Planinić: Umjesto da se državnički hrabro vodi Lijepa naša, promatramo igrokaz koja nedjelja za izbore bolje odgovara SDP-u, a koja HDZ-u

Foto: fah

Krešimir Planinić, odvjetnik, član organizacijskog odbora građanske inicijative “U ime obitelji”, progovorio je za narod.hr o aktualnim temama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegovo poznavanje Ustava i zakona Republike Hrvatske osiguralo je čvrste pravne temelje svih koraka Inicijative te omogućilo raspisivanje prvog građanskog referenduma u Hrvatskoj  i ustavnu zaštitu braka kao  zajednice žene i muškarca. U drugoj referendumskoj inicijativi “Birajmo zastupnike imenom i prezimenom”  sa pravnim je timom pripremio referendumsko pitanje koje osigurava ukidanje višestrukih mehanizama izbornog inženjeringa koji  već godinama osiguravaju negativnu selekciju ljudi koji vode Hrvatsku.  Živi i radi u Zagrebu.

U nastavku pročitajte što je rekao o datumu parlamentarnih izbora, promjeni izbornog zakona i odluci o jednom preferencijalnom glasu, odluci da se za Sabor mogu kandidirati osobe koje su odslužile zatvorsku kaznu i o mnogim drugim aktualnim temama.

1. Hrvatsku javnost političari vladajuće koalicije već dugo manipuliraju datumom parlamentarnih izbora, a sada su Sabor i raspustili. Dok redovne izbore može raspisati predsjednica po isteku mandata aktualnog saziva Sabora, Vlada može raspisati prijevremene izbore ukoliko parlamentarna većina ranije raspusti Sabor. Tada predsjednica uzima stvar u svoje ruke i odlučuje o datumu. Tu mogućnost već gotovo godinu dana vladajući koriste za lažne najave i političko licitiranje. Koliko je politički (ne)korektno od SDP-a i partnera neotkrivanje datuma parlamentarnih izbora?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ni manje od dva mjeseca prije izbora, mi građani ne znamo dan kad su najvažniji izbori u našoj zemlji. Dodatno, sad imamo izvanredno raspuštanje Sabora bez hrvatskog interesa, već isključivo stranačkih interesa. Takvih kalkuliranja smo se nagledali! Umjesto da se državnički hrabro vodi Lijepa naša, mi promatramo saborski igrokaz radi političkih procjena koja nedjelja za izbore bolje odgovara SDP-u, a koja HDZ-u.

2. Koju poruku Vlada i premijer šalju hrvatskim građanima i glasačima manipulirajući na taj način datumima?

Vlada i svi tzv. vodeći blokovski političari žele da se glasači zasite politike, da se isključe i prepuste odabir predstavnika naroda čim manjoj skupini birača, tako da bi i dalje vladali na isti način. Manipulacija nije samo s datumima izbora, nego i s medijskim prikazima nekakve snage, rasta koji se ne osjeti ni u našim vrtovima, a kamoli šire itd. Jeste li vidjeli u nekom dnevnom tisku ili, kojim slučajem, na tv ekranu, da U ime obitelji izlazi na izbore. Niste, naravno. Ekipa U ime obitelji koja skupi u dva referendumska izjašnjavanja cca 1.200.000 potpisa i provede prvi narodni referendum u Hrvatskoj nije vijest, a izlazi samostalno na parlamentarne izbore. Zanimljivo!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

3. Kako komentirate SDP-ovu promjenu izbornog zakona i odluku o jednom preferencijalnom glasu uz cenzus od 10 posto te Odluku Ustavnog suda koja je prošlog četvrtka vratila podosta na stara izborna pravila?

Trenutačni političari koji predstavljaju zakonodavca, a imaju većinu u Saboru, vole donositi zakone koji, naoko, pokazuju da su nekakve promjene učinjene, a da njih ništa ne boli. Jedan preferencijalni glas je, istina, rezultat pritiska referendumske inicijative U ime obitelji „Birajmo zastupnike imenom i prezimenom“ koja je skupila preko 380.000 potpisa za pravedniji izborni sustav, ali ta jedna preferencija ima vrlo mali učinak da bismo izabrali bolje naše predstavnike u Hrvatskom saboru. Ono što je bilo dobro, pravilo o skupljanju 1500 potpisa za svaku izbornu jedinicu da bi se samo aktivne političke stranke kandidirale, ukinuo je Ustavni sud u prošli četvrtak. Nije sad ni tema je li predmetna Odluka kvalitetna ili nije, već da neka institucija, pa bio to i Ustavni sud, ne može tako bitnu temu riješiti u roku od 30 dana od uočavanja protuustavnosti. Mijenjanje pravila šezdesetak dana prije izbora jest loša odluka. Prigovarali smo Kuriku koaliciji da u veljači ishitreno i nedovoljno argumentirano donosi promjene izbornih pravila, što je izgleda uobičajeno postupanje trenutačno vladajućih, a sad Ustavni sud, još u gorem trenutku, mijenja najbitnije novoizglasane izmjene.

4. Što Vi mislite o odluci Vlade da se za Sabor mogu kandidirati osobe koje su odslužile zatvorsku kaznu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zar nemamo dovoljno poštenih i kvalitetnih kandidata u Hrvatskoj za Sabor koji nisu služili zatvorsku kaznu? U ime obitelji će predložiti otprilike 150 takvih radišnih i vjerodostojnih kandidata. Tako, ne vidim potrebe da ostavljamo ili biramo u Sabor one koji su počinili teška kaznena djela zbog kojih su bili ili moraju u zatvor.

5. Kako komentirate amandman HNS-a po kojemu će preferencijalno izabrane zastupnike koji odu na nespojivu dužnost, zamrznu mandat ili im on prestane po sili zakona zamijeniti kandidat iz iste stranke, čak i ako “ispod crte” ostane netko tko je ispunio prag od 10 posto preferiranih glasova?

U tom slučaju se ne gleda za koju su osobu birači glasali, nego su u zakonu ispisali interes pojedine stranke. U konkretnom slučaju interes HNS-a.

6. Kad je riječ o potrebnom broju birača za raspisivanje referenduma o promjeni izbornog sustava Ustavni je sud utvrdio kako je potrebno prikupiti 10 posto od 4 042 522 birača u Republici Hrvatskoj, dok je Ministarstvo uprave donijelo rješenje o 3 779 281 birača za vrijeme predsjedničkih izbora u Hrvatskoj. Vi ste tada najavili tužbu Europskom sudu za ljudska prava u Strassbourgu. U kojoj se fazi nalazi tužba?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko god pogleda stvarnu brojku birača pa i za ove izbore koji predstoje, jasno mu je da ne može biti preko 4 mil. birača u Hrvatskoj kako je utvrdio Ustavni sud. Tužba je podnesena Europskom sudu za ljudska prava od strane U ime obitelji i iščekujemo daljnje očitovanje nevedenog europskog suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.