Podno vodotornja: Otkriven mural posvećen vukovarskim policajcima

Foto: PU vukovarsko-srijemska

Vukovarski policajci, sudionici Domovinskog rata, dobili su svoj mural. U blizini Vukovarskog vodotornja svečano je otkriven mural ratnom načelniku PU Vukovar Stipi Poletu i prvim hrvatskim redarstvenicima braći Ivici i Zoranu Boškoviću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na inicijativu Udruge policije vukovarskih branitelja Domovinskog rata Vukovar, u Ulici bana Josipa Jelačića u Vukovaru, na zidu podno Vukovarskog vodotornja, vukovarski umjetnik Dario Krajinović izradio je mural posvećen pripadnicima hrvatske policije – Stipi Poletu te braći Ivici Boškoviću i Zoranu Boškoviću. Mural u njihovu čast svečano su otkrili supruga Stipe Poleta, Ljuba Pole, brat poginulih Zorana i Ivice, Ante Bošković te ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved.

Foto: PU vukovarsko-srijemska

“Hrvatska policija prva je uspostavila obranu i preuzela prvi udar uslijed velikosrpske agresije na Hrvatsku, poglavito u Vukovaru… Ta tri lica oslikavaju sliku hrvatskog policajca. Volio bih kad bi u svakoj prisezi naši kadeti, mladi policajci, došli ovdje i zastali pred tim licima. Tada bi promislili što su to hrvatski policajci radili u obrani Vukovara. Ostaje trajno zapisano da su policajci, kroz svoj doprinos, branili i oslobađali svaki pedalj hrvatske domovine”, rekao je ministar Medved.

>Polšak Palatinuš: Ispod 90 tisuća tona vukovarskog smeća
Foto: Ministarstvo hrvatskih branitelja

Predsjednik Udruge policije vukovarskih branitelja Domovinskog rata Vukovara Ante Ljubić rekao je kako je mural nastao u sjećanje na 97 policajaca poginulih u obrani Vukovara, ali i na sve policajce koji su položili živote u obrani Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko su legendarni vukovarski policajci?

Stipo Pole legendarni je ratni načelnik nekadašnje Policijske uprave Vukovar. Od početka ratnih zbivanja organizirao je obranu grada Vukovara te je svakodnevno obilazio prvu crtu bojišnice, koordinirao pojedinačne akcije obrane Mitnice, Sajmišta, Lušca i Borova naselja te je do samog sloma obrane grada, održavao sastanke i sa zapovjednicima Zbora narodne garde. Kada je postalo izvjesno da je otpor neprijatelju postao nemoguć, o tome je putem radio veze izvijestio zapovjednike obrane, te pokušao organizirati proboj iz neprijateljskog obruča i povlačenje preživjelih branitelja i civila iz grada. S većinom branitelja, Stipo Pole je tijekom noći 18. studenog 1991. godine napustio Vukovar. Preostali odnosno preživjeli sastav Policijske uprave Vukovar ponovno je okupio u Zagrebu, u sastavu tadašnjeg VI Odjela Službe za zaštitu ustavnog poretka. Službu je obnašao do travnja 1995. godine, kada odlazi u mirovinu i posvećuje se pisanju ratnih memoara. Nakon kratke i teške bolesti, preminuo je u 69. godini života.

>Šarić: U Pupovčevoj Hrvatskoj HOS ne smije u Jasenovac, a u Vukovar i Petrinju može bilo što i bilo gdje
Foto: Ministarstvo hrvatskih branitelja

Braća Bošković jedinstven su primjer domoljublja u Hrvatskoj. Na samom početku Domovinskog rata, trojica braće, Ivica, Zoran i Ante Bošković, dragovoljno su se stavila na raspolaganje Domovini. Nakon pridruživanja postrojbi Prvi hrvatski redarstvenik, najstariji brat Ante postao je pripadnik ATJ Lučko te je sudjelovao u raznim operacijama, dok su dva mlađa brata, Ivica i Zoran, raspoređeni u Policijsku upravu Vukovar, gdje su uz redovite policijske zadaće, sudjelovali u obrani Grada Vukovara od napada agresora. Nažalost, Zoran je poginuo 12. listopada 1991. godine pri obrani Mitnice, dok je Ivica, pri pokušaju proboja iz grada u noći 18./19. studenog 1991. godine, zarobljen i mučki ubijen u Marincima, piše na stranicama PU vukovarsko-srijemske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.