Predsjednica Grabar-Kitarović otkazala sve današnje aktivnosti

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović zbog prehlade je odgodila sve za danas najavljene aktivnosti, doznaje se iz njenog ureda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poslanica Predsjednice Republike u kojoj će objaviti datum parlamentarnih izbora će ići kako je i najavljeno u kasnim poslijepodnevnim satima, odgovaraju iz Ureda predsjednice, piše vecernji.hr

Prema ranijoj najavi, predsjednica je u 14 sati trebala nazočiti otvaranju majčinskog doma u Dječjem domu Zagreb, te u 18 sati na Pantovčaku održati prijam za izaslanstvo MUP-a u prigodi obilježavanja Dana policije.

Predsjednica Republike Kolinda Grabar – Kitarović najavila je da će danas raspisati parlamentarne izbore i to vjerojatno 8. studenog, navodi Dnevnik Nove TV.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad se predsjednica obrati o razlozima odabira tog datuma izbora te očekivanjima od izborne kampanje, izborni rokovi počinju teći dan kasnije.

Od dana raspisivanja izbora kandidati imaju 14 dana za skupljanje liste koju trebaju predati Državnom izbornom povjerenstvu. Osim lista potrebno je i predati broj posebnog računa kako bi opravdali sve uplate, odnosno donacije kao i načine plaćanja kampanje. Datum za predaju liste i računa je 19. listopada.

Tada Državnom izbornom povjerenstvu preostaje da do 21. listopada provjeri sve liste. Ostaje mogućnost žalbe, rok ističe u ponoć 23.10., a nakon što to Državno izborno povjerenstvo objavi, 24. listopada počinje službena izborna kampanja. To je datum kada će biti poznate sve izborne liste u svih 10 izbornih jedinica kao i u izbornoj jedinici za dijesporu i izbornoj jedinici za nacionalne manjine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako izbori budu 8. studenoga, posljednji dan kampanje je 6. studenoga, kada u ponoć 7. studenoga počinje predizborna šutnja. 8 studenoga u sedam sati ujutro otvara se gotovo 7000 biračkih mjesta.

Tko odlučuje o datumu izbora i koji su rokovi?

Zadnjih nekoliko mjeseci traje rasprava zašto premijer Milanović ne otkriva datum parlamentarnih izbora u Republici Hrvatskoj. Štiti li na taj način sebe i svoju stranku (SDP) i priprema li se u tišini za predstojeće izbore?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema Zakonu o izborima zastupnika u Hrvatski sabor u 5. članku stoji kako “Predsjednik Republike Hrvatske raspisuje izbore za zastupnike i saziva Sabor na prvo zasjedanje“, što znači da će to formalno učiniti predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović. Izbori se trebaju održati najmanje 30, a najviše 60 dana od dana raspuštanja sabora.

Dan provedbe izbora određuje se odlukom o raspisivanju izbora, a sam dan provedbe izbora mora biti neradni dan. Znači, Predsjednica je ta koja raspisuje izbore kad su u pitanju redovni parlamentarni izbori, no kad su u pitanju prijevremeni parlamentarni izbori, tada o datumu odlučuje Zoran Milanović i vladajuća većina u Saboru.

Predsjednica inače raspisuje parlamentarne izbore:

U slučaju da je došlo do isteka mandata aktualne Vlade, a to je 22. prosinca 2015. godine. Tada bi Kolinda Grabar-Kitarović morala raspisati parlamentarne izbore najkasnije u roku od 60 dana, znači 22. veljače. Kako izbori moraju biti na neradni dan, a to je nedjelja, tada bi krajnji datum izbora bio 21. veljače 2016. godine. Predsjednica odluku o datumu mora donijeti najmanje 30 dana prije određenog datuma izbora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premijer raspisuje parlamentarne izbore:

Ukoliko vladajuća većina (SDP) odluči prijevremeno raspustiti Hrvatski sabor, a s obzirom da je to učinila, održat će se prijevremeni parlamentarni izbori, a rok za raspisivanje izbora je 45 do 60 dana nakon raspuštanja Sabora. O datumu tih izbora odlučuje Zoran Milanović, vođa vladajuće većine u Saboru.

Milanović odlučio – ne objasnivši razloge – održati prijevremene izbore

Sabor se po redovnoj proceduri trebao raspustiti 22. prosinca, 4 godine od kad je konstituiran, a izbori bi trebali biti najkasnije do 22. veljače. Znači, Milanović je odlučio održati prijevremene izbore, a da nije objasnio koji su razlozi za to!

Inače, postoji nekoliko situacija u kojima se raspisuju prijevremeni izbori.

Ako se Vladi izglasa nepovjerenje, ako Vlada podnese ostavku i ako članovi Hrvatskog sabora većinom odluče o raspuštanju sabora radi prijevremenih izbora su situacije kada može doći do prijevremenih izbora, objasnio je prošle godine za narod.hr Vladimir Šeks.

Do prijevremenih izbora može doći ako se izglasa nepovjerenje predsjedniku Vlade ili Vlade u cjelini, tada predsjednik Vlade i Vlada podnose ostavku. Ako se u roku od 30 dana ne izglasa povjerenje novom mandataru i članovima koje predlaže za sastav Vlade, predsjednik Sabora o tome obavještava predsjednika Republike koji nakon primjene obavijesti donosi odluku o raspuštanju Hrvatskog sabora i istovremeno raspisuje izbore za Hrvatski sabor.

Većina zastupnika u Hrvatskom saboru može odlučiti da se raspusti Sabor radi raspisivanja novih izbora i ako većina svih zastupnika donese takvu odluku, Sabor se raspušta i predsjednik Republike Hrvatske raspisuje prijevremene izbore.

Način za prijevremene izbore može biti i ako se u roku od 120 dana od dana predlaganja ne donese državni proračun.Tada predsjednik Republike, a na prijedlog vlade i uz supotpis predsjednika vlade – može raspustiti Sabor.

Zašto onda Milanović raspisuje prijevremene izbore – još nije jasno!?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.