‘Kandidatkinja za premijerku’ Sandra Benčić htjela je zabraniti medijske nastupe Željki Markić

Benčić
Foto: Montaža Narod.hr / Fah / snimke zaslona

Otkad je najavljeno da je stranka kandidira kao premijerku na slijedećim parlamentarnim izborima, Sandra Benčić niže intervju za intervjuom. Jutarnji list, Večernji list, Index, HRT… samo su neki u nizu hrvatskih medija koji su s oduševljenjem prihvatili vijest o  mogućoj premijerskoj dužnosti Sandre Benčić. Nedavno ove godine njezine izjave prenosio je Telegram i Pupovčeve Novosti, a sve u svrhu velike promocije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto su maistream mediji dali toliko prostora Sandri Benčić možda se krije i između ostaloga u njezinom istupanju protiv dr. Željke Markić i aktivnostima udruge U ime obitelji.

>Buduća premijerka iz Možemo: Sandra Benčić pravo je diplomirala 2014. godine, u 36. godini života

Medijska populistička prezentacija Benčić

U svojim intervjuima Benčić se, baš kao i predsjednik Milanović nastojala populistički približiti i drugim biračima, onima kršćanskog svjetonazora liberalne struje koji se izjašnjavaju kao vjernici, ali ne žive kao vjernici, odnosno podržavaju ono čemu se protivi katolička Crkva. Pa je tako Sandra Benčić u svom medijskom istupu mogla ostati dosljedna svom stavu da treba dopustiti homoseksualnim parovima posvajanje djece ili ženama da počine abortus.

Onima koji su nešto desniji servirala je priču o Bleiburgu ili o prastricu svećeniku. Na ovaj način predstavljena je Sandra Benčić široj hrvatskoj javnosti – što bolje i što pozitivnije, reklo bi se – navijački.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Pročitajte kako je Mišetić komentirao riječi Benčić o prastricu svećeniku: Zvuči poput

>Distopijska vizija Hrvatske: Možemo želi vladati državom; kao bi to izgledalo? Pogledajte Zagreb

Zašto mainstream medijima nije problem što je Benčić studirala 18 godina?

Nitko se od medija nije pitao, kako to da je Sandra Benčić ukupno studirala 18 godina na Pravnom fakultetu u Zagrebu, 4 puta padala godinu i na koncu diplomirala u 36. godini. Nije problem ni to što joj je obrt svako malo u blokadi i što se već u malom poduzetništvu pokazala kao neuspješna, ali istovremeno uspješna u trošenju državnog novca. Što zasigurno nisu vrline koje želimo kod premijera države. Mainstream mediji ne vidi takav  debakl kao problem i prepreku za premijersku kandidaturu.  Zar je medijima potpuno irelevantna činjenica da bi Hrvatska pod palicom ove neuspješne poduzetnice mogla izgledati kao Zagreb pod Tomaševićem?

 

>Dossier: Crtica iz poslovne biografije Sandre Benčić otkriva interesno-poslovnu mrežu vezanu za Možemo

Povlašten tretman u medijima

Nije novost da stranka Možemo ili netko od njezinih članova dobiva povlašteni tretman u mainstream medijima. Od šest gostovanja njihovog čelnika Tomaševića kod Stankovića pa do ”ozbiljnih” diskusija u novinskim člancima i kolumnama o njihovom samostalnom izlasku na izbore, (ne)koaliranju s SDP-om te pohvalama i divljenju za mural u Masarykovoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Povlašteni tretman: Zašto je Možemo toliko u fokusu mainstream medija?

Pa je tako Večernji list na primjer s oduševljenjem prihvatio oslikavanje Masarykove bez obzira na brojne kritike građana. Novinari Večernjeg lista ili ne žive u Zagrebu ili im se toliko sviđa obrasla trava, najezda štakora i miris neodvezenog smeća. Drugog objašnjenja za glorificiranje Možemovaca nema.

Govorila je da Željki Markić treba zabraniti nastupe u medijima

Sandra Benčić je, dok je još bila aktivistica Centra za mirovne studije, 2015. godine izjavila da bi zabranila nastupe u medijima Željki Markić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Smatram duboko problematičnim to što je Željka Markić, kao nositeljica inicijative za referendum o braku, postala dobrodošla gošća na javnoj televiziji”, izjavila je Benčić.

Centar za mirovne studije je inače udruga koja za sebe tvrdi da se bavi zaštitom i promicanjem ljudskih prava, a izdašno je financirana od države i stranih organizacija. Sandra Benčić je s ovom izjavom možda htjela reći da željka Markić nije čovjek i da kao takva nema ljudska prava, a jedno od ljudskih prava je i pravo na govor, na slobodu govora, a samim time i na nastupanje u medijima. No Benčić se navodno zalaže za takve vrijednosti, osjetljiva je za pitanja manjina i povrede ljudskih i ženskih ”prava”, ali samo ako ta ”prava” nisu ideološki suprotna s njezinim stavovima, u tom slučaju čovjek prestaje biti čovjek.

>Sandra Benčić iz Centra za mirovne studije zabranila bi Željki Markić nastupe u medijima

Protiv referenduma o braku

Centar je sudjelovao, zajedno s ostalim udrugama koje su dio Platforme 112, u financiranju neuspješne kampanje ”Protiv” referenduma o braku 1. prosinca 2013., na kojem se gotovo milijun građana RH izjasnilo za ustavnu zaštitu braka kao zajednice žene i muškarca. U jakoj antikampanji u kojoj su sudjelovali gotovo svi ministri iz Vlade, kao i bivši predsjednik RH Ivo Josipović, nastojali su onemogućiti građane da donesu informiranu odluku o ovako važnoj temi, kao što su brak i obitelj.

Dr. Željka Markić komentirala je tada: ”Naše su analize pokazale da je u kampanji protiv referenduma gotovo 90% medija navijalo za kampanju gospođe Benčić, ”protiv”, a samo 10% medijskih izvješća iznosilo je argumente za brak – unatoč tome gotovo 70% birača izjasnilo se za brak kao zajednicu žene i muškarca. Gospođi Benčić očito niti to nije dosta – 100%, ideološka kontrola medija je karakteristika fašističkog i komunističkog sustava – zar gospođa Benčić želi vratiti hrvatsko društvo u ta, mračna vremena?”, izjavila je Željka Markić tada za Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Dr. Goluža: Ne smije se dogoditi da se vidljivo neuspješni model Možemo upravljanja Zagrebom preslika na državu

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.