Predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović izjavio je u utorak da je zadovoljan radom svih sudaca pa i suca Davorina Mlakara zbog čijega je izbora ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić Ustavni sud nazvao prijetnjom nacionalnoj sigurnosti.
Šeparović je na konferenciji za novinare kazao da nemam ni službenih niti neslužbenih informacija da se vodi bilo kakav postupak protiv suca Mlakara te da su sve činjenice bile poznate Saboru kada ga je odabrao za Ustavnog suca.
“Moram kao predsjednik zaštititi dignitet Ustavnog suda u cjelini. Moram reći da sam zadovoljan dosadašnjim radom kako Mlakara tako i svih sudaca”, kazao je Šeparović.
Za izjavu ministra Orepića Šeparović je kazao da je taj slučaj za njega završen nakon izjave premijera Andreja Plenkovića koji se ogradio i javno naveo da Orepićeve izjave ne predstavljaju stajalište Vlade.
Dodao je i da je njegovo pismo premijeru postiglo svoj cilj te da više nema potrebe za javnom polemikom. “Što se tiče konkretnog slučaja i suca, svjestan sam da je taj slučaj predstavljao problem sucu i sudu u cjelini. Podsjećam da su svi građani pred zakonom jednaki pa tako i ustavni suci. Ukoliko postoji sumnja, nadležna tijela dužna su reagirati”, ustvrdio je Šeparović.
Ustvrdio je i da bi svima s Ustavnog suda na zahtjev skinuli imunitet da za to ima bilo kakvog temelja, ali da nije u redu instituciju nazivati najvećom prijetnjom nacionalnoj sigurnosti. “To narušava povjerenje u institucije. I ja nastojim smiriti tenzije ne napadam ministra. Nadam se da je i on izvukao pouku”, rekao je Šeparović, dodajući da će, ako se takvi napadi nastave, oni biti problem “Vlade i stranke”, a ne Ustavnog suda.
Šeparović je najavio i da bi do proljeća trebalo biti odlučeno o Zakonu o pobačaju. “To sam obećao i učinit ću sve da to obećanje ispunim. Na tom zakonu radi jedna radna grupa, a nakon Nove godine nastavit ćemo raspravu na stručnim kolegijima i ponovno obećajem da ću sve učiniti da do proljeća riješimo to pitanje”, ustvrdio je predsjednik Ustavnog suda.
(VIDEO) U ime obitelji nadopunila zahtjev za ocjenu ustavnosti tzv. Zakona o pobačaju iz 1978.
Dodao je i da u vezi tog zakona, kao ni ostalih, ne osjećaju pritiske na sud.
“Mi smo pribavili manje-više sve znanstvene članke na tu temu, očitovanja udruga koje su za i protiv. Znamo koji su stavovi, dosta su nepomirljivi. Pribavili smo odluke ostalih ustavnih sudova u Europi, imamo odluku Europskog suda za ljudska prava i suda u Luksemburgu. Ne osjećamo pritiske. Ako mislite na medijske nastupe, to je legitimno pravo svih udruga da se bore za svoje interese, ali to neće djelovati na odluke Ustavnog suda”, zaključio je Šeparović.
Poljska i Zakon o pobačaju – trn u oku EU
Vrhovni sud ponovno će odlučivati o ‘švicarcu’ jer raniju odluku nije detaljno obrazložio
Iako je Ustavni sud zaključio da je valutna klauzula, kako je opisuje Zakon o obveznim odnosima, ustavna djelomično je prihvatio tužbu udruge Protošač te ukinuo odluku Vrhovnog suda u dijelu koji se odnosi na valutnu kauzulu u švicarcima i to za sve banke.
Predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović pojasnio je na konferenciji za novinare da će Vrhovni sud morati ponovno odlučivati o kreditima u švicarcima jer je udruzi Potrošač, ovlaštenoj za pokretanje postupka radi kolektivne zaštite potrošača, “povrijeđeno pravo na obrazloženu sudsku odluku kao važan aspekt ustavnog prava na pravično suđenje”.
Za tu je odluku, dodao je, glasovalo 12 sudaca, jedan je bio protiv, a nitko nije izdvojio mišljenje.
Šeparović je pojasnio da propust banaka da potrošače upoznaju s ekonomskim posljedicama sklapanja ugovora o kreditu predstavlja odlučujuću okolnost za ocjenu Vrhovnog suda da su ugovorne odredbe o promjenjivoj kamatnoj stopi nepoštene.
Ustavni sud potvrdio valutnu klauzulu, ali i djelomično potvrdio tužbu Potrošača
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Hina