Stanković iskrivio rezultate istraživanja: Što su zapravo mladi rekli?

Foto: Snimka zaslona

U HRT-ovoj emisiji “Nedjeljom u dva” gostovala je filozofkinja i bioetičarka Marija Selak te komentirala aktualna društvena zbivanja. Voditelj emisije, osim što je uvrijedio pretplatnike javne televizije koji žive po njegovim riječima ‘u provinciji’, iskrivljeno je prikazao rezultate jednog istraživanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (VIDEO) Marija Selak u Nedjeljom u 2 o politici, istraživanju GOOD inicijative Borisa Jokića, koju financira Soros, pobačaju…

> (VIDEO) Stankovićeva malograđanština: HRT omalovažio pretplatnike koji žive izvan Zagreba

Voditelj Aleksandar Stanković upitao je između ostalog Selak da komentira rezultate istraživanja prema kojemu 3/4 učenika četvrtih razreda srednjih škola ne smatra NDH fašističkom tvorevinom te da polovica se u potpunosti slaže s tvrdnjom da je homoseksualnost vrsta bolesti. Radi se o istraživanju GOOD inicijative Borisa Jokića, koju financira George Soros. Selak je izjavila kako bi ona to istraživanje prvo voljela vidjeti da bi ga mogla komentirati: GOOD inicijativa je inicijativa koja je djelovala u određenom političkom ključu u pogledu obrazovne reforme, poručila je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na inzistiranje da ipak prokomentira da 3/4 učenika ne smatra NDH fašističkom tvorevinom uz upit nismo li možda mi onda u nečemu temeljito pogriješili, Selak je kazala – možda je onda riječ o mladenačkom buntu. Je li to zaista njihovo mišljenje? Ili oni time iskazuju svoju moć s 18 godina kada stupaju u svijet i kada idu protiv istina i sistema, ne znam..

A što je s homoseksualnošću, može li se i mišljenje za to smatrati buntom, upitao je Stanković. Može biti, odgovorila je.

Istraživanja političke pismenosti hrvatskih srednjoškolaca pokazuje da žele kažnjavanje komunističkih simbola

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U medijima se nakon objave tog istraživanja 2015., u kojem je sudjelovalo 1146 učenika, najviše isticalo kako “gotovo tri četvrtine učenika završnih razreda srednjih škola ne smatra da je NDH bila fašistička tvorevina”.

> Povjesničar Mato Artuković: Antihrvatstvo hrvatskih jugoslavena ima svoje duboke korijene u povijesti

Ne spominje se kako su se mladi u izvještaju u istoj tablici 14 “Stavovi o totalitarističkim sustavima” jasno izjasnili protiv svakog totalitarizma:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Treba kažnjavati isticanje komunističkih simbola u javnosti. – slaže se 57,1 %
Treba kažnjavati isticanje fašističkih simbola u javnosti. – slaže se 54,4 %
Nezavisna država Hrvatska je bila fašistička tvorevina. – slaže se 28,5 %, ne slaže se 22,9 %; niti se slažu niti se ne slažu 48,6 %

Foto: Snimka zaslona

Informacije iz ove tablice zapravo numerički potvrđuju da odmak Hrvatske, hrvatskoga društva od komunističkog totalitarizma nije dovoljan. Mladi se najviše zalažu za kažnjavanje isticanja komunističkih simbola u javnosti.

> Ivo Banac: Cenzori nikad ne prestaju sa svojim nastojanjima da uvedu svoj ‘ispravni’ red u glave naših sugrađana

Što se tiče mladih očito je s dobrim razlogom jedan od najljepših trgova u Zagrebu prestao nositi ime komunističkog zločinca Josipa Broza Tita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mladi tek 2,7 % manje osuđuju isticanje fašističkih simbola od onih komunističkih. Na kraju, izgleda da je komunistička dogma o fašističkoj NDH opasno nagrižena, jer iako se 28,5 % ispitanika slaže s time, više od 70 % mladih danas više nije tako sigurno u komunističku istinu.

Što se tiče homoseksualnosti, ovo su odgovori:

> Povjesničar Mislav Gabelica: Pronalaženju povjesne istine ne smije na putu stajati nikakva dogma

> Dr. sc. Tomislav Jonjić: Oblici gušenja slobode povijesnog istraživanja sve su drastičniji

> Dr. sc. Zlatko Begonja: Treba otkloniti svaki pokušaj nasrtaja silom na povijesne činjenice

> Povjesničarka Feldman: 27 godina od uspostave demokratskog poretka u Hrvatskoj nailazimo na nedostupnost gradiva iz razdoblja komunizma

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.