Što je to rebalans proračuna i kada do njega dolazi?

Foto: fah

Povjerenstvo za fiskalnu politiku pozvalo je utorak Vladu da u Saboru što prije predloži rebalans državnog proračuna, uz upozorenje kako je to već trebala učiniti nakon donošenja odluke o smanjenju rashoda po ministarstvima. Znate li što rebalans proračuna zapravo znači?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rebalans proračuna zapravo obuhvaća izmjenu proračunskih iznosa odnosno njihovo smanjenje/povećanje u odnosu prema planu proračuna donesenom na početku kalendarske godine. Uglavnom proračun ide u rebalans zbog nerealnosti procjene pojedinih proračunskih prihoda, ali i potrebe povećanja pojedinih izdataka.Tako je rebalans proračuna, jednostavnije rečeno, naknadna promjena ili uravnoteživanje financijskog plana ili proračuna, zbog prihoda ili troškova većih ili manjih od planiranih.

Državni proračun, prema Zakonu o proračunu, je akt kojim se procjenjuju prihodi i primici te utvrđuju rashodi i izdatci države za jednu godinu. Proračun formulira Vlada, a Sabor ga potvrđuje. Proračun je neka vrsta blagajne koju pune svi građani i poduzeća (porezni obveznici), te bi mu namjena trebala biti za opće potrebe države i njenih građana.

Vlada ne poštuje pravila

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, Vlada je 23. travnja rashode ministarstava smanjila za oko 435 milijuna kuna te je, po Zakonu o proračunu, u roku 45 dana Saboru morala predložiti rebalans. Razmatrajući primjenu fiskalnih pravila Povjerenstvo je utvrdilo kako Vlada ta pravila nije ispoštovala ni prošle godine, kao ni godinu ranije.

“Povjerenstvo razumije da su nepovoljne gospodarske okolnosti mogle utjecati na povećane teškoće u primjeni fiskalnih pravila, ali podsjeća da neispunjavanje fiskalnih pravila dovodi do erozije povjerenja u fiskalnu politiku. Ako Vlada i Hrvatski sabor smatraju da fiskalna pravila iz Zakona o fiskalnoj odgovornosti nisu postavljena na način koji osigurava primjereni okvir za odgovorno fiskalno ponašanje, onda treba donijeti odgovarajuća pravila kojih se tada treba striktno pridržavati”, naglašava Povjerenstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.