Za tjedan dana Estonija će biti domaćin virtualnog summita Tri mora, na kojemu će nekoliko šefova država Srednje i Istočne Europe, američki državni tajnik Mike Pompeo, predsjednik Njemačke Frank-Walter Steinmeier, izvršna potpredsjednica Europske komisije Margrethe Vestager i poslovni čelnici razgovarati o budućnosti Srednje i Istočne Europe. Summit je usredotočen na nova ulaganja i koncept pametne povezanosti kako bi se osiguralo da regija Tri mora i dalje pokreće gospodarski rast u Europi, a održat će se bez predstavnika Republike Hrvatske, koja je uz Poljsku, glavni suosnivač te Inicijative.
Inicijativa Tri mora poznata je kao energetsko strateški projekt s prvenstveno geopolitičkim i ekonomskim ciljevima, a u njoj se nalaze Hrvatska i Poljska koje su ju pokrenule 2015. godine, te Češka, Slovačka, Mađarska, Rumunjska, Bugarska, Litva, Estonija, Latvija, Slovenija i Austrija.
Inicijativu Tri mora su zajednički pokrenuli tadašnja predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović i poljski predsjednik Andrzej Duda. Predsjednica Grabar-Kitarović je 2015. godine istaknula da će povezivanje sa zemljama Višegradske skupine uslijediti izgradnjom LNG terminala na Krku, ali i u okviru inicijative Jadran-Baltik-Crno more (Inicijativa Tri mora).
>Inicijativa tri mora – što dobiva ili gubi Hrvatska?
>Dr. sc. Bartulica: ‘Zbog čega je Plenković toliko privržen komunističkoj Kini?’
Inicijativa Tri mora dobila je međunarodnu pozornost kada je na njenom summitu 2017. godine sudjelovao američki predsjednik Donald Trump, te do danas ona ima bezrezervnu podršku SAD-a, pa je tako nedavno u američkom Kongresu usvojena podrška Inicijativi koju su podržali i Republikanci i Demokrati.
Ipak, predsjednica je u prosincu 2018. godine ukinula funkciju savjetnika za Inicijativu Tri mora, a danas, pet godina kasnije, LNG terminal na Krku još uvijek nije u punom pogonu.
No, predsjednica je unatoč tome 2019. sudjelovala na summitu Inicijative Tri mora kada kada je dobila novu dimenziju – investicijski fond za izgradnju prometne, energetske i digitalne infrastrukture.
Ove godine, summit će se otvoriti raspravom o budućnosti Inicijative, koju će moderirati Gideon Rachman, glavni komentator vanjskih politike za Financial Times. Slijedit će prezentacije i rasprave o financiranju međunarodnih infrastrukturnih projekata, dok će se drugi dio dana usredotočiti na pametnu povezanost, predlažući sredstva za digitalizaciju infrastrukture energetskog i prometnog sektora kako bi se promovirale inovacije i učinkovitije korištenje infrastrukture. Kao digitalna nacija, Estonija će pokazati svoju viziju pametne povezanosti za regiju, koja će se razviti u standard za planiranje pametne prekogranične infrastrukture. Mišljenja stručnjaka dat će predstavnici Googlea i McKinseyja.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.