Tko je donio odluku da Mamić bude uhićen baš na Dan sjećanja?

Zagreb, 18.11.2015 - Izvršni predsjednk Dinama Zdravko Mamić i još četiri osobe uhićene su u srijedu ujutro po nalogu Uskoka, doznaje se iz izvora bliskih policiji i državnom odvjetništvu. Na slici predstavnici policije ispred Mamićeve kuće na zagrebačkom Tuškancu. foto HINA/ Denis CERIĆ/ ik

Zdravko Mamić jutros je uhićen zajedno s još pet osoba. Dogodilo se to baš na današnji dan, dan kada obilježavamo Dan sjećanja na žrtvu Vukovara. Je li ovo vrijeme odabrano kako bi zasjenilo sve ono što obilježavamo u Vukovaru, kako bi skrenuli pažnju s vukovarske tragedije?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, prije točno dvadeset i četiri godine, 18. studenoga 1991., nakon tromjesečne opsade i gotovo potpunog uništenja pao je grad Vukovar. U spomen na stradanje Vukovara u Domovinskom ratu Hrvatski sabor proglasio je 2009. godine 18. studeni Danom sjećanja na žrtvu Vukovara. Cijela Hrvatska danas je uz Vukovar, kao i čitav državni vrh.

Odluka o datumu uhićenja je na DORH-u i policiji!

DORH u suradnji s policijom odlučuje o datumu uhićenja, oni su ti koji prvi nekome oduzimaju slobodu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Policija uhićuje osobu za koju postoji osnovana sumnja da je počinila kazneno djelo za koje se progoni po službenoj dužnosti. U roku 24 sata od uhićenja uhićenik mora biti doveden u pritvorsku jedinicu i biti predan pritvorskom nadzorniku ili pušten na slobodu.

Nakon toga pritvorski nadzornik mora obavijestiti državnog odvjetnika o prijemu uhićenika, može ga pustiti na slobodu ako uhićenik nije ispitan odmah pri uhićenju ili ako je pritvor ukinut.

Pritvor određuje državni odvjetnik. Ako postoji osnovana sumnja u roku od 48 sati, ima više dokaza da je osoba počinila kazneno djelo, državni odvjetnik izdaje prijedlog za istražni zatvor. O istražnom zatvoru odlučuje sudac istrage, a treba biti doneseno i rješenje o provođenju istrage.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slijed događaja pratite u nastavku:

20,30 sati

Izvršni predsjednik Dinama Zdravko Mamić te izvršni predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza Damir Vrbanović ispitani su u srijedu navečer u sjedištu Uskoka, nakon čega su vraćeni u policijski pritvor na Oranicama gdje će prenoćiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njihovi odvjetnici novinarima nisu željeli otkriti detalje slučaja zbog kojega su Mamić i Vrbanović uhićeni zajedno s Mamićevim sinom Marijem te dvojicom poduzetnika Igorom Krotom i Sandrom Stipančićem. Ispitivanja u Uskoku najvjerojatnije će se nastaviti i u četvrtak ujutro, nakon čega će tužiteljstvo objaviti traži li za osumnjičene određivanje istražnog zatvora o čemu će odlučiti sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda.

Mamićeva odvjetnica Jadranka Sloković kazala je da je njen branjenik pred Uskokovim istražiteljima iznio svoju obranu i negirao nedjela koja mu se stavljaju na teret. Ta je kratka izjava jedino što se tijekom cijelog dana moglo čuti od odvjetnika najmoćnijeg čovjeka hrvatskog nogometa protiv kojega je Uskok zbog izvlačenja novca iz Dinama prvu istragu pokrenuo još u srpnju.

Ni Vrbanovićev odvjetnik Janjko Grlić, nešto prije 20 sati kada je izašao iz Uskoka, nije otkrio puno više. Kazao je tek da se Vrbanović ne osjeća krivim te da je pred istražiteljima koji ga, između ostalog terete za zlouporabu povjerenja u gospodarskom poslovanju, iznio obranu i odgovarao na pitanja.

18,50 sati

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zdravko Mamić ispitan je u USKOK-u i prevezen na Oranice u policijski pritvor gdje će i prenoćiti. Mamić je negirao sve što mu se stavlja na teret.

Dnevnik Nove TV doznaje da se radi o novom slučaju u kojem je za sada već ispitano 20 nogometaša koji su igrali u Dinamu od 2004. do 2014.

18,49 sati

Nešto prije 18 sati, Zdravko Mamić u automobilu napustio je prostorije USKOK-a u Gajevoj ulici u Zagrebu.

Njegova odvjetnica Jadranka Sloković kratko je komentirala kako je Mamić iznio svoju obranu i porekao djela za koja ga optužuju.

18,20 sati

Glasnogovornik HNS-a Tomislav Pacak rekao je u zagrebačkoj zračnoj luci da nitko iz saveza neće davati službene izjave o uhićenju Vrbanovića te da će eventualne reakcije objaviti na službenoj internetskoj stranici HNS-a.

No, član Izvršnog odbora HNS-a Ante Kulušić ocijenio je da je riječ o političkoj odluci donesenoj na dan kada je pao Vukovar i kada je trebalo skrenuti pozornost s obilježavanja tog događaja. “Treba narodu dati kruha i igara”, kazao je Kulušić, dok je direktor svih reprezentacija Zorislav Srebrić samo kratko kazao: “Čestitam, čestitam”..

Hrvatski reprezentativci i izbornik Ante Čačić nisu željeli komentirati uhićenje izvršnog predsjednika HNS-a i bivšeg direktora Dinama.

17,49 sati

Uskok prema pisanju Hine Mamića i ostale tereti za utaju poreza, primanje i davanje mita te zlouporabu povjerenja u gospodarskom poslovanju. Sa Zdravkom Mamićem je, u jutarnjim satima, uhićen i njegov sin Mario te Igor Krota i Sandro Stipančić. Posljednja dvojica se, prema prvim informacijama, sumnjiče da su sudjelovali u nezakonitim transferima novca preko off shore tvrtki u inozemstvu.

Izvršni predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza (HNS) Damir Vrbanović, koji je s Mamićem bio osumnjičen i u ranijoj istrazi, uhićen je u srijedu u zagrebačkoj zračnoj luci kada je sletio čarterom iz Rostova. Na Plesu su da dočekali policajci u civilu s kojima je otišao nakon preuzimanja prtljage.

13,53 sati

Zdravko Mamić doveden je u sjedište Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (PNUSKOK), a očekuje se da će u kasnim poslijepodnevnim satima, kao i drugi osumnjičenici, biti odveden na ispitivanje u sjedište Uskoka u Gajevoj ulici.

Nešto iza 14 sati, za njim je u prostorije USKOK-a stigao i Damir Vrbanović.

Mamić je u PNUSKOK doveden policijskim terencem koji je ne zaustavljajući se ušao u kompleks na zagrebačkim Oranicama. S njim je bila i njegova odvjetnica Jadranka Sloković.

Uskok, kako se neslužbeno doznaje, Mamića i ostale tereti za utaju poreza, primanje i davanje mita te zlouporabu povjerenja u gospodarskom poslovanju. Sa Zdravkom Mamićem je, u jutarnjim satima, uhićen i njegov sin Mario te Igor Krota i Sandro Stipančić. Posljednja dvojica se, prema prvim informacijama, sumnjiče da su sudjelovali u nezakonitim transferima novca preko off shore tvrtki u inozemstvu, javlja RTL.

Policija pretražuje Mamićevu kuću i prostorije Dinama

Mamićevi odvjetnici nisu bili dostupni za komentar, a odvjetnica Jadranka Sloković nije željela razgovarati s novinarima ni ispred Mamićeve kuće na zagrebačkom Tuškancu koju pretražuje policija.

Nogometni klub Dinamo u kojem je Mamić izvršni predsjednik izvijestio je na svojoj internetskoj stranici da su u srijedu u ranim jutarnjim satima djelatnici Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (PNUSKOK) ušli u prostorije kluba.

Po prvim neslužbenim informacijama, uz Mamića, njegova sina Marija i Vrbanovića, koji je s Mamićem bio uhićen i u srpnju ove godine, Uskok tereti još dvije osobe koje su, među ostalim, sudjelovale u nezakonitim transferima novca preko off shore tvrtki u inozemstvu.

Prema pisanju medija, meta istrage su sumnjivi transferi nogometaša iz Dinama koji su obavljeni preko nekadašnje agencije Mamić sport agency (MSA), koju je vodio Mamićev sin Mario. Navodna šteta je 78 milijuna kuna.

Od ranije pod istragom zbog izvlačenja novca iz Dinama

Mamić je od ranije pod Uskokovom istragom zbog sumnje da je nizom nedjela zajedno sa svojim bratom Zoranom, Vrbanovićem i poreznikom Milanom Pernarom Dinamo oštetio za najmanje 117,8 milijuna kuna, a proračun za barem 12,2 milijuna kuna neobračunatog i neplaćenog poreza i prireza.

Zdravko Mamić pritom je iz Dinama, po tvrdnjama Uskoka, nezakonito izvukao najmanje 52 milijuna kuna, dok je njegov mlađi brat Zoran na tom klubu, ali i utaji poreza nezakonito zaradio 38,1 milijuna kuna.
Braća Mamić i Vrbanović pušteni su iz istražnog zatvora 15. srpnja nakon uplaćene jamčevine.

Zagrebačko Općinsko državno odvjetništvo Mamića je krajem srpnja optužilo i zbog prijetnji menadžeru nogometaša Roberta Murića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.