Tko sve podržava Vesnu Pusić za mjesto glavne tajnice UN-a?

Hrvatska ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić u britanskim je novinama Independent svijetu najavila kandidaturu za mjesto glavne tajnice UN-a. Navela je kako je podržavaju i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i hrvatska Vlada. Njezin HNS jedva podržava nešto više od 1 posto birača, no ona ipak teži tako visokoj poziciji, što je sigurno dokaz njezinih velikih ambicija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čiju podršku Pusić očekuje?

Predsjednica Grabar-Kitarović potvrdila je imenovanja svih Pusićkinih kadrova u diplomatskim predstavništvima RH u svijetu. Tako sada oni imaju priliku, na na račun poreznih obveznika, promovirati Vesnu Pusić u svijetu, tj. lobirati za nju.

Pusić smatra da bi, barem među zapadnim državama, mogla dobiti podršku jer Hrvatska u potpunosti prihvaća politiku SAD-a, EU i NATO-a, bez obzira je li riječ o odnosu prema regiji, krizi u Ukrajini ili ratu u Siriji. Ipak, za većinu glasova potrebna je i šira podrška, dakle, i zemalja koje su pod ruskim utjecajem ili su bliske Rusiji. Iako čak ni potpora SAD-a nije potpuno sigurna, kao ni Njemačke, s obzirom da se ministrica vanjskih poslova dosta kompromitirala u slučaju Lex Perković, koji je Hrvatsku skoro koštao sankcija. Njemačka i SAD strateški su partneri Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podrška Melinde Gates

Vesna Pusić dobila je podršku Melinde Gates, supruge Billa Gatesa, najbogatijeg čovjeka na svijetu, za međunarodne razvojne projekte MVP-a. Melinda Gates partnerica je MVP-u u programu koji se bavi zdravljem djevojčica i žena u afričkim zemljama te edukacijom o planiranju obitelji.

Međunarodna razvojna pomoć, s naglaskom na žene, i jest jedna od okosnica mandata ministrice Vesne Pusić, pa bi joj, uz podršku Melinde Gates, mogla pomoći u utrci za mjesto glavne tajnice UN-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lobiranje počinje – evo kako će izgledati

Pripreme za lobiranje već su počele. Logistički su smještene u Upravi MVEP-a za multilateralu i globalna pitanja. Trenutno ovu upravu vodi Vesna Batistić Kos koja 30. lipnja odlazi na mjesto veleposlanice pri UN-u u Genevi.

Pomoć kod lobiranja Pusić bi mogla dobiti i u Upravi za izvaneuropske poslove MVEP-a (nesvrstane zemlje). Nju vodi njena druga pomoćnica Dubravka Plejić Marković, inače supruga optuženog ali još neprocesuiranog odvjetnika Zorana Markovića u Podravkinoj aferi “Spice”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Veliki značaj kod lobiranja imati će Mirjana Mladineo i Vesna Vuković. Mirjana Mladineo je bila voditeljica Odjela multilaterale MVEP-a, veleposlanica RH pri UN u New Yorku i Genevi, te savjetnica za vanjsku politiku bivšeg predsjednika Ive Josipovića. Vesna Vuković je trenutna veleposlanica RH pri UN u Genevi. Obje su već odrađivale sličan posao, poput lobiranja za nestalno članstvo RH u Vijeća sigurnosti UN-a 2007. godine. Ipak, bivši predsjednik Mesić u jednom je intervjuu rekao kako je glavni logističar i organizator tadašnjeg lobiranja u UN-u 2007. bio Budimir Lončar, zatim zamjenik veleposlanice Mladineo pri UN-u Amir Muharemi i sam bivši predsjednik.

Za Vesnu Pusić lobirati bi mogao i Vladimir Drobnjak, hrvatski veleposlanik pri UN-u u New Yorku, Spomenka Cvek, novopostavljena konzulica RH u New Yorku.

Tu je i Ivan Šimonović, trenutno na funkciji pomoćnika za ljudska prava glavnog tajnika UN-a Ban Ki-Moona. Njegova supruga Dubravka Šimonović je kao i njen suprug istovremeno bila izabrana u Odbor za uklanjanje svih oblika diskriminacije nad ženama UN-a za razdoblje od 2011. do 2014., a zatim je imenovana od strane Vesna Pusić i bivšeg predsjednika Josipovića uz supotpis premijera Milanovića na mjesto veleposlanice RH pri UN i OSCE-u u Beču. Inače i sin Dubravke i Ivana, Ivan Šimonović je nekoliko godina za redom išao na tradicionalni Obamin doručak u Washington.

Tko su favoriti?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao favoritkinja se spominje Irina Bokova, ravnateljica UNESCO-a. Prednost su joj veze s Rusijom, gdje je studirala, no SAD joj zamjera to što je UNESCO priznao Palestinu. Nju je podržala i vlada, tako da je kandidatura sunarodnjakinje Kristaline Georgijeve, europske povjerenice za humanitarnu pomoć, puno slabija.

Rusiji je neprihvatljiva kandidatura iz baltičkih država poput predsjednice Litve Dalije Grybauskait, a državama P3 (Britanija, SAD i Britanija) neprihvatljiv je Srbin Vuk Jeremić zbog stava prema Kosovu i odnosa s Rusijom.

Šanse ima Danilo Türk, koji kao bivši pomoćnik glavnog tajnika nije bez izgleda, te Slovaci Jan Kubiš, predstavnik glavnog tajnika UN-a za Afganistan, i Miroslav Lajčak, ministar vanjskih poslova.

Ako se zaobiđe Europa šansu bi imala Novozelanđanka Helen Clark, koja lobira za tu poziciju otkad je imenovana šeficom UN-ova programa za razvoj, a spominju se čileanska predsjednica Michelle Bachelet ili pak brazilska predsjednica Dilma Rousseff.

Glavni tajnik UN-a bira se na prijedlog Vijeća sigurnosti, pri čemu mora imati većinu glasova tog tijela, a da pritom nijedna od pet stalnih članica – SAD, Rusija, Kina, Velika Britanija i Francuska – ne smije biti protiv, drugim riječima, spomenute velike sile imaju pravo veta. Zatim izbor ide u Opću skupštinu UN-a, koju čine 193 države i gdje treba dobiti glasove većine zemalja članica UN-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.