U Njemačku samo ove godine otišlo 18.000 hrvatskih radnika

U prvih deset mjeseci ove godine uNjemačku je stiglo 18 tisuća radnika iz Hrvatske, a od pristupanja Hrvatske u EU u srpnju prošle godine oko 24 tisuće stručnih radnika dobilo je radnu dozvolu, čulo se na Frankfurtskoj burzi, prenosi vecernji.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gradski rizničar Frankfurta Uwe Becker danas je u povodu manifestacije “Bilateralna suradnja i gospodarski razvoj između Hessena i Hrvatske”, kazao da su u posljednje vrijeme u Frankfurtu svoje podružnice otvorila brojna ugledna hrvatska poduzeća i podružnice, piše magazin Fenix.

„Hrvatskoj su pod hitno potrebne strukturne reforme za podizanje konkurentnosti kako bi uspješno prešla u novi model rasta gospodarstva“, rekao je u Frankfurtu guverner HNB-a Boris Vujčić. Po pristupnom ugovoru, Njemačka može u fazama uvoditi slobodu kretanja radne snage za hrvatske građane i poduzeća.

Pretpostavlja se da je broj onih koji su otišli raditi u Njemačku mnogo veći zbog sezonskih ugoovora za koje ne treba radna dozvola i penje se na preko 30.000. Osim Njemačke,  trenutno popularne zemlje su Irska, Austrija i skandinavske države. Što to znači za hrvatski mirovinski i porezni sustav, kao i za tekuću potrošnju, vrlo je jasno, kao i za demografsku sliku domovine. Iako je sloboda kretanja radnika jedan od temeljnih stupova europske pravne stečevine, pametna Vlada u svakoj državi nastoji zadržati i privući radnu snagu. Iz hrvatske odlaze mahom mladi i obrazovani ljudi bez obzira na spol, a trenutna vladajuća garnitura ne ostavlja dojam kao da je se to uopće tiče. Budući da su mladi u resoru ministrice Opačić, koja se od početka svoga mandata oglasila dva ili tri puta, i to kad joj je bila povrijeđena njezina taština, njezina šutnja postaje sve nevjerodostojnija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.