Vlak za prihvat migranata od 11 vagona u 13,08 krenuo iz Zagreba za Vinkovce

Izvor: Fah

Vlak za prihvat migranatasa 11 vagona krenuo je u srijedu u 13,08 sati sa zagrebačkog Glavnog kolodvora za Vinkovce u koje bi trebao stići u 16,39 sati, izjavila je Hini glasnogovornica HŽ-Putničkog prijevoza Ivana Čubelić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknula je da je vlak dodatno pojačan sa sedam vagona, te ih je ukupno 11.

Može primiti više od 1000 putnika. Ima oko 600 sjedećih mjesta, rekla je Čubelić koja nije mogla dati preciznije podatke o povratnoj destinaciji toga vlaka.

Mediji pišu kako će se vlak vratiti u Zagreb, a migrante smjestiti u Centar za azilante u Dugavama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oko 12,45 sati prvi autobus s migrantima napustio je policijsku postaju Tovarnik i krenuo prema Kutini i Sisku.

U njemu se, koliko se moglo vidjeti, nalaze uglavnom žene i djeca. Policija i inače prvo ‘obrađuje’ ranjive skupine migranata, uključujući žene i djecu. U krugu Policijske postaje Tovarnik u ovom trenutku nalazi se 300-tinjak migranata.

Migranti, koje su nakon zatvaranja mađarske granice srbijanske vlasti preusmjerile u Hrvatsku, od srijede ujutro pristižu na područje Tovarnika, a do 11 sati u krugu tovarničke policijske postaje smješteno je više od 180 soba koje su ušle u Hrvatsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Potpunim zatvaranjem mađarske granice do kojega je došlo jučer, val migranatakoji se iz Republike Srbije kretao prema mađarskoj granici, sada se preusmjerio na granicu Republike Hrvatske, na područje koje kontrolira Policijska uprava vukovarsko-srijemska”, izjavio je na graničnom prijelazu Tovarnik glasnogovornik PU vukovarsko-srijemske Domagoj Džigumović.

Do 11 sati u krugu policijske postaje Tovarnik smješteno je 181 osoba koja je ušla u Republiku Hrvatsku, no migranti kontinuirano pristižu, naglasio je.

Sve osobe su obrađene sukladno zakonskim propisima Republike Hrvatske kao i direktivama Europske unije, rekao je Džigumović te dodao da se prioriterno ukazuje pomoć ranjivim skupinama – ženama, djeci i trudnicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što se migrantima pruži pomoć organizirano se autobusima prevoze u Sisak, odnosno Kutinu odakle će biti razmješteni u policijske smještajne kapacitete. Ondje će se očitovati o svojim namjerama hoće li zatražiti azil u Hrvatskoj ili nešto drugo.

Prema Džigumovićevim riječima sve teče u redu i bez problema, a ekipe na terenu spremne su za prihvat migranata koje granična policija zatekne na tlu Republike Hrvatske.

Djelatnici i volonteri Hrvatskog Crvenog križa (HCK) su u prostoru oko policijske postaje u Tovarniku gdje su primljeni migranti te im dijele vodu, hranu i higijenske potrepštine.

Za 15 sati najavljena je iduća tiskovna konferencija PU vukovarsko-srijemske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema pisanju medija većina migranata su Sirijci i Afganistanci.

Nakon mađarske odluke o zatvaranju granice prema Srbiji, srbijanske vlasti su odlučile autobuse s migrantima preusmjeravati prema Hrvatskoj. Tako su autobusi koji su dosad migrante prevozili iz prihvatnog centra u Preševu prema Mađarskoj u utorak navečer na vjetrobrane postavili novo odredište: Šid, odnosno međunarodni prijelaz između Srbije i Hrvatske Šid -Tovarnik.

Djelatnici Hrvatskog crvenog križa na Tovarniku

Na hrvatskom graničnom prijelazu Tovarnik prema Srbiji od ponoći se nalaze volonteri i djelatnici Hrvatskog Crvenog križa zbog najavljenog mogućeg vala migranata, potvrdila je jutros Hini glasnogovornica Hrvatskog Crvenog križa Katarina Zorić. Imaju pripremljena materijalna sredstva za prihvat – vodu, setove za prvu pomoć, deke, akrtikle za osobnu higijenu i drugo, dodala je.

Na terenu na GP Tovarnik je 11 članova tima Crvenog križa, od kojih su četvero iz Središnjeg ureda iz Zagreba, a 11-ero su članovi interventnog tima Crvenog križa u Vinkovcima. Tijekom prijepodneva pridružit će im se joj djelatnika i volontera Crvenog križa.

Hrvatski Crveni križ djeluje u suradnji i koordinaciji s policijom te drugim državnim institucijama i udrugama civilnog društva, kaže glasnogovornica Zorić.

Prvi migranti stigli su u srijedu ujutro u srbijanski grad Šid i preko polja kukuruza uputile se prema Hrvatskoj, prenose svjetske agencije, a hrvatska policija objavila je da zasad nisu došli do graničnih prijelaza.

Reutersov snimatelj vidio je desetke migranata koji preko polja kukuruza stižu na srbijansku granicu s Hrvatskom, nakon što je najmanje deset autobusa preusmjereno s rute prema Mađarskoj.

Kamerman Reutersa snimio je dolazak jednog autobusa s najmanje 50 migranata koji su se potom preko polja kukuruza uputili prema Hrvatskoj.

Novinar na hrvatskoj strani granice kaže da je hrvatska policija okružila prvu skupinu migranata i odvela ih na registriranje.

Izvjestitelj AFP-a prenosi da je prva grupa s 30 do 40 migranata oko 4,30 sati stigla na autobusnu postaju u Šidu iz srbijanskog grada Preševa blizu makedonske granice, odakle su putovali cijelu noć.

Nakon mađarske odluke o zatvaranju granice prema Srbiji, autobusi koji su dosad migrante prevozili iz prihvatnog centra u Preševu prema Mađarskoj u utorak navečer su na vjetrobrane postavili novo odredište: Šid.

Ako budu mogli ući u Hrvatsku, migranti koji žele nastaviti putovanje prema sjeveru Europe, morat će proći kroz Sloveniju, piše AFP.

Većina migranata Sirijci i Afganistanci

Većina ljudi dospjelih u srijedu ujutro u Šid Sirijci su i Afganistanci, muškarci, žene i djeca svih životnih dobi. Za prijevoz od Preševa do Šida platili su 35 eura.

Jedan od njih, Amadu (35) kaže da je došao iz Mauretanije. “Rekli su nam da je granica prema Mađarskoj zatvorena i srbijanska policija nam je kazala da trebamo ići ovim smjerom”, ispričao je.

Poput brojnih drugih migranata koji bježe pred siromaštvom i ratnim sukobom, Amadu nije nikada ranije čuo za Hrvatsku i ne zna da je zemlja dio Europske unije.

“Želimo otići u bilo koju zemlju u kojoj vlada mir. U Mauretaniji je život jako težak, nema posla…”, kazao je. Amadu i prijatelj s kojim je doputovao do Šida mršavi su, izgledaju vrlo iscrpljeno i pomalo uplašeno.

“Ne znamo što nam je sada činiti. Trebamo li nastaviti čamcem?”, pita se Amadu. Bio je vrlo sretan kad je saznao da nema više putovanja čamcem i da se Šid nalazi nešto manje od deset km od hrvatske granice.

Dvadesetogodišnji Mohamed Kadir stiže iz Pakistana. Ni on nije nikad čuo za Hrvatsku. Kaže da samo traži posao. “Ja dolazim iz područja na kojemu nema novca, nema hrane, nema električne energije. Moram zaraditi nešto novca da bih ga poslao svojoj braći i sestrama”, kaže Mohamed.

Amadua i Mohameda iznenadila je informacija o tomu da je skupina s kojom su stigli prva koja je isprobala novi put prema sjeveru Europe. Na autobusnoj stanici u Šidu iscpljeni putnici nastojali su se malo odmoriti nakon dugog putovanja autobusom, piše AFP.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.