Svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF (World Wildlife Fund for Nature) organizirala je u Zagrebu sastanak predstavnika WWF-ovih europskih ureda, o kampanji “Krik za prirodu” koja je trenutačno usmjerena na savjetovanje s javnošću u Europskoj uniji kako se direktive o pticama i staništima ne bi revidirale.
WWF je tu kampanju pokrenuo s organizacijama BirdLife i Friends of Earth, a u Hrvatskoj s udrugama Biom i Zelena akcija.
Podržava ju više od stotinu europskih nevladinih organizacija, a cilj joj je poručiti EU da nastavi štititi prirodu te da ne mijenja propise koji ju štite – Direktivu o pticama i Direktivu o staništima.
Kampanja “Krik za prirodu” u nepunih je mjesec dana, od 12. svibnja, prikupila više od 200.000 glasova stanovnika zemalja EU, izjavila je za Hinu Petra Boić Petrač iz WWF Adria.
Javno savjetovanje završit će se 24. srpnja, a WWF će kampanju nastaviti pod nazivom “Neka priroda živi”. Zalagat će se da propisi koji štite prirodu ostanu netaknuti.
Nakon sastanka u prostorijama WWF Adria, koja pokriva osam zemalja regije (Albaniju, BiH, Crnu Goru, Hrvatsku, Kosovo, Makedoniju, Sloveniju i Srbiju), predstavnici 11 WWF-ovih europskih ureda (Velika Britanija, Belgija, Njemačka, Austrija, Španjolska, Rumunjska, Bugarska, Poljska, Švedska, te ureda za europske politike i WWF Adria) posjetili su Park prirode Medvednicu kako bi se upoznali s hrvatskim Natura 2000 područjem.
Park prirode Medvednica ima i certifikat za održivi turizam Europarc Federacije.
Na Medvednici su obišli špilju Veternicu u kojoj je zabilježeno 18 vrsta šišmiša od čega su 8 Natura 2000 vrste. Obišli su i Ponikve, Glavicu i Jambrišak.
Ravnateljica Javne ustanove “Park prirode Medvednica” Snježana Malić-Limari izvijestila je da je u tijeku projekt obnove posjetiteljske infrastrukture špilje Veternice koji je počeo u ožujku ove godine. Projekt financira Ministarstvo zaštite okoliša i prirode iz Projekta integracije u EU Natura 2000 (NIP – Natura Integration Project 2000), a završetak se očekuje krajem kolovoza.
Do sada je uređen prostor oko planinarskog doma Glavica, postavljene su nove klupe i stolovi te je uređeno dječje igralište. Započelo se i na zamjeni rasvjetnih tijela unutar špilje. Do konca kolovoza uredit će se plato ispred špilje, postavit će se mali info kiosk i nova signalizacija (putokazi i interpretativne ploče) te nova LED rasvjeta unutar špilje. Cilj je bolja zaštita podzemnog staništa i osjetljivog podzemnog svijeta te poboljšanje posjetiteljske infrastrukture.
Martina Mlinarič iz WWF-ovog ureda za europske politike rekla je da su dojmovi vrlo pozitivni jer taj park prirode ima dobar Plan upravljanja.
Tekst se nastavlja ispod oglasa