Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” Alemka Markotić kazala je za Večernji list da u Hrvatskoj ove sezone neće biti puno turista, osobito ne iz zemalja koje su lošije od nas.
Upitana o tome da komentira najnovije podatke prema kojima je u Hrvatskoj 10 novooboljelih pacijenta, dr. Markotić je kazala:
“To je jako dobra vijest, ali onda se Stožer uplaši da se ne bi ljudi malo opustili jer misle da je opasnost prošla. To je jako dobro, ali trebamo i dalje biti jako oprezni.”
Komentirala je i proboj virusa u domove za starije i nemoćne.
“Ni jedna od tih situacija nije dobra. Bilo bi nevjerojatno misliti da virus neće ući u domove za starije i nemoćne. Ne možemo mi spriječiti da on ode bilo kamo, no dobro je da smo to uspjeli dugo odgađati, što je pomoglo zdravstvenom sustavu da se pripremi. To je dobro u ovoj priči, da to nije eksplodiralo kao u Italiji, nego polako tinja”, kazala je.
O turističkoj sezoni
Osvrnula se i na najave turističke sezone i informacije o dolasku turista iz raznih zemalja i koliko je to opasno. Kazala je kako su to želje za koje želimo da budu ostvarive te da je svaki scenarij otvoren.
“Treba pustiti oduška i željama. Mi svi želimo da te želje budu ostvarene. Svaki scenarij je još uvijek otvoren. SARS je odlučio u jednom određenom razdoblju nestati i mi bi bili presretni da se to dogodi sad. I taj scenarij je moguć. Treba razmišljati i o mjerama opreza koje neće sada biti napuštene. Treba razmišljati i planirati – to je uvijek u redu. Treba biti vrlo realan i znati da nije jako realno da se odjednom nađe puno turista, pogotovo iz drugih zemlja koje imaju puno lošiju epidemiološku situaciju. Puno više bi nas koštalo da se vratimo na situaciju otprije dva mjeseca”, smatra Markotić.
Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti ponovila je kako je riječ o novom virusu i kako je doista teško išta prognozirati.
“Naručili smo serološke testove i testirat ćemo sve naše zaposlenike da vidimo je li netko prebolio virus neopaženo. Dobili smo od i Nacionalnog stožera 5620 testova i te testove ćemo koristiti kao pomoć u dijagnostici. Plus planiramo još veću količinu testova i krenut ćemo na šire testiranje osoba u domovima za starije i nemoćne. Još uvijek se planira koje će sve populacije biti ispitane”, kazala je dr. Markotić i navela kako će to biti dulja analiza.
Ustvrdila je kako će se češće testirati one populacije kod kojih se pokaže da su podložniji virusu.
“Imunološki zavod je naša strateška institucija”
Govorila je i o Imunološkom zavodu, bi li on mogao raditi serološke testove.
“Imunološki zavod je naša strateška institucija. Oni nisu proizvodili dijagnostičke testove, već cjepivo. Nama bi trebala reforma Imunološkog zavoda. Godinama se puštalo da ta institucija propada. Otišli su i ljudi. Trebat će puno energije da se izgrade postrojenje”, kazala je dr. Markotić.
> Kako je godinama propadao Imunološki zavod koji bi bio koristan u borbi protiv koronavirusa?
> Je li akademik Vlatko Silobrčić – jedan od ‘grobara Imunološkog zavoda’?
> Dr. Capak: ‘Da funkcionira Imunološki zavod imali bismo puno manje problema’
Mogli bi imati cjepivo za godinu dana?
“Dva su cjepiva u najdaljoj fazi prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije. Jedno je iz Kine, jedno iz SAD-a. Ako bi sve trebalo ići kako treba, onda bi mogli imati cjepivo za godinu dana”, komentirala je razvoj cjepiva i ustvrdila kako istovremeno ide razvoj čitavog niza lijekova. Upitana hoće li se prihvatiti ponuda američke kompanije za suradnjom, dr. Markotić je kazala:
“Mi sad čekamo da njihovi odvjetnici nama pošalju pismo o povjerljivosti podataka. Mi bismo za njih trebali testirati njihove proizvode. Dosta jesmo jako zainteresirani i oni za nas. Naš tim već tri mjeseca non-stop radi i morat ćemo vidjeti možemo li odvojiti ljude.”
Tekst se nastavlja ispod oglasa