(VIDEO) Ministar Marić o plaćama prosvjetara, štrajku: ‘Ima još dosta stvari koje se trebaju definirati’

Foto: Snimka zaslona

Štrajk prosvjetara, u koji bi se mogli uskoro uključiti i fakulteti, te njihove zahtjeve komentirao je ministar financija

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nastavljen je štrajk u školama, u pet sjevernih županija. Prema podatcima sindikata, odazvalo mu se gotovo 86 posto zaposlenika u osnovnim i 75 posto u srednjim školama.

Dogovora još nema na pomolu budući da ni jedna ni druga strana ne popuštaju, a uskoro će u štrajk i fakulteti, koji također traže povišice.

Štrajk se nastavlja i sutra i to u trima županijama. Prema odluci sindikalnog vodstva, cirkularni štrajk za sutra je organiziran u Osječko-baranjskoj, Istarskoj i Šibensko-kninskoj županiji. Riječ je o 145 osnovnih i 68 srednjih škola.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gost RTL-a Danas bio je Zdravko Marić, potpredsjednik Vlade i ministar financija koji zna može li se i gdje namaknuti povišice za prosvjetare.

Na pitanje očekuju li nas prijevremeni izbori ili će ipak popustiti zahtjevima sindikata, Marić kaže:

“Ja vam tu nisam najbolji sugovornik. Što će biti, to ćemo vidjeti”, rekao je ministar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vladajući cijelo ovo vrijeme od početka štrajka, a i uoči njega govore o povećanju osnovice plaća, a sindikati ne odustaju od povećanja koeficijenta složenosti posla. Koja je razlika između tih dviju računica?
“Ima još dosta stvari koje se trebaju definirati”

“Plaća je umnožak tih dvaju čimbenika. O nekim stvarima se može pregovarati, neke su odluke predmet Vlade. Mi smo došli u sferu da razgovaramo o tome da je Vlada protiv nekoga. Od prve godine smo krenuli s poreznim rasterećenjem i povećanjem plaća. Mi smo rekli da bi bilo dobro da i tu uredbu treba temeljito redefinirati. Ja govorim samo o onome o čemu možete razgovarati i ono o čemu se ne može”, kazao je Marić i dodao:

“Ne trebamo pobjeći od onoga što je do sada učinjeno. Moramo gledati širi kontekst. Prije nekoliko godina javne financije su bile u deficitu i sve to je bio razlog zašto smo plaćali kamatu na kredit od šest posto. Danas plaćamo manje kamate. Cijelo vrijeme smo dizali plaće i porezno rasterećivali građane”, tvrdi ministar financija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marić je odgovorio i na pitanje zašto je u redu, primjerice, dati Croatia Airlinesu 250 milijuna kuna, a prosvjetnim djelatnicima je puno dati 160?

“I to pitanje je legitimno. Ali, nemojmo zanemariti činjenicu da je proračun MZOS-a u tri godine porastao za tri milijarde kuna. Najveći dijelom je porast plaća. Uvijek se može na taj način izvlačiti i stavljati na stol”, kaže.

Kako se neslužbeno doznaje sutra će na stol dobiti zahtjev i od zdravstvenih sindikata za povećanjem koeficijenata. Hoće li dobiti odbijenicu kao i prosvjetari?

“Ne samo zdravstveni, doći će i neki drugi. Ali, svako ima neku svoju argumentaciju da je to jako važan sektor. To je u redu. Naša odgovornost je gledati cjelinu”, poručuje Marić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema jednom istraživanju Hrvatska od svih zemalja EU najviše troši na vlast. Nameće se pitanje zašto ne smanjiti broj ministarstva i tako uštedjeti…

“Činjenica je da je, prema udjelu mase plaće, Hrvatska u gornjoj polovici. Nije Hrvatska toliko loše pozicionirana. Važno je da politika plaća bude trezvena tema”, tvrdi Marić.

No, na kraju razgovora ministar Marić nije htio odgovoriti na jasno pitanje: Hoće li biti novca za prosvjetare.

“Sve će se znati. Ima još dosta stvari koje se trebaju definirati”, poručio je ministar financija Zdravko Marić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.