(VIDEO) Penava o neprocesuiranju ratnih zločina: ‘U ovim okolnostima ne mogu funkcionirati. Za Boga miloga, ubijen je jedan cijeli grad’

Foto: Snimka zaslona

Nezadovoljan neprocesuiranjem ratnih zločina vukovarski gradonačelnik Ivan Penava najavljuje kandidaturu za predsjednika HDZ-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ja sam prije godinu dana bio nezadovoljan, sada nakon godinu dana moram reći da sam ljut, jako ljut. Možda to moj ton ne odražava, ali vjerujte, jako ljut i jako razočaran“, rekao je Ivan Penava za dnevnik.hr.

> Davor Dijanović: 10 najgorih Milanovićevih poteza – ćirilica u Vukovaru, lex Perković, ukidanje pokroviteljstva nad bleiburškom komemoracijom

> Prof. dr. Bežen: Ćirilica nije pismo suvremenog hrvatskog jezika

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (VIDEO) Vukovarski branitelj Marijan Živković: ‘Plenkoviću moji sinovi nisu poginuli za ovakvu Hrvatsku!’

> Vukovarski branitelj Marijan Živković za Narod.hr: ‘Ćirilice nije bilo u Vukovaru ni za vrijeme Titove jugoslavije’

“Kao država smo jako zakazali prije svega kroz zakonodavnu, sudsku i izvršnu vlast, najveća odgovornost je na dužnosnicima koji su obnašali vlast u proteklom vremenu. Čemu da se žrtva nada uslijed ovakvog postupanja? Stav žrtve je stav Vukovara, stav svih nas, a on je kroz iskaze nekoliko puta ponovljen kroz riječi – za zločine nitko nije odgovarao, ti ljudi i danas hodaju Vukovarom, nemam povjerenja u institucije. Stvorili smo bolesno društvo, za takvo stanje nemamo izgovora i to moramo mijenjati”, upozorio je Penava i dodao da je na prošlogodišnjem prosvjedu bilo molbe za pomoć jer se zna tko je zapovijedao napadima u Vukovaru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za neprocesuiranje ratnih zločina krivi i vlastitu stranku. Razmišlja o tome da je preuzme.

“Meni uopće i ne mogu ni govoriti da je imperativ utrka za predsjednika stranke. Ja ponovno kažem i najsretniji bih bio da smo u ovih godinu dana sve riješili“, kaže Penava.

Šef HDZ-a Andrej Plenković, poručio je Penavi:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ha, dobro je imati ambicije“.

A takvu ambiciju već su iskazali Tomislav Karamarko, Miroslav Kovač, te Davor Ivo Stier, koji najnoviji istup vukovarskog gradonačelnika podržava.

“To je bila dobra poruka. Mi smo u kontaktu, čujemo se redovito, danas smo razmijenili poruke. Mislim da je to bila dobra i potrebna poruka“, komentirao je Stier.

Na popisu vukovarskih žrtava Domovinskog rata je 2717 imena. Tim za ratni zločin lani je podigao 33, a ove godine pet novih kaznenih prijava. Na Vukovar se odnosi manji dio. Penava je spreman, kaže, ići do kraja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ukoliko to znači sam sam. Ukoliko to znači poraz unutar HDZ-a i izostanak potpore, onda će tako biti, a onda ćemo dalje razmišljati što i kako“, rekao je Penava.

Najavljuje i mogućnost izlaska iz HDZ-a, ako izostane podrška.

“Ja apsolutno u ovim okolnostima ne mogu funkcionirati. Za Boga miloga, ubijen je jedan grad, jedan cijeli grad je ubijen“, kazao je Penava.

“Nisam ja primijetio da je on odlučio izaći iz HDZ-a“, rekao je Plenković.

“Ivan Penava ne mora nikada za Zagreb otići ukoliko ćemo to riješiti jučer, danas ili sutra“, kaže Penava.

Previranja stižu uoči sjednice Gradskog vijeća na kojoj će se raspravljati o većim pravima za nacionalne manjine, te još jedne Kolone sjećanja. Bliže se i predsjednički izbori, pred koje Vlada planira donijeti posebne zakone upravo za Vukovar.

“Od 1991. godine sustavno se krše i zanemaruju ljudska prava u Gradu Vukovaru, prvo od agresora, a zatim i od institucija hrvatske države. Tko je osuđen za ubijanje 2717. Vukovaraca? Ne protiv koga je podignuta optužnica, nego tko je osuđen? Tko je osuđen za prekomjerno granatiranje Vukovara uslijed kojeg je izravno stradalo 1800 civila građana Vukovara? Tko je osuđen za organizaciju mreže logora na teritoriju Republike Srbije kojima je bespravno zatočeno više od 6000 branitelja i civila Vukovara? Tko je osuđen za mučenja, zlostavljanja i ubijanja u srpskim logorima u kojima je život izgubilo 300 zarobljenika? Koji je razuman rok za Republiku Hrvatsku u kojem se odlučuje o pravima zarobljenika?”, upitao je Penava na nedavno održanoj konferenciji.

Upozorio je i da stradalnike koji su na prosvjedu prije godinu dana iznijeli svoja potresna svjedočanstva nitko nijednom nije kontaktirao.

“Hrvatska se ponaša kao da je između šahovnice s jedne i zvijezde petokrake i kokarde s druge strane znak jednakosti. Svi će se nad ovime snebivati, ali ja vas uvjeravam da je tako. Samo dva kilometra od spomenika Blagi Zadri je spomenik četničkom vojvodi Vukašinu Šoškočaninu. Što drugo zaključiti nego da je između njih znak jednakosti”, kazao je Penava.

Penava je rekao da su Vukovarci dobili tišinu, muk i šutnju te izjave “da gledaju svoja posla i da se bave lokalnom politikom, a ne nacionalnom”. Spomenuo je, kako kaže, da su dobili i floskulu “neka institucije rade svoj posao”. Spomenuo je i Marijana Živkovića i sutkinju koja mu je rekla da “tugu treba nositi u srcu”.

> (FOTO) Prosvjed u Vukovaru okupio tisuće ljudi: ‘Bitka za Vukovar još traje i trajat će dok svaka žrtva ne dobije pravdu’

> Stravična svjedočanstva na prosvjedu u Vukovaru: ‘Kada sam krenuo na klanje, prvo su me natjerali da pojedem krunicu… Srećemo te ljude u Vukovaru’

Podsjetimo, veliki prosvjed u Vukovaru održan je 13. listopada 2018. godine. Tema prosvjeda bila je: Nerad ili nedovoljan rad državnih institucija po pitanju procesuiranja ratnih zločina.

“Svi snosimo odgovornost za neprocesuiranje ratnih zločina, ali najveća je odgovornost na dužnosnicima. Umjesto da ih se optuži za nečinjenje, dužnosnici se samo zarotiraju u funkcijama”, dodao je.

Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava osvrnuo se na uvođenje dvojezičnosti, točnije dvojezičnih ploča u Vukovaru te kazao kako unatoč Ustavnom zakonu o pravima nacionalnih manjina to još neće biti provedeno u Vukovaru.

Netko si je našao da stavi mučene logoraše na stranu i da krene Ustav čitati od kraja. Doživljavamo to na način da se ne poštuje niti grad, niti nas“, dodao je Penava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.