‘Vijeće za prošlost’ dalo preporuku za četničke spomenike: ‘Natpisi na grobovima ne bi trebali vrijeđati’

Foto: cro-eu.com

Vijeće za suočavanje s posljedicama nedemokratskih režima dalo je preporuku po pitanju četničkih spomenika u kojoj su istaknuli dva primjera, četničke spomenike u Borovu i Krnjaku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, na četničkom spomeniku u Borovu selu stoji natpis “I sada gledam Borovo, rođeno moje selo, braću i sestre i srpske borce. Moje bitke biju žestoko, ponosno dižu čelo i srpske zastave visoko i tvrdo na srpskoj zemlji stoje”, a na spomeniku u Krnjaku “Poginuo od krvnika MUP-a i ustaških gardi, na mostu život dao si mladi, za srpski narod ponosno si pao.”

Vijeće ih je spomenulo kao primjere natpisa koji vrijeđaju, točnije krše načelo svetosti groba. U preporuci Vijeća stoji “ne bi bila ustavnopravno neprihvatljiva eventualna odluka demokratske države da propiše posebna administrativna pravila ponašanja na grobljima kad je riječ o tim spornim natpisima.”

Vlada je već spominjala mogućnost stjecanja pravnog temelja za izmjenu zakona o nadgrobnim spomenicima kada je o tome zastupničko pitanje postavio Miro Bulj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bulj o Vladinom odgovoru na pitanje o četničkim spomenicima: ‘Jadna zemljo, napaćena…’

Vlada RH odgovorila je zastupniku Mosta Miri Bulju na pitanja koja je postavio vezano uz ‘nadgrobne četničke natpise u Borovu Selu, Krnjaku, Kistanjama i Brđanima’. Iako je tražio da se Vlada izjasni o izjavama Milorada Pupovca, koji je generala HV-a Janka Bobetka usporedio sa Slobodanom Miloševićem, Slavkom Dokmanovićem i Milanom Babićem, odgovor na to pitanje nije dobio. Kao što mu nije odgovoreno hoće li se Vlada založiti kod Pupovca da da odgovor na pitanje gdje je danas dr. Ivan Šreter.

Vlada RH odgovorila je zastupniku Miri Bulju na pitanje o četničkim spomenicima u Hrvatskoj: Pročitajte što kažu!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odgovarajući na Buljevo pitanje vezano uz uklanjanje ‘nadgrobnih četničkih natpisa Vukašinu Šoškočaninu, Vojislavu Miliću, Mili Babiću, spomeniku pripadniku Knindži u Kistanjama i pobunjenim Srbima u Brđanima’, Vlada je navela kako ‘kazneno zakonodavstvo RH ne propisuje načine ili postupak uklanjanja postavljenih spomenika ili obilježja te u tom smislu ne predstavlja temelj za uklanjanje spornih objekata iz predmetnog pitanja’.

Nadalje dodaju da bi se ti spomenici ‘mogli ukloniti ako su rezultat kakvog kažnjivog djela’.

Bulju su skrenuli pažnju na to da su donijeli ‘Odluku o osnivanju Vijeća za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima‘ te da bi, ukoliko oni donesu preporuke ‘za pravno uređivanje isticanja sadržaja kojima se veličaju nedemokratski ili zločinački režimi’, mogli dobiti pravi temelj za uklanjanje postavljenih spomenika ili obilježja. Bilo je to prije preporuka Vijeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.