Plenkovićeva je Vlada najavila otvoreni rat lažnim vijestima. Počelo je s visokom razinom. Pomalo neuobičajeno. Jedna od prvih pokaznih meta postao je potpredsjednik Vlade Tomislav Tolušić. Njegove navodno montirane fotografije, u bliskom susretu s nepoznatom damom u crvenom, osvanule su na naslovnici tjednika “Nacional”. Uz upute kao ih treba gledati. Da nisu objavili tu navodnu montažu, ugrozili bi navodno ne samo Tolušićevu osobnu stabilnost, nego i stabilnost Vlade, države, a možda i svemira. Sam predsjednik Vlade pohvalio je objavu navodne montaže potpredsjednika s damom – kao doprinos općoj stabilnosti, piše Višnja Starešina u svojoj kolumni za Slobodnu Dalmaciju koju djelomično prenosimo.
I dok su hrvatski mainstream mediji ovih dana puni analitike o detaljima navodne montaže, jedna važna analiza o Hrvatskoj, iz vjerodostojnog izvora, u hrvatskom medijskom prostoru praktički nije dobila pravo javnosti.
Riječ je o članku dr. Theodora Karasika objavljenom pod naslovom “Uđe li Hrvatska u eurozonu, Rusija će dobiti najsnažnije oružje u Europi”. Ključna je postavka Karasikove analize da su reforme u Hrvatskoj slabašne, a “ukorijenjena korupcija ne igra samo ključnu ulogu u hrvatskim financijskim nevoljama, nego omogućava nastojanja Rusije da se infiltrira na Balkan”.
Dr. Karasik je ozbiljan autor, specijaliziran za pitanja nacionalne sigurnosti, s fokusom na područje Europe i Bliskog istoka. Potpisan je kao stariji partner američkog think tanka Lexington Institut, ranije je radio za think tank RAND-Corporation.
Zajedničko im je to što ih pretežito financira američki vojni i sigurnosni sektor. Zato se i dr. Karasika može smatrati neizravnim glasnikom analitike američke duboke države, u trenucima kada ona smatra potrebnim javno progovoriti. Portal Euronewsa, na kojem je dr. Karasik objavio svoje mišljenje o Hrvatskoj, široko je dostupna, mainstream platforma. I upravo je čudno, a sa stajališta slobodnog društva nevjerojatno, da je ovaj članak naprosto prešućen u hrvatskom javnom prostoru.
Polazeći od užurbanih priprema Hrvatske za ubrzani ulazak u eurozonu, koje je nedavno najavio premijer Plenković, a potvrdio guverner HNB-a Boris Vujčić, dr. Karasik upozorava na to da bi hrvatski ulazak u eurozonu samo “ojačao tempiranu bombu Putinove puzajuće subverzije EU-a”.
Prijateljsko ozračje za Rusiju
Odmah potom to “prijateljsko ozračje za Rusiju”, prema dr. Karasiku, dovelo je do potpisivanja desetogodišnjeg hrvatskog ugovora s ruskim Gazpromom o isporuci milijardu kubičnih metara plina godišnje, pri čemu Hrvatska uopće nije imala potrebu za dodatnim uvozom plina, nego je takvim ugovorom udaljena od energetske alternative preko LNG-a na Krku, a koji podupiru SAD i EU, kako bi potkopali rusku energetsku strategiju u Europi. “Putinova strategija ostvaruje se u Hrvatskoj, u kojoj korupcija u pravosuđu otvara put ruskoj financijskoj i energetskoj dominaciji”, konstatira Karasik, podsjećajući kako je USKOK okrenuo glavu u stranu od navodno koruptivne afere visokih Vladinih dužnosnika, u nas poznate kao afera Borg, i okrenuo se obnovi slučaja protiv Zsolta Hernadyja “unatoč nedostatku dokaza”.
(…)
Poručuje da i iza hrvatske žurbe u eurozonu, koja dovodi u visoki rizik hrvatsku stabilnost i financijsku stabilnost EU-a, stoji zapravo Putinov interes. Ne sjećam se da je to itko dosad u zapadnom mainstream mediju učinio tako brutalno i izravno. Poruke i upozorenja još su ozbiljniji imamo li u vidu institute za koje dr. Karasik radi. Tim je čudnija hrvatska šutnja.
Članak su prenijeli tek neki portali. Nitko od novinara koji ovih dana istražuju špic na Tolušićevoj cipeli nije o tome ništa pitao premijera, njegove ministre, dežurne analitičare… Barem da prokomentiraju mišljenje dr. Karasika.
(…)
No, umjesto otvaranja prevažne teme, kamo je to odvedena država – u Hrvatskoj potpuna šutnja. Kao da je u Zagrebu uskrsnuo Džavid Nimani, onaj legendarni kosovski komunist koji je, čuvši da Reuters izvještava o pobuni kosovskih rudara 1981., uzviknuo: Zaustavite taj Reuters! Ili u suvremenoj hrvatskoj inačici: Zaustavite taj Euronews! Tolušićeva cipela stabilnost čuva.
Kolumnu u cijelosti možete pročitati na portalu Slobodne Dalmacije.
* Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr
Tekst se nastavlja ispod oglasa