Zadarska nadbiskupija nam potvrdila: Don Ninčević koji komentira aferu Zambija nije misionar

zadarska
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, snimka zaslona

Tretman afere Zambija od srednjostrujaških medija, osim ignoriranja činjenice da je u toj zemlji uhićena i transrodna osoba, obilježio je i izbor sugovornika o toj temi. HRT kao javna televizija otišla je najdalje s tzv. afrikanistom, o čemu smo ranije pisali, dok su pojedine komercijalne TV kuće kao gosta u nekoliko navrata pozivale katoličkog svećenika don Marina Ninčevića, predstavljajući ga kao misionara. Njegova matična Zadarska nadbiskupija za Narod.hr potvrdila je pak da ovaj svećenik s kojim nadbiskupija vodi kanonski postupak nije misionar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Don Ninčević je nedavno na Novoj TV, čiji je i prijašnji bio sugovornik oko afere Zambija, afirmativno govorio o četiri para koji su optuženi da su sudjelovali u trgovini ljudima, točnije djecom, iz DR Konga.

>HRT-u ne smeta što nisu istražili ‘afrikanista’, kažu da ‘profesionalno i nepristrano’ prate aferu Zambija

Za don Ninčevića rečeno je da je i sam posredovao u nekim posvojenjima iz Demokratske Republike Kongo i to ”u doba korone, kada posvojitelji nisu smjeli ići tamo”. Ninčević nije išao toliko daleko kao nedavno samoprozvani ‘afrikanist’, kontroverzni Saša Ričković, koji je u emisiji HTV-a ‘Otvoreno’ otvoreno govorio kako je posredovao prilikom nekoliko slučajeva posvajanja djece iz DR Konga i pritom spominjao osobu koju je nazvao ‘crni vitez’ koja je defacto švercala djecu iz DR Konga.

> U Otvorenom tzv. ‘afrikanist’ pravdao trgovinu djecom, priznao da je pomagao u kaznenom djelu, pravobraniteljica odšutjela

> Dijete ‘afrikanista’ iz Otvorenog zbog nasilja u obitelji boravilo u domu: Tko će na HRT-u snositi odgovornost za njegov poziv?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Za Glas Slavonije o aferi Zambija: Prof. Hlača, prof. Hrabar, dr. Markić i drugi
>Udruga Noah Kraljevića sudjelovala u izradi Pravilnika za utvrđivanje uvjeta za promjenu spola

I don Marino Ninčević na televiziji je otkrio kako je i sam posredovao pri posvajanju djece iz Konga, a na naše pitanje kako je to moguće kada je ta zemlja zabranila međunarodna posvajanja, kazao je kako nije siguran da je to zabranjeno te otkrio kakav je angažman imao u prijašnjim slučajevima posvajanja djece iz Konga preko Zambije.

”Nisam baš siguran da je međunarodno posvajanje djece iz Konga zabranjeno… Ja sam pomogao posvajateljima da nađu smještaj i povezao ih sa službama u Zambiji”, kazao nam je.

Nije mu ni poznato zašto su uhićeni Hrvati preuzeli djecu u Zambiji, a nisu po njih išli u njihovu matičnu državu – DR Kongo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, ovaj zadarski svećenik koji predaje na Fakultetu hrvatskih studija u Zagrebu, godinama preko ljeta odlazi u Zambiju te ga u medijima predstavljaju kao misionara, što službeno nije.

>Tko je don Ninčević, svećenik koji istupa u medijima o aferi Zambija? Doznajemo detalje

Zadarska nadbiskupija: Don Marino Ninčević nema dekret za obavljanje misijskog poslanja

Naime, svaki katolički misionar za obavljanje misionarskog poslanja mora imati dekret svoje matične (nad)biskupije.

A matična nadbiskupija don Marina Ninčevića je Zadarska nadbiskupija koja za Narod.hr potvrđuje kako “don Marino Ninčević nema dekret Zadarske nadbiskupije za obavljanje misijskog poslanja”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne misle se očitovati o medijskim istupima don Marina dok traje ”kanonski postupak pri Dikasteriju za kler Svete Stolice” između njega i Zadarske nadbiskupije.

Time nam je iz Zadra potvrđeno kako je taj postupak i dalje u tijeku te da je on i dalje službeno svećenik Zadarske nadbiskupije, no da u medijima istupa u svoje osobno ime.

Naime, kako smo i već pisali, široj javnosti don Ninčević  postao je poznat kada ga je Varteks 2019. izabrao kao manekena za svoja odjela kao ”nesavršenog muškarca u savršenom odjelu”. Njegovim likom i djelom oduševili su se mainstream mediji što je izazvalo Zadarsku nadbiskupiju da se ogradi od don Ninčevića.

”Zadnjih tjedana pojavilo se nekoliko napisa u medijima u kojima se govori o svećeniku Zadarske nadbiskupije, don Marinu dr. Ninčeviću, koji je u ulozi manekena pod egidom nesavršenih muškaraca pozirao u elegantnim Varteksovim odijelima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A uz to, bavi se znanošću i predaje na Hrvatskim studijima te sudjeluje na ‘humanitarnim skupovima Rotarijanaca’, putuje po svijetu od ‘Indije, Australije do Zambije gdje želi graditi učenički dom’.

Prof. Hrabar: ‘Hrvatski sud trebao je odbiti zahtjev za priznanje strane (kongoanske) presude o posvojenju’

Nikomu nije zabranjeno činiti dobro, baviti se znanošću i predavati na sveučilištima. Ali, kad se radi o svećeniku i njegovim aktivnostima izvan župnoga pastorala, očekuje se od njega da poštuje unutarnji crkveni red, propise i zakone. U slučaju don Marina dr. Ninčevića zadnjih je godina puno stvari ‘u neredu i mimo zakona’, priopćila je 2019. Zadarska nadbiskupija.

Za što sve don Ninčević nije dobio dopuštenje Zadarske nadbiskupije?

Otkrili su tada i razloge zbog kojih su se ogradili od don Ninčevića koji je zaređen još 1998. godine. On je u Zadru obavljao razne pastoralne službe u sjemeništu i na župama do ljeta 2014. g., kada je zatražio i dobio slobodnu godinu („anno sabatico“).

”Budući da je 2014. godine sklopio ugovor o radnom odnosu s Hrvatskim studijima bez znanja i dopuštenja mjesnog Ordinarija, Nadbiskup ga je opomenuo i naložio neka se vrati u Nadbiskupiju. Don Marino nije prihvatio Nadbiskupovu odluku, već je uložio žalbu na Kongregaciju za kler koja je potvrdila ono što je Nadbiskup tražio.

Nakon toga don Marino je uložio drugu žalbu na vrhovni sud Apostolske signature koji je žalbu odbio, pa je time potvrđena Nadbiskupova odluka da se don Marino ima vratiti u Nadbiskupiju.

>Afera Zambija: MUP izdaje putovnice za djecu iz DR Konga, a Ministarstvo obitelji ne zna da su ta djeca posvojena

Mnogi čitatelji i dobronamjerni vjernici misle kako je sve to što mediji pišu o don Marinovim aktivnostima u redu. Nažalost, nije. Don Marino dr. Ninčević, naime, nije imao dopuštenje crkvenih vlasti za sklapanje ugovora o radu na Hrvatskim studijima, kao što nije imao ni prethodno dopuštenje za studij pedagogije.

Isto tako, izuzev one „slobodne godine“ (2014.), on nema dopuštenje boraviti izvan Nadbiskupije, a već je četiri godina nezakonito odsutan i bavi se poslovima za koja nema crkveno dopuštenje. O svemu tome vodio se i vodi crkveni proces koji se do sada odvijao u diskreciji.

Radi spomenutih napisa u medijima i potrebne jasnoće o samom slučaju, kao i objašnjenja vjernicima u Zadarskoj nadbiskupiji koji često pitaju o tom slučaju, učinilo nam se potrebnim dati ovo priopćenje”, priopćila je 2019. Zadarska nadbiskupija.

Aktivnosti don Marina Ninčevića

Don Marino Ninčević, kako smo pisali, pokrenuo je humanitarnu zakladu kojom prikuplja sredstva za izgradnju i opremanje obrazovnih objekata u Zambiji. Humanitarne akcije provodi i u suradnji s hrvatskim Rotary klubom, a sam Ninčević prije koju godinu bio je i član Uprave Rotary District 1913 koji okuplja sve Rotary klubove u Hrvatskoj. Bio je aktivan i na Banovini nakon potresa 29. prosinca 2020.

>Aktivist za dječja prava iz Konga: Ne možeš s djetetom u Zambiju. Službenici koji to dopuštaju dio su mafije

Na Facebooku povremeno komentira i društvena zbivanja. Tako je u svibnju 2020. podržao pokazivanje srednjeg prsta nekadašnje predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović koja se tim vulgarnim činom priključila feminističkim osudama na račun Miroslava Škore vezano za pitanje pobačaja. Don Ninčević je u toj objavi poručio: ”odj… više od ovog naroda i njegove vjere!

Kritizirao je krajem 2020. i poziv dominikanca Ivana Dominika Ilčića, studentskog kapelana Riječke nadbiskupije, vjernicima da se ne cijepe protiv korone cjepivima koja su povezana sa stanicama pobačene nerođene djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.