Ginekolog Dubravko Lepušić poslao je svoju poruku inicijativi “Hod za život”.
“Mnogi koji nemaju veze sa znanošću pozivaju na znanost, a dobro se zna što je znanost. Kratko i jasno, medicina je znanost, a sve ostalo je slobodna interpretacija”, kaže Lepušić za N1, koji ujedno nešto zaboravlja i ne želi reći ženama.
Ginekolozi odgovorili Ustavnom sudu: Ljudski život počinje začećem
Ustavni sud Republike Hrvatske, točnije sudac Ustavnog suda prof. dr. sc. Aldo Radolović, 14. travnja 2008. godine poslao je upit Kliničkom bolničkom centru u Zagrebu “o pitanju dozvole prekida trudnoće”. Naime, Ustavni sud je zamolio stručno i zdravstveno mišljenje “potrebno u predmetu ocjene ustavnosti Zakona o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno rađanje djece (NN 18/78)”.
Tadašnji ravnatelj KBC-a, akademik Željko Reiner, odgovorio je Radoloviću da predlaže da Ustavni sud zatraži od svih medicinskih fakulteta u RH formiranje zajedničkog tima stručnjaka i znanstvenika koji bi zauzeli stručni i znanstveni stav, rukovodeći se svjetskim medicinskim znanstvenim stavovima.
Klinika za ženske bolesti i porode KBC-a Zagreb, 13. rujna 2009. godine, tako je dostavila akademiku Reineru odgovor užeg vodstva Klinike u kojem stoji da su jednoglasno zaključili da život počinje spajanjem muške i ženske spolne stanice. Dopis je potpisao predstojnik Klinike prof. dr. sc. Slavko Orešković, a akademik Reiner ga je zatim proslijedio Ustavnom sudu, točnije sucu Radoloviću.
Primjerak dopisa, kao i tko je sve činio uže vodstvo, možete vidjeti u nastavku:
Pročitajte zaključak svih medicinskih fakulteta u Hrvatskoj o početku ljudskog života (2009.)
Stručno mišljenje svih medicinskih fakulteta u Hrvatskoj jest sljedeće: „S medicinskog stajališta, u etičkom i stručnom aspektu, nema nikakvog opravdanja za pobačaj zdravog ploda na zahtjev zdrave trudnice, kako to regulira članak 15. postojećeg zakona. Medicinska se struka definira svojim profesijskim zadaćama, a to su prevencija, dijagnostika i liječenje. U pobačaju zdravog ploda zdrave trudnice na njen zahtjev nema ovih kvalifikativa, te je problem u potpunosti u prostoru zakonodavstva.“
Ovakvo mišljenje dali su najveći medicinski stručnjaci u Hrvatskoj koji su se 2009. na zahtjev Ustavnog suda Republike Hrvatske, formiravši zajedničko Povjerenstvo, očitovali o početku ljudskog života i njegovu prekidu.
Podsjetimo, Ustavni sud odbacio je prijedlog udruge koja je prije 26 godina tražila da se postojeći zakon što regulira pobačaj proglasi neustavnim, zatraživši istovremeno od Hrvatskog sabora da u roku od dvije godine donese novi zakon koji regulira ovo pitanje.
Udruga U ime obitelji, kao jedan od supredlagatelja ocjene ustavnosti tzv. Zakona o pobačaju iz 1978.godine (Zakon o zdravstvenim mjerama za slobodno odlučivanje o rađanju djece), izrazila je svoje zadovoljstvo potvrdom Ustavnog suda da život svakog čovjeka započinje začećem (spajanjem jajne stanice majke i spermija oca) te da pobačaj nije niti ljudsko niti ustavno pravo žene. U ime obitelji je suglasna s izjavom predsjednika Ustavnog suda, dr.sc. Šeparovićem, da ne postoji ljudsko pravo na pobačaj ni ustavno pravo u RH na pobačaj, jer je u tom dijelu istinito prikazano pravo i pravno stanje stvari.
“Odluka je neživotna, nelogična i nepravna od strane 12 ustavnih sudaca u ovom konkretnom predmetu, te nevaljani pokušaj kompromisa”, rekao je odvjetnik Krešimir Planinić, član Upravnog odbora udruge U ime obitelji.
Tekst se nastavlja ispod oglasa