Izbori:Hrvati koji žive izvan Hrvatske – građani drugog reda

Foto: Fah

 Na današnjim izborima za zastupnike koji će u Europskom parlamentu predstavljati Hrvatsku jedna skupina građana nema ista prava kao i svi drugi. Više od 400,000 hrvatskih državljana koji žive izvan Hrvatske i imaju pravo glasa mogu glasovati samo ako su se unaprijed prijavili za glasovanje i samo u diplomatsko-konzularnim predstavništvima. Tako je, na primjer. više od 200,000 hrvatskih državaljana koji žive u Bosni i Hercegovini moglo danas glasovati u samo 4 grada, na ukupno 10 mjesta. Na primjer, za predsjedničke izbore 2009. godine, hrvatski su birači mogli glasovati na 124 mjesta i to je značajno povećalo postotak hrvatskih državljana koji su iskoristili svoje biračko pravo. U Njemačkoj su birači mogli glasovati u 6 gradova na 8 biračkih mjesta, a u SAD-u u samo 4 grada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski državaljani koji žive izvan Hrvatske diskriminirani su jer se moraju unaprijed prijaviti za glasovanje te moraju, kako bi mogli glasovati, imati financijska sredstva potrebna za putovanje u gradove u kojima mogu glasovati.

U ime obitelji je u više navrata predlagala da se omogući da Hrvati koji žive izvan Hrvatske mogu glasovati dopisnim putem i/ili internetom. Ovakav način glasanja za državljane demokratskih država koji žive izvan svojih zemalja je standard.  Zbog objektivno otežanih uvijeta glasovanja, od 411 000 birača u XI. izbornoj jedinici (dijaspora) samo 1,6 posto birača redovito iskoristi svoje biračko pravo.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.