Subota, 12 travnja, 2025
19.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Zašto su Pupovac i Radin protiv demokratizacije izbornog sustava?

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Njima je svaki zastupnik manjine očito viška. Kao što je svojevremeno govorio Anto Đapić – i jedan je previše”, ustvrdio je Milorad Pupovac, SDSS-ov čelnik i član aktualne HDZ-ove vlasti, za N1 komentirajući referendumsku incijativu ‘Narod odlučuje’.

> Namještanje izbora: Srbima plaćao prijevoz u zamjenu za glas SDSS-u?

> SDP ponovno zaziva ustavne promjene kojima bi ograničili demokratizaciju izbornog sustava

Furio Radin, potpredsjednik Sabora i zastupnik talijanske manjine, također je nezadovoljan ovom referendumskom inicijativom.

“To je diskriminacija i politički pokušaj da se unazade ljudska prava i demokratske institucije”, smatra Radin, te procijenjuje da je zahtjev “odraz totalitarna mentaliteta predlagača”, navodi Jutarnji list.

Sprječavanje političke trgovine manjinskim mandatima

Podsjetimo, sve države Europske unije zajedno u svojim parlamentima imaju 8 rezerviranih mjesta za zastupnike manjina – koliko ih ima sama Hrvatska.

Referendumska inicijativa ‘Narod odlučuje’ osigurava da zastupnici manjina ne mogu glasovati o Vladi i proračunu.

> (VIDEO) GI Narod odlučuje: 6 mjera za pravedniji izborni sustav

“Naime, predstavnici manjina u Saboru imaju rezervirana mjesta, tako da ulaze u Sabor sa i po deset puta manjim brojem glasova nego ostali zastupnici. Nema niti životnog niti pravnog rezona da zastupnici koji na privilegirani način ulaze u Sabor kako bi zastupali interese nacionalnih manjina, oni koji imaju višestruko manji izborni legitimitet, odlučuju o tome tko će sastavljati hrvatsku Vladu. Na ovaj se način sprječava i politička trgovina manjinskim mandatima koja može biti korisna za neke predstavnike manjina, ali sigurno nije u interesu naših sugrađana, pripadnika nacionalnih manjina, objasnila je Marija Burazer prilikom predstavljanja referendumskih pitanja za promjenu izbornog sustava.

Plenkovićevu Vladu spasili manjinci

Podsjetimo također, nakon medijskog skandala kojeg je u Obrovcu izazvao “Lastin” autobus, stranka Slobodna Hrvatska kazneno je prijavila nepoznatog počinitelja i kao pravnu osobu Samostalnu demokratsku srpsku stranku (SDSS), tereteći ih za podmićivanje birača kako bi na izborima dali svoj glas kandidatu SDSS-a u Obrovcu. Svoje su sumnje potkrijepili navodima iz RTL-ove emisije.

> Koliko glasova predstavnici nacionalnih manjina moraju dobiti da bi završili u Saboru?

Novinarska ekipa RTL-a jedina je snimila ono o čemu se godinama priča – Srbi na izbore dolaze organizirano i glasuju za onoga tko im plati. No ovoga je puta zapelo i nisu dobili novac. Milorad Pupovac odbio je komentirati ovu situaciju za RTL.

Plenkovićevu Vladu u zadnjem preslagivanju od lipnja 2017. spasili su glasovi upravo zastupnika nacionalnih manjina.

> U Hrvatskoj nacionalne manjine odlučuju o većini, dok u Europi ne postoji takva praksa!

Furio Radin, predstavnik talijanske nacionalne manjine došao je na mjesto potpredsjednika Sabora na jedno ispražnjeno mjesto, a u Sabor je ušao s cijelih 1676 glasova.

Sedam novih članova Vlade potvrđeni su tada glasovima 78 zastupnika: HDZ-ovaca, petero HNS-ovaca, glasovima ‘manjinaca’, zastupnika Hrasta, HDS, HSLS-a, Reformista, nezavisnog Tomislava Sauche i Željka Lackovića te Ivice Mišića (PH).

> SDP-ov Maras: ‘Pozivam Pupovca da izađe iz sjene i glasuje za opoziv Martine Dalić’

“Mi smo apsolutno za zaštitu prava nacionalnih manjina kako to i kaže Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina, samo ne kroz predstavnike u Saboru. Ne na način kakav je sada., primjerice gospodin Radin koji je ušao u sabor s 1676 glasova, dok je zastupnik u Saboru trebao oko 17.000 glasova da bi ušao u Sabor. Sadašnji sustav izbora predstavnika nacionalnih manjina pokazuje da same nacionalne manjine ne sudjeluju u izborima jer evo kod gospodina Radina je samo 20 posto pripadnika talijanske manjine sudjelovalo u njegovu izboru.”, upozorio je odvjetnik Krešimir Planinić, gostujući u rujnu 2017. na HRT-u.

> Planinić: Ne može biti da jedan zastupnik uđe s 1676 glasova u Sabor a drugi treba 17.000

Manjinski zastupnici u pravilu nastupaju zajedno u pregovorima, svojim glasovima, ako imaju prilike, politički trguju, te ulaze u vlast neovisno od političke snage koja im je potvrđena glasovima birača na izborima.

> Bruna Esih o ‘Narod odlučuje’: ‘Imamo referendum i naravno da ćemo ga podržati’

> HDZ, SDP, HNS i GLAS protiv referendumske promjene izbornog sustava

> (VIDEO) Troskot i dr. Kanački: ‘Državnu politiku diktiraju oni koji su osvojili između 163 i 808 glasova, idemo na referendum kako bismo to promijenili“

Građani koji žele svojim potpisom podržati promjenu načina biranja saborskih zastupnika u Hrvatski sabor svoj će potpis moći dati od nedjelje 13. do 27.5. na oko tisuću lokacija u Republici Hrvatskoj.

Za volontiranje za prikupljanje potpisa za referendum o promjeni izbornog sustava možete se prijaviti na sljedećoj poveznici: https://goo.gl/forms/5JiXK3aQVQ0OPfXP2.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci