Ponedjeljak, 27 siječnja, 2025
15.5 C
Zagreb
Pratite nas:

Zašto su Pupovac i Radin protiv demokratizacije izbornog sustava?

Podijeli

“Njima je svaki zastupnik manjine očito viška. Kao što je svojevremeno govorio Anto Đapić – i jedan je previše”, ustvrdio je Milorad Pupovac, SDSS-ov čelnik i član aktualne HDZ-ove vlasti, za N1 komentirajući referendumsku incijativu ‘Narod odlučuje’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Namještanje izbora: Srbima plaćao prijevoz u zamjenu za glas SDSS-u?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> SDP ponovno zaziva ustavne promjene kojima bi ograničili demokratizaciju izbornog sustava

Furio Radin, potpredsjednik Sabora i zastupnik talijanske manjine, također je nezadovoljan ovom referendumskom inicijativom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To je diskriminacija i politički pokušaj da se unazade ljudska prava i demokratske institucije”, smatra Radin, te procijenjuje da je zahtjev “odraz totalitarna mentaliteta predlagača”, navodi Jutarnji list.

Sprječavanje političke trgovine manjinskim mandatima

Podsjetimo, sve države Europske unije zajedno u svojim parlamentima imaju 8 rezerviranih mjesta za zastupnike manjina – koliko ih ima sama Hrvatska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Referendumska inicijativa ‘Narod odlučuje’ osigurava da zastupnici manjina ne mogu glasovati o Vladi i proračunu.

> (VIDEO) GI Narod odlučuje: 6 mjera za pravedniji izborni sustav

“Naime, predstavnici manjina u Saboru imaju rezervirana mjesta, tako da ulaze u Sabor sa i po deset puta manjim brojem glasova nego ostali zastupnici. Nema niti životnog niti pravnog rezona da zastupnici koji na privilegirani način ulaze u Sabor kako bi zastupali interese nacionalnih manjina, oni koji imaju višestruko manji izborni legitimitet, odlučuju o tome tko će sastavljati hrvatsku Vladu. Na ovaj se način sprječava i politička trgovina manjinskim mandatima koja može biti korisna za neke predstavnike manjina, ali sigurno nije u interesu naših sugrađana, pripadnika nacionalnih manjina, objasnila je Marija Burazer prilikom predstavljanja referendumskih pitanja za promjenu izbornog sustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenkovićevu Vladu spasili manjinci

Podsjetimo također, nakon medijskog skandala kojeg je u Obrovcu izazvao “Lastin” autobus, stranka Slobodna Hrvatska kazneno je prijavila nepoznatog počinitelja i kao pravnu osobu Samostalnu demokratsku srpsku stranku (SDSS), tereteći ih za podmićivanje birača kako bi na izborima dali svoj glas kandidatu SDSS-a u Obrovcu. Svoje su sumnje potkrijepili navodima iz RTL-ove emisije.

> Koliko glasova predstavnici nacionalnih manjina moraju dobiti da bi završili u Saboru?

Novinarska ekipa RTL-a jedina je snimila ono o čemu se godinama priča – Srbi na izbore dolaze organizirano i glasuju za onoga tko im plati. No ovoga je puta zapelo i nisu dobili novac. Milorad Pupovac odbio je komentirati ovu situaciju za RTL.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenkovićevu Vladu u zadnjem preslagivanju od lipnja 2017. spasili su glasovi upravo zastupnika nacionalnih manjina.

> U Hrvatskoj nacionalne manjine odlučuju o većini, dok u Europi ne postoji takva praksa!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Furio Radin, predstavnik talijanske nacionalne manjine došao je na mjesto potpredsjednika Sabora na jedno ispražnjeno mjesto, a u Sabor je ušao s cijelih 1676 glasova.

Sedam novih članova Vlade potvrđeni su tada glasovima 78 zastupnika: HDZ-ovaca, petero HNS-ovaca, glasovima ‘manjinaca’, zastupnika Hrasta, HDS, HSLS-a, Reformista, nezavisnog Tomislava Sauche i Željka Lackovića te Ivice Mišića (PH).

> SDP-ov Maras: ‘Pozivam Pupovca da izađe iz sjene i glasuje za opoziv Martine Dalić’

“Mi smo apsolutno za zaštitu prava nacionalnih manjina kako to i kaže Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina, samo ne kroz predstavnike u Saboru. Ne na način kakav je sada., primjerice gospodin Radin koji je ušao u sabor s 1676 glasova, dok je zastupnik u Saboru trebao oko 17.000 glasova da bi ušao u Sabor. Sadašnji sustav izbora predstavnika nacionalnih manjina pokazuje da same nacionalne manjine ne sudjeluju u izborima jer evo kod gospodina Radina je samo 20 posto pripadnika talijanske manjine sudjelovalo u njegovu izboru.”, upozorio je odvjetnik Krešimir Planinić, gostujući u rujnu 2017. na HRT-u.

> Planinić: Ne može biti da jedan zastupnik uđe s 1676 glasova u Sabor a drugi treba 17.000

Manjinski zastupnici u pravilu nastupaju zajedno u pregovorima, svojim glasovima, ako imaju prilike, politički trguju, te ulaze u vlast neovisno od političke snage koja im je potvrđena glasovima birača na izborima.

> Bruna Esih o ‘Narod odlučuje’: ‘Imamo referendum i naravno da ćemo ga podržati’

> HDZ, SDP, HNS i GLAS protiv referendumske promjene izbornog sustava

> (VIDEO) Troskot i dr. Kanački: ‘Državnu politiku diktiraju oni koji su osvojili između 163 i 808 glasova, idemo na referendum kako bismo to promijenili“

Građani koji žele svojim potpisom podržati promjenu načina biranja saborskih zastupnika u Hrvatski sabor svoj će potpis moći dati od nedjelje 13. do 27.5. na oko tisuću lokacija u Republici Hrvatskoj.

Za volontiranje za prikupljanje potpisa za referendum o promjeni izbornog sustava možete se prijaviti na sljedećoj poveznici: https://goo.gl/forms/5JiXK3aQVQ0OPfXP2.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci