Zdravko Marić: Hrvatski gospodarski rast puno je zdraviji i održiviji nego prije recesije

Foto: Fah

Ministar financija Zdravko Marić u četvrtak je, komentirajući najnovije prognoze Svjetske banke o hrvatskom gospodarskom rastu, ustvrdio da je hrvatski gospodarski rast u ovom trenutku puno zdraviji i održiviji u odnosu na onaj u predrecesijskom razdoblju, kad su bilježene stope rasta od 4,5 i 5 posto te da treba dodatno iskoristiti pozitivne ekonomski trendove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svjetska banka u najnovijim Globalnim gospodarskim izgledima očekuje rast hrvatskog gospodarstva u 2018. godini za 2,6 posto, potvrdivši svoje ažurirane procjene iz listopada prošle godine. To je usporavanje u odnosu na 2017., za koju u Svjetskoj banci procjenjuju da će završiti sa stopom rasta BDP-a od 3 posto.

Najnovija procjena Svjetske banke o rastu gospodarstva u ovoj godini za 2,6 posto nešto je niža od prognoza ostalih institucija. Tako je Europska komisija u nedavnim prognozama objavila kako u 2018. očekuje rast hrvatskog gospodarstva za 2,8 posto. Međunarodni monetarni fond (MMF) očekuje rast gospodarstva od 2,7 posto.

Hrvatska narodna banka (HNB) u ovoj godini očekuje rast gospodarstva od 2,9 posto, a i Vlada proračun za ovu godinu temelji na procjeni rasta gospodarstva od 2,9 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sve projekcije su legitimne. Svjetska banka je institucija koja ima snažan analitički tim, prati Hrvatsku ima i ured ovdje i njihove projekcije treba uzeti za ozbiljno”, rekao je ministar financija Zdravko Marić, odgovarajući na novinskoj konferenciji nakon sjednice Vlade na upit da prokomentira nešto niže prognoze Svjetske banke za Hrvatsku od ostalih prognoza.

Podsjetivši da Vlada projicira stopu ovogodišnjeg rasta od 2,9 posto, Marić je istaknuo da se s dobrim dijelom preporuka Svjetske banke može složiti. Kako je istaknuo, treba učiniti sve što je moguće da se dodatno iskoriste pozitivni ekonomski trendovi i globalno i u Hrvatskoj, ali i sve ono što je potrebno da bi taj ekonomski rast bio održiviji, zdraviji, stabilniji i za srednjoročno razdoblje. Ovu godinu Marić vidi kao godinu reformi, usmjerenu na podizanje stope gospodarskog rasta.

“Unatoč tome što Hrvatska u ovome trenutku ima nešto niže stope gospodarskog rasta u odnosu na predrecesijska razdoblja, pamtimo stope rasta od 4,5 pa i 5 posto, odgovorno tvrdim da je gospodarski rast u ovome trenutku puno zdraviji i održiviji. Ovo je gospodarski rast koji ne generira deficite tekućeg računa platne bilance. Sjećate se da smo u predrecesijsko vrijeme u nekim godinama imali deficit platne bilance od preko 9 posto, što je rezultiralo značajnim porastom inozemnog duga”, rekao je Marić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasio je i da je Hrvatska prije samo tri godine imala proračunski deficit iznad 17 milijardi kuna, a danas je on uravnotežen, dok kad se zbroje svi entiteti koji ulaze u proračun opće države, u 2017. je ostvaren čak i višak.

“Za građane je najvažnija poruka, u smislu proračuna, da trošimo onoliko imamo, u 2017. čak i manje od toga. To su sve elementi po kojima vidimo da je gospodarski rast danas na zdravim nogama. Međutim, stopa rasta od oko 3 posto ne smije niti nas u Vladi niti bilo koga u Hrvatskoj u potpunosti zadovoljiti. Treba učiniti sve da ju povećamo”, naglasio je.

Budući da u petak agencija Fitch objavljuje izvješće o kreditnom rejtingu Hrvatske, Marić je, upitan očekuje li možda početak promjene rejtinga, kazao da je optimist ali se suzdržava od komentara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Rejting ne bih komentirao, uvijek sam optimist, ali se suzdržavam od komentara. Mislim da su rezultati, poglavito fiskalne politike i makroekonomije, izuzetni, pa i iznad naših očekivanja i očekivanja rejting agencija”, zaključio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.