Žestoka rasprava o prodaji dionica HEP-a – koje su prednosti, koje mane, te tko prijeti drastičnim mjerama?

Foto: Narod.hr

Je li prodaja četvrtine HEP-a kako bi se otkupila polovina INE solomonsko rješenje ili riskantna odluka? Hoće li dionice HEP-a kupiti građani i hrvatski mirovinski fondovi ili su dobrodošli i strani investitori? Hoće li Most zaustaviti ovaj plan? Mogu li sinidikalisti HEP-a isključiti struju potrošačima ako se transakcija dogodi ili bi u tom slučaju počinili kazneno djelo? O tome su u emisiji u Otvoreno razgovarali potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva, poduzetništva i obrta Martina Dalić, SDP-ovac Ivo Jelušić, Slavko Krajcar s Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu i predsjednik Strukovnog sindikata radnika HEP-a „Tehnos” Denis Geto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva, poduzetništva i obrta Martina Dalić najavila je da će Vlada donijeti Zakon o HEP-u čime će utvrditi da 75 % plus jedna dionica HEP-a, koliko Vlada planira ostaviti u vlasništvu države, jamče kontrolu nad tvrtkom. Dodala je kako će prodajom dionica građanima i mirovinskim fondovima omogućiti da sudjeluju u poslovanju tvrtke te ostvaruju dobit.

Odgovarajući na pitanje hoće li Most blokirati prodaju četvrtine HEP-a radi kupovine polovine Ine, kako je to nagovijestio zastupnik Mosta Miro Bulj, Dalić je rekla da se odluke u Vladi komuniciraju i dogovaraju s koalicijskim partnerima.

“Ja sam ovdje u kapacitetu potpredsjednice Vlade, zajedničke Vlade HDZ-a i Mosta. Oni su naš koalicijski partner. Prema tome, odluke koje su komunicirane i odluke o kojima ovdje raspravljamo politika su Vlade. O tome je vrlo jasno govorio i Božo Petrov”, rekla je Dalić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknula je da su prodaja dionica HEP-a i kupovina MOL-ova udjela u Ini dvije odvojene transakcije koje predstavljaju ostvarenje nacionalnih interesa o energetskoj nezavisnosti i sigurnosti Hrvatske. Po svim našim i europskim zakonima, zadržavanje 75 posto plus jedne dionice znači da HEP ostaje pod potpunom kontrolom države kao što je i sada, sa 100 posto vlasništva, više je puta ponovila.

Predsjednik Strukovnog sindikata radnika HEP-a „Tehnos” Denis Geto čvrsto se protivi odluci Vlade. Ponovio je kako su radnici spremni štrajkati, pa i povući drastične mjere ne promjeni li Vlada svoje mišljenje.

“Do isključenja struje neće doći sutra, no ukoliko Vlada ne odustane od svoje namjere spremni smo dizati bunu oko sebe – udruge, građane, sindikate i izaći na ulice. Ukoliko taj rat izbije i potraje može doći i do situacija da ćemo nestati električne energije. Vladi, među ostalim, zamjera što je odluku donijela na Badnjak jer je time nije osigurala dijalog sa sindikatima i građanima. To nije pripremljeno i vrlo je neozbiljno. Znamo što se proteklih 25 godina radilo na pretvorbi i privatizaciji. To je hrvatska praksa”, rekao je Geto koji je više puta naglasio kako je HEP u stopostotnim državnim rukama jedino pravo rješenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da ne treba povezivati HEP i INA-u smatra SDP-ov Ivo Jelušić. “Ako je privatizacija HEP-a dobra i korisna zašto onda radimo to naglo i sada”, upitao je Jelušić.

Upozorio je kako Vlada nema strategiju već donosi brze odluke. Kazao je kako SDP neće uvijek biti protiv odluka Vlade, ali kako one moraju biti dobre, dok je u ovom slučaju puno toga još uvijek nejasno. “Ima previše nepoznanica. Prodaje li se INA od MOL-a, hoće li biti dovoljno novca od HEP-a, kada će se to ostvariti?”, upitao je ponovno. Na riječi ministrice Dalić kako je kupovina INA-inog udjela od MOL-a novcem od dionica HEP-a nacionalni interes, kazao je kako su nacionalni interesi bitni, ali kad HDZ-ova vlada o tome govori u tome treba biti oprezan. Na te optužbe odmah je reagirala ministrica Dalić.

Slavko Krajcar s Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu kazao je kako je privatizacija dijela HEP-a iznimno dobra. “Nema HEP-a u budućnosti ne dođe li do nečeg takvog. Mi smo HEP stavili na tržište tako da je prodaje energiju koju proizvodi i distribuira. No, je li HEP sposoban za daljnju utakmicu u regiji i nešto šire?”, upitao je Krajcer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje koliko HEP danas vrijedi rekao je kako o tome ne bi nagađao, ali da se točno zna što sve ulazi u njegovo vlasništvo. Ipak, upozorio je kako se prilikom prodaje 25 % dionica HEP-a zapravo prodaje njegovo poslovanje, a ne imovina. Na to je reagirao Predsjednik Strukovnog sindikata radnika HEP-a. “Kome vi prodajete maglu? Prodaje se dio firme. Kako možete prodati poslovanje”, zaključio je Geto koji se slaže da INA-u treba nacionalizirati, ali da je treba čvrsto odvojiti od HEP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.