Zmajlović: Vlada će odgovoriti na slovenske zahtjeve da sudjeluju u istraživanju plina

Ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović istaknuo je u srijedu da će Vlada odgovoriti na zahtjeve Slovenije da sudjeluje u istraživanju plina, odnosno nafte u Jadranu. To je, naime, standardna procedura koja propisana Konvencijom o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica (ESPOO).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje novinara hoće li hrvatska Vlada odgovoriti na slovenske zahtjeve Zmajlović je odgovorio: “Apsolutno. To je standardna procedura koja je propisana ESPOO konvencijom”.

Rekao je da će se u taj postupak uključiti one susjedne države koje to žele. “Imaju pravo dati svoje primjedbe na sam proces i mi takvih postupaka imamo redovito kad god se radi o bilo kojem zahvatu koji ima moguće prekogranične utjecaje”, istaknuo je ministar Zmajlović u Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) nakon što je gospodarstvenicima predstavio projekte koji će se provoditi ove godine.

Slovenija u utorak tražila uključivanje u postupak dobivanja studije o potencijalnim ekološkim utjecajima eksploatacije ugljikovodika u Jadranu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovensko ministarstvo za okoliš i prostor u utorak je priopćilo da je od Hrvatske tražilo uključivanje Slovenije u postupak dobivanja studije o potencijalnim ekološkim utjecajima eksploatacije ugljikovodika u Jadranu jer bi ti utjecaji mogli sezati i do Slovenije, ali i zato jer se u neriješenom graničnom prijeporu na moru neka područja koja traže i Slovenija i Hrvatska međusobno “prekrivaju”.

Slovenija je svoj zahtjev, prema pisanju agencije STA, obrazložila time da bi provođenje programa hrvatske vlade o eksploataciji ugljikovodika u Jadranu moglo imati značajne prekogranične utjecaje te da je o tome Hrvatska zato morala službeno obavijestiti Sloveniju.

Slučaj prate još od objave natječaja u travnju 2014.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državni tajnik u slovenskom ministarstvu vanjskih poslova Bogdan Benko pojasnio je u srijedu u Ljubljani stajalište Slovenije u vezi sa njenim zahtjevom da zbog mogućih prekograničnih ekoloških utjecaja bude uključena u raspravu o eksploataciji ugljikohidrata na Jadranu.

Benko je na parlamentarnom odboru za vanjsku politiku, na pitanja članova odbora u vezi s molbom za uključenje u tu raspravu koja je u ponedjeljak posredovana hrvatskoj strani, rekao da njegovo ministarstvo taj predmet prati još od objave natječaja hrvatske vlade za istraživanje ugljikovodika u Jadranu u travnju prošle godine.

Tada je Hrvatskoj bila upućena prosvjedna nota, a u studenome 2014. i upozorenje da je predmet natječaja i područje u sjevernom Jadranu koje je predmetom oko koje se dvije strane spore pred međunarodnim arbitrima, naveo je Benko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zato je, po njegovim riječima, od Hrvatske zatraženo da iz natječajne za istraživanje i moguću eksploataciju ugljikovodika povuče polje u sjevernom Jadranu broj SJ-01, sve dok arbitri ne odluče o graničnom prijeporu na moru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.