Beck: Mi sve probleme želimo riješiti ili pilulom ili pritiskom na gumb

beck
Foto: Narod.hr

Podsjeća na hrvatski robotaxi: vrlo je komforan, čudo tehnike, vrhunski dizajn, ali nikamo vas neće odvesti. Sarco je novi trijumf naše tehničke civilizacije – kapsula u koju uđete, hermetički se zatvorite iznutra i pritisnete gumb, nakon čega se za dvije munute ugušite dušikom. Kapsulu je u Švicarskoj predstavila 2021. tvrtka Sarco, a prošli je tjedan njezin poboljšani model, javljaju svjetski mediji, prvi put upotrijebljen, piše Boris Beck za Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izumio ju je Philip Nitschke, 73-godišnji australski liječnik koji ima dugu povijest agitiranja za ubijanje ljudi: u australskom Sjevernom Teritoriju eutanazirao je četvero ljudi prije nego je Vrhovni sud to zabranio, izmislio je prijenosni komplet za samoubojstvo, otkrio je način da si čovjek sam preko kompjutora uključi smrtonosnu injekciju, a daje i online savjete o tome kako da se ubijete, pri čemu su mu se u više slučaja prošvercali mladi ljudi, koji uopće nisu bili terminalno bolesni, nego samo suicidalni.

>Beck: Stara dama je postala nekonkurentna

Sarco je izmislio privatnu plinsku komoru

Tehnički genij ljudske rase obilno se primjenjuje na sredstva za masovno ubijanje, o čemu smo svakodnevno izvještavani iz Ukrajine, Izraela, Irana i Sjeverne Koreje, a jedan od vrhunaca industrijalizacije bile su nacističke tvornice smrti. Sarco nije izmislio ništa nego privatnu plinsku komoru, koja se može načiniti doma pomoću 3D printera, i kojoj su dovoljne 4 litre tekućeg dušika da vas kokne.

U duhu našeg vremena dizajnirana je hipermoderno – što znači da sliči pegli, usisivaču, tenisici ili električnom automobilu, jer danas sve stvari izgledaju jednako. “Elon Musk potpomognutog samoubojstva”, kako ga nazivaju mediji, Nitschke je čak našao i profesora IT prava u Bernu, Daniela Hürlimanna, koji je našao rupu u švicarskom zakonu, i prema kome se stroj može nekažnjeno proizvoditi i koristiti – na što policija ipak nije nasjela te je pohapsila organizatore tog ubojstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Beck: Djeca u ludnici zvanoj – hrvatsko školstvo

Propagandni odjel

Dok u Švicarskoj daju ubijanju tehnički temelj, u Veneciji radi njihov propagandni odjel. Nitschkeov vršnjak Pedro Almodovar dobio je Zlatnog lava za film u kojem se Tilda Swinton želi ubiti, i u kojem se taj čin veliča i ohrabruje – a publici se to svidjelo, jer da nije, ne bi režiser dobio 18-minutni pljesak na premijeri. Da ne bude zabune, tada je rekao da vjeruje kako je „čist i dostojanstven oproštaj od ovog svijeta temeljno pravo svakog čovjeka.”

Jedina razlika u odnosu na Sarco je u filmu ta da naslovna junakinja Martha smrt očekuje od pilule koju ilegalno nabavlja na internetu, no to i nije baš nešto. Mi sve probleme želimo riješiti ili pilulom ili pritiskom na gumb. Pilula za pobačaj analogna je gumbu za eutanaziju – smrt rješava sve naše probleme, jednostavno, brzo i efikasno. Giljotina je bila prva naprava za serijsko ubijanje, ali bila je i ostala jeziva.

Stroj za ubijanje postaje privlačan i prihvatljiv

Međutim, uz pomoć kemijske industrije, odjela za dizajn i filmskog medija stroj za ubijanje postaje privlačan i prihvatljiv. Nitschke grabi krupnim koracima onamo kamo nas je uputio filozof vrlo sličnog prezimena, Nietzsche, u svijet u kojem neće biti starih, slabih i bolesnih, nego samo nadljudi. Najviši domet kapitalizma nije nešto za život, nego automatski sarkofag, odakle Sarco i vuče ime. Taj visoko tehnološki lijes mogao bi se reklamirati baš poput električnog automobila, kojemu i sliči: za samo dvije minute ubrzavamo odavde do vječnosti. Ne sumnjam da će kupci stajati u redu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Beck: Priča o jednom mulu, a usput i o nasilnicima

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.