Američki dužnosnici: Kineski agenti stoje iza širenja panike u SAD-u glede koronavirusa

epa06150179 (FILE) - A file picture dated 29 July 2013 shows an exterior view on the Harry S. Truman building, the headquarters of the US State Department, in Washington, DC, USA (reissued 18 August 2017). According to reports from 18 August 2017, technicians of the US Department of State arte working to fix a world-wide outage of its unclassified email system. EPA/MIKE THEILER

Sredinom ožujka u SAD-u putem društvene mreže twitter milijunima amerikanaca stizale su alarmantne poruke glede pandemije koronavirusa. Širite poruku, glasila je objava: “Trumpova administracija trebala je cijelu zemlju staviti u karantenu. To će biti objavljeno čim vojska izađe na ulice kako bi spriječila pljačke i nerede”, navodilo se u objavi koja je citirala navodni izvor iz Ministarstva za domovinsku sigurnost. Poruka je postala viralna, toliko raširena u roku od 48 sati da je Vijeće za nacionalnu sigurnost Bijele kuće objavilo objavu putem Twittera da je riječ o lažnoj vijesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon tog vala panike, američke obavještajne agencije procijenile su da su kineski operativci pomogli u prenošenju alarmantnih poruka preko društvenih platformi, navelo je šest američkih dužnosnika pod uvjetom anonimnosti. Veliki broj ovih poruka stigao je do građana putem mobitela te neki izvori kako do sada nisu vidjeli ništa slično, prenosi The New York Times.

Podrijetlo poruka i dalje je mutno, a američki dužnosnici odbili su otkriti detalje obavještajnih podataka koji povezuju kineske agente sa širenjem dezinformacija, navodeći potrebu za zaštitom njihovih izvora i metoda praćenja aktivnosti u Pekingu.

>Koju ulogu u skrivanju istine o koronavirusu ima KP Kine?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Velika Britanija na temelju obavještajnih podataka sumnja da je COVID-19 procurio iz istog kineskog laboratorija kao i SARS

>(VIDEO) Raste zabrinutost da je Svjetska zdravstvena organizacija pod kontrolom Kine: Kritike dolaze iz SAD-a, Tajvana i Japana

Službenici intervjuirani za ovaj članak rade u šest različitih agencija, a neki su proveli mnogo godina analizirajući Kinu. Njihova upozorenja o širenju dezinformacija iz Kine potkrijepljena su nedavnim nalazima istraživačkih komiteta, koji bi trebali biti objavljeni idućeg mjeseca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obavještajci ispituju djelovanje kineskih špijuna u diplomatskim misijama

Američki dužnosnici istaknuli su kako ne vjeruju da su kineski agenti stvorili lažne vijesti o karanteni, već da raširili postojeće. Ti su napori omogućili da poruke privuku pažnju dovoljno ljudi koje su ih zatim sami širili, bez potrebe za daljnjim sudjelovanjem agenata stranih službi.

Američki obavještajci također ispituju jesu li špijuni u kineskim diplomatskim misijama u SAD-u pomogli u širenju lažnih poruka o karanteni. Američke agencije nedavno su povećale nadzor nad kineskim diplomatima i zaposlenicima državnih medijskih organizacija. U rujnu je State Department potajno protjerao dvoje zaposlenika kineskog veleposlanstva u Washingtonu za koje se sumnja da su špijunirali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.