Sve o serološkim testovima, gdje se mogu obaviti i koliko koštaju

EPA/MARTIN DIVISEK

Serološko testiranje je laboratorijska pretraga kojom se utvrđuju protutijela na uzročnika određene infekcije iz uzorka krvi, pa tako i protutijela na SARS-CoV-2 koji uzrokuje Covid-19. Prisutnost protutijela pokazuje je li netko bio u kontaktu s uzročnikom bolesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U slučaju Covida-19 serološki testovi dokazuju postojanje protutijela na novi koronavirus u krvi. Na temelju njih ne može se znati je li osoba trenutno zarazna pa se ne mogu koristiti u svrhu otkrivanja bolesti i zaraznosti neke osobe. Protutijela pronađena komercijalnim serološkim testom također ne znače nužno da je osoba imuna i da ne može ponovno oboljeti od Covida-19, piše tportal.

No želite li saznati jeste li možda bili asimptomatski bolesnik koji je prebolio Covid-19, a da to niste znali, ili vas zanima jesu li povišena temperatura, umor i slabost zbog kojih ste nekoliko dana preležali u krevetu imali veze s koronavirusom ili je bila riječ o običnoj prehladi, uvijek se možete testirati i otkriti imate li antitijela na virus koji uzrokuje Covid-19.

Ovom pretragom može se utvrditi prisutnost antitijela na virus koji uzrokuje Covid-19. Test daje rezultat koji se odnosi na sva antitijela na spike protein virusa. Osjetljivost testa je visoka ako se on radi dovoljno dugo nakon izlaganja virusu. Za pojavu antitijela najčešće je potrebno dva do tri tjedna nakon pojave simptoma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako je nalaz negativan, odnosno ako kod pacijenta nije nađena prisutnost antitijela, to ne isključuje prisutnost virusa SARS-CoV-2 u respiratornom sustavu pacijenta. Ako je od pojave simptoma, za koje je pacijent sumnjao da su prouzročeni koronavirusom, proteklo više od 14 dana, a nalaz pokazuje da nema antitijela, vjerojatno su simptomi nalik na Covid-19 bili prouzročeni nekim drugim uzrokom.

Pokazalo se i da neki pacijenti s utvrđenom infekcijom Covidom-19 ne razvijaju antitijela dok je kod nekih titar antitijela – najviši faktor razrjeđenja koji još uvijek daje pozitivno očitanje – s vremenom postao nemjerljiv iako je osoba bila u kontaktu s virusom i prvobitno razvila antitijela.

Pozitivan nalaz dokaz je izloženosti pacijenta virusu ili preboljele infekcije. Moguće je da će titar antitijela opadati s vremenom, ali ta dinamika za sada nije dugoročno istražena na dovoljno velikom broju ispitanika. Još ne postoje sigurni dokazi za to da prisutnost antitijela djeluje zaštitno prilikom ponovljenog izlaganja virusu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako se testira?

Takozvana serološka testiranja obavljaju se vađenjem krvi, a nalazi su obično gotovi odmah ili najkasnije za dva dana, ovisno o veličini laboratorija u kojem se obavljaju pretrage. Ta se testiranja danas mogu obaviti u brojnim privatnim klinikama, ali i u raznim županijskim centrima Zavoda za javno zdravstvo. Testiranje se plaća, a naručivanje ponegdje nije potrebno.

Zavodi, odjeli, laboratoriji…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Usluga serološkog testiranja na Covid-19 na vlastiti zahtjev još je od srpnja prošle godine dostupna u Zavodu za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije. Testiranje se provodi iz krvi, pomoću imunokromatografskog testa, pri čemu se kvalitativno određuje prisutnost protutijela IgM i IgG na virus SARS-CoV-2. Test je visoke osjetljivosti (87,9 posto za IgM i 97,2 posto za IgG) i specifičnosti (100 posto za IgM i IgG).

Za testiranje je potrebna prethodna najava na telefon 048 655 172, a prije je potrebno ispuniti obrazac. Vađenje krvi i testiranje obavljaju se u Službi za mikrobiologiju Zavoda za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije radnim danom u jutarnjim satima.

Poželjno je da osoba koja pristupa testiranju bude natašte. Nalaz se podiže osobno ili se šalje na e-mail adresu u pravilu isti dan, najkasnije 24 sata nakon testiranja. Ono košta 250 kuna, a plaća se u gotovini na mjestu pružanja usluge.

Usluga serološkog testiranja na Covid-19 na vlastiti zahtjev dostupna je i na Odjelu za mikrobiologiju Dubrovnik Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije. Njihova serološka testiranja detektiraju dva parametra, IgM i IgG, a testiranje se provodi iz krvi. Uzimanje i testiranje uzoraka provode se isključivo nakon prethodne narudžbe i dogovora na broj telefona 020 341 020.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vađenje krvi obavlja se od ponedjeljka do petka u jutarnjim satima, prema dogovorenom terminu, a obvezno je nositi masku. Testiranje za protutijela IgM i IgG košta 300 kuna, a moguće je i testiranje samo na IgM ili samo na IgG po 150 kuna. Plaća se u gotovini na prijemnom šalteru odjela ili predračunom uz prethodno dostavljenu narudžbenicu. Nalazi se šalju u roku od 24 sata e-mailom navedenim u obrascu, a mogu se preuzeti i osobno na šalteru odjela radnim danom od 12 do 14.30.

Serološko testiranje na vlastiti zahtjev obavlja se i u Medicinsko-biokemijskom laboratoriju Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterana. Serološkim testovima utvrđuju prisutnost protutijela IgM u fazi zaraženosti virusom SARS-CoV-2, s i bez razvoja simptoma, te protutijela IgG, koja nam govore o preboljenoj infekciji ili prošlom kontaktu s virusom, s i bez simptoma. Testira se iz krvi. Nisu potrebni naručivanje ni posebna priprema, a cijena iznosi 150 kuna za jedno antitijelo.

U privatnim poliklinikama, usluga je također dostupna, a cijene se kreću od 200 do 400 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.