Što kažu pacijenti koji će, izgleda, ponovno morati čekati na svoje dogovorene preglede i zahvate?
”Ova situacija je teška za sve i moramo biti svjesni ozbiljnosti situacije koja nije nova. Režim bolnica je u safe modu. Odgađaju se dijagnostički procesi. Kao i lani, kada smo imali lošu sliku – pacijenti trpe sve posljedice. U strahu su za zdravlje i vlastiti život. Ne smijemo dopustiti da ponovno ostanu bez zdravstvene zaštite. Treba im omogućiti ono na što imaju pravo, a to je pravo na zdravlje i zdravstvene usluge”, kazala je Jasna Karačić iz Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata za Novu TV.
Bolnice, napominje Karačić, sigurno nisu krive. ”Nacionalno upravljanje krizom je zakazalo. Ako smo napravili greške prošlu godinu, onda ne možemo iste ponavljati jer znači da nismo naučili pouku. Gledamo posljedice, već i na listama čekanja imamo dodatan teret da pacijenti ne mogu doći do zdravstvene zaštite i jedino im preostaje usluge tražiti kod privatnih pružatelja”, ističe Karačić.
Smatra da ljudi koji se nisu cijepili također snose odgovornost. ”Ako imamo samo deset posto šansu da će cjepivo biti učinkovito, onda ćemo napraviti sve da nam bude manja šansa da ćemo oboliti. Kriva je komunikacija otpočetka. Govorilo se da cjepivo štiti sto posto i da se ništa ne može dogoditi ako smo cijepljeni”, podsjeća Karačić.
Ta komunikacija je, dodaje, dovela do otpora, nepovjerenja i problema. ”Kontradiktorne su bile i poruke Stožera”, naglasila je
Smatra da je prvi korak priznavanje grešaka. ”Tek kada se priznaju greške se može izvući pouka i zadobiti povjerenje građana koje trenutno ne postoji. Kada pacijenti već moraju ići u privatne ordinacije, neka im se omogući refundacija troška. Prvo su bolnice limitirane na hitne slučajeve, a privatnici tako imaju profit. Zašto dopuštamo da netko ima profit u kriznoj situaciji?”, upitala se Karačić.
Što se manjih COVID bolnica tiče, Karačić smatra da zdravstvena politika nije zaštitita liječnike ni pacijente. ”Ono što vidimo u manjim sredinima je nedostatak medicinskog osoblja, uređaja i ne možemo se bazirati samo na Zagreb. Moramo voditi računa i o manjim mjestima i otocima”, naglasila je Karačić te dodala da su pacijenti ostali bez zdravstvene zaštite.
Poziva sve ljude da se cijepe. ”Apsolutno, ako je i deset posto šansa – treba se cijepiti”, smatra. Dodaje da je podbacio i ministar zdravstva Vili Beroš. ”Cijelo vodstvo zdravstvene politike nije pokazalo adekvatnu dozu znanja i razumijevanja da prenesu na građane. Odgovornost mora postojati. Sramotno je da se građane proziva za neuspjeh, a to može samo netko tko nije uspješan u onome što radi”, zaključuje Karačić.
*Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija