15. studenoga 1906. rođen general LeMay – čovjek koji bombama spalio japanske gradove i cvile

tokyo 1945

Zloglasni američki general Curtis LeMay naredio je napade zapaljivim bombama na čak 64 japanska grada. Najrazorniji je bio napad na Tokyo u ožujku 1945. Taj se napad smatra najvećim bombarderskim napadom u čitavoj povijesti ratovanja, većim čak i od nuklearnih napada na Hirošimu i Nagasaki.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji dan 15. studenog 1906. rođen je poznati američki general zrakoplovstva Curtis LeMay. Bio je poznat po svojoj ratobornosti, zbog čega je dobio i nadimak “Bombs Away LeMay”.

Kao general američkog ratnog zrakoplovstva, LeMay je u Drugom svjetskom ratu postavljen za glavnog zapovjednika svih strateških bombarderskih napada na Japan. Na toj poziciji zalagao se za osobito krvave noćne napade na Japan zapaljivim bombama. Naime, smatrao je da su prezicni napadi na određene vojne ciljeve neučinkoviti, i da umjesto toga treba udariti izravno po japanskom civilnom stanovništvu.

Zapaljive bombe činile su u Japanu goleme štete, jer su kuće bile sagrađene većinom od drveta i papira. Požari su zbog toga bili veoma razorni i učinkovito su uništavali velike naseljene površine u gradovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

LeMay je naredio napade zapaljivim bombama na čak 64 japanska grada. Najrazorniji je bio napad na Tokyo u ožujku 1945. Taj se napad smatra najvećim bombarderskim napadom u čitavoj povijesti ratovanja, većim čak i od nuklearnih napada na Hirošimu i Nagasaki. Procjenjuje se da je samo u tom jednom napadu na Tokijo poginulo oko 100.000 civila, a uništeno je 250.000 zgrada. Spaljen je otprilIke 41 kvadratni kilometar Tokyja.

Ukupno se procjenjuje da su američki napadi na Japan, kojima je svojedobno zapovijedao general LeMay, ubili oko 500.000 Japanca te ostavili beskućnicima čak oko 5.000.000 ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.