18. studenog – Dan sjećanja na žrtvu Vukovara

Vukovar, 17.11.2014 - Na Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata u Vukovaru, uoèi sutrašnje 23. godišnjice okupacije toga grada i Dana sjeæanja na žrtvu Vukovara, danas su u organizaciji "Vukovarskih majki" položene ruže i zapaljene svijeæe na grobovima poginulih i ubijenih branitelja. Arhivska fotografija od 18.11.2013 prikazuje Memoraijlno groblje žrtava Domovinskog rata u Vukovaru. foto HINA/ Damir SENÈAR/ iš

Na današnji dan 18. studenog 1999. Hrvatski sabor je mudro predviđajući nadolazeće pokušaje promjene istine o Domovinskom ratu proglasio 18. studeni „Danom sjećanja na žrtvu Vukovara“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ti pokušaji namjerne promjene povijesti koju su Hrvati (iz netom završenog rata) bolno proživljavali pred svojim očima i srcima dolazili su iz dijelova međunarodne zajednice, a osobito iz velikog dijela krugova domaćih političara okupljenih prvenstveno oko projugoslavenski orijentirane ‘crvene koalicije’ na čelu sa SDP-om, ali i HDZ-a pod vladom Ive Sanadera, te osobito iz krugova oko predsjednika Stipe Mesića i Budimira Lončara.

Taj se proces pretrpan lažima i klevetama zvao se detuđmanizacija, a pravo ime mu je – dekroatizacija.

Iako su nove vlasti uskoro ukinule mnoge simbole koji su podsjećali hrvatski narod na patničku, ali i ponosnu povijest, jedno im nije pošlo za rukom: narod je zapamtio Vukovar, kako nadahnuti pjesnik reče u jednoj ratnoj pjesmi.
Stoga je ovaj dan, 18. studeni, s vremenom postao mjesto sjećanja, pijeteta i hodočašća koji među Hrvatima zauzima posebno i jedinstveno mjesto, te se na taj način u tom jednom danu simbolizira cjelokupnost žrtve hrvatskog čovjeka i njegove borbe za slobodu i samobitnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dva su datuma zaživjela voljom ljudi u srcu hrvatskog naroda i spontano ih je iznjedrio sam narod: 18. studenog i 5. kolovoza. Dva datuma kao dva stupa moderne i samostalne hrvatske države: Dan pada Vukovara i Dan oslobođenja Hrvatske ulaze po narodu i sa narodom u kolektivnu memoriju hrvatskog naroda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.