19. listopada 1469. Katalonija – kako je nastala kraljevina Španjolska čiji je dio postala i Katalonija?

Foto: commons.wikimedia.org

Na današnji dan 1469. održano je jedno od najsudbonosnijih vjenčanja u čitavoj svjetskoj povijesti. Naime, vjenčanje Ferdinanda Aragonskog i Izabele Kastiljske ujedinilo je španjolska kraljevstva Aragona i Kastilje te tako de facto stvorilo jedinstvenu španjolsku državu kakvu danas poznajemo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kraljevstvo Aragon u doba kralja Ferdinanda obuhvaćalo je istočni dio današnje Španjolske, što znači i Katalonije. Aragonska kruna vladala je i nad južnom Italijom (Napulj i Sicilija) te Sardinijom i Korzikom. Kastiljsko kraljevstvo vladalo je velikim područjem središnje Španjolske i bilo je teritorijalno još veće od Aragona.

Potrebno je znati da u srednjem vijeku prostor Pirinejskog poluotoka nije bio jedinstvena država. Postojao je čitav niz manjih kraljevstava: Asturija, Galicija, Navara, Portugal, Aragon, Leon, Valencija itd. Do 15. stoljeća iskristalizirale su se tri veće države: Aragon, Kastilja i Portugal.

Ferdinand i Izabela vjenčali su se na današnji dan u gradu Valladolidu. Papa Aleksandar VI. dao je Ferdinandu i Izabeli počasnu titulu “katoličkih kraljeva” (“los Reyes Católicos”). Španjolski kraljevi sve do danas mogu koristiti taj počasni naslov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ferdinand i Izabela značajni su za svjetsku povijest zbog financiranja Kolumbove ekspedicije koja je dovela do europskog otkrića Amerike. To je bio početak cijele jedne nove ere u svjetskoj povijesti.

Sam naziv Katalonija datira iz 12. stoljeća. Njome je vladalo kraljevstvo Aragon kada je integrirana u Španjolsku u na današnji dan. Uživala je samoupravu i ona je uključivala i uporabu vlastitog jezika, no izgubila ju je 1714. kada je nakon 14 mjeseci opsade Barcelona pala u ruke španjolske vojske.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.