Kad je izašao iz zrakoplova, papa-svetac poljubio je zemlju. Održao je misu na najvećem trgu u Varšavi – Trgu pobjede u centru grada. Papa je ostao u Poljskoj čak 9 dana, posjetivši najpoznatije poljsko svetište Majke Božje u Częstochowi.
Bio je to prvi posjet pape jednoj komunističkoj zemlji iz Željezne zavjese, a na misi je bilo 3 milijuna Poljaka!
Na današnji dan 1979. papa sv. Ivan Pavao II. posjetio je rodnu Poljsku. Bio je to prvi njegov posjet domovini od kad je postao papa i prvi posjet jednog pape nekoj komunističkoj zemlji uopće. Kad je izašao iz zrakoplova, papa je poljubio zemlju. Dočekali su ga poljski šef države Henryk Jabłoński (komunist) i kardinal sluga Božji Stefan Wyszyński, najviši dostojanstvenik Katoličke crkve u Poljskoj.
Papa je održao misu na najvećem trgu u Varšavi – Trgu pobjede u centru grada (poslije pada komunizma trg je preimenovan u Trg maršala Josefa Pilsudskog).
Na trgu se na misi okupilo 3 milijuna ljudi.
Papa je u Poljskoj ostao čak 9 dana, posjetivši najpoznatije poljsko svetište Majke Božje u Częstochowi. Papin posjet imao je utjecaj na odnose Crkve i države u Istočnom bloku. Papa sv. Ivan Pavao II. posjetio je Poljsku još čak osam puta, više nego ijednu drugu zemlju. Ukupno je posjetio 129 država za vrijeme svojeg mandata, proputovavši nevjerojatnih 1.167.000 kilometara.
Poljska je danas primjer zemlje koja je raskinula ostatkom bezbožnog režima komunizma, ali i sa raznim devijacijama koje dolaze iz dekristijaniziranog Zapada.
Ovo što se trenutno događa u Poljskoj važno je za cijelu Europu.
Pogotovo za njihovu borbu za život.
Još 1993. godine, papina Poljska je donijela zakon kojim se štiti život djeteta od začeća do poroda, te se ne dopušta prekinuti život djeteta u utrobi majke, već se tom djetetu daje pravo roditi na svijet. Time je Poljska navukla “bijes” Zapada. Naime, u tim “naprednim demokracijama” život djeteta u utrobi majke se malo poštuje i cijeni. Naprotiv, na Zapadu ima zemalja poput ultraliberalne Kanade koje čak dozvoljavaju pobačaj do prije samog poroda što znači da je praktički moguće usmrtiti dijete do samog poroda. Ili u Nizozemskoj ili Švedskoj gdje su pobačaji dozvoljeni čak nakon 20 tjedna života djeteta, što tamošnja javnost ne smatra velikim problemom.
Na drugoj strani “kulture smrti” i dekadencije je zemlja koja je do prije nepunih 30 godina stenjala pod okupatorskom čizmom SSSR-a i okovima diktature komunističkih vođa. Danas je ta ista Poljska u tom smislu svjetionik, referentna točka na koju se može pozvati kad relativizatori dobra i zla počnu pričati uobičajenim frazama razna “opravdanja” o toj strašnoj smrtonosnoj kugi modernog doba – pobačaju.
Da je papa Ivan Pavao II. živ, zasigurno bi bio ponosan na svoje Poljake!
Tekst se nastavlja ispod oglasa