2. siječnja 1492. kraj Rekonkviste – što je bio sukob kršćana i muslimana na tlu Europe koji je trajao više od 700 godina?

Foto: Wikipedija

Drugi dan nove godine 1492. godine najveće veselje bilo je u Španjolskoj, gdje su kralj Ferdinand II i kraljica Isabella postali suvereni na cjelokupnom teritoriju, preuzevši zadnje maursko uporište koje im je predao Muhamed XI, arapski lider na Iberskom poluotoku. To je bio kraj stoljećima duge rekonkviste, borbe katoličkih Španjolaca i Portugalaca da istjeraju muslimanske osvajače s područja koje su držali okupirane stotinama godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekonkvista (španj. reconquista = ponovno osvajanje) pokret je Španjolaca i Portugalaca s ciljem protjerivanja osvajača Maura (islamskih Arapa) s Pirinejskog poluotoka, odnosno s ciljem njegova ponovnog osvajanja. Uzrok rekonkviste bio je prodor muslimanskih Maura, nošenih islamskom ekspanzijom, u Europu koji su 714. zauzeli veći dio poluotoka, a njihov dalji prodor zaustavlja tek Karlo Martel kod Toursa 732 u današnjoj Francuskoj. Sama rekonkvista počinje 718. oslobođenjem Galicije i Leona, odnosno Pelayovom pobjedom kod Covadonge 722., a okončava se 1492. godine kada je osvojen Granadski emirat, zadnje maursko uporište u Europi.

Rekonkvista – u vjerskom pogledu – predstavlja sukob između kršćanstva, odnosno katoličanstva s jedne i islama s druge strane, koji se okončao potpunim nestankom osvajačkog islama s prostora zapadne Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.