29. ožujka 1638. Nova Švedska – znate li da su Šveđani imali kolonije na teritoriju SAD-a?

Foto: Thinkstock

Prvi Šveđani pristigli su na dva broda – Fågel Grip i Kalmar Nyckel. Glavni grad nove kolonije postala je Fort Christina, nazvana po tadašnjoj švedskoj kraljici Kristini, koja se družila i s poznatim Renéom Descartesom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji dan 1638. godine usidrili su se prvi švedski doseljenici na području Nove Švedske – kolonije koju su osnovali na dijelu današnjeg SAD-a. Kolonija Nova Švedska (šved. Nya Sverige) nalazila se jugozapadno od današnje Philadelphije. Danas se to područje nalazi unutar američkih saveznih država Delawarea, New Jerseyja i Pennsylvanije.

Prvi Šveđani pristigli su na dva broda – Fågel Grip i Kalmar Nyckel. Imena tih brodova na švedskom jeziku znače Ptica grifon i Kalmarski ključ. Glavni grad nove kolonije postala je Fort Christina, nazvana po tadašnjoj švedskoj kraljici Kristini. Kraljica Švedske se kasnije obratila na katoličanstvo, a na kraju je po vlastitoj želji pokopana u Vatikanu).

Zanimljivo je da se jedno od naselja u Novoj Švedskoj zvalo i Novi Stockholm (Nya Stockholm). Prvi guverner Nove Švedske bio je znameniti Peter Minuit – poznat po tome što je ranije povoljno kupio Manhattan od Indijanaca (bio je i guverner Nove Nizozemske). Kolonija Nova Švedska postojala je razmjerno kratko – samo od 1638. do 1655. godine. Ipak, cjelokupno tadašnje i kasnije švedsko doseljavanje ostavilo je znatan trag u povijesti i kulturi SAD-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.