3. studenoga sveti Martin de Porres – tko je prvi američki svetac crnac i zaštitnik svih Afroamerikanaca?

Foto: Wikipedia

Sveti Martín de Porres, brat laik, redovnik dominikanac rodio se 9. prosinca 1579. u Limi, glavnom gradu Perua, kao nezakoniti sin španjolskog plemića i crnkinje, oslobođene robinje iz Paname. Otac ga nije htio priznati, a kao mulat-mješanac nije imao sretno djetinjstvo i živio je siromašno, s majkom i sestrom, kao naučnik kod brijača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad je navršio 15 godina, u svoje redove su ga kao trećoreca primili dominikanci. Obavljao je poslove sluge, sakupljača milostinje te liječnika sirotinje i robova. Dominikanci su zbog njega ukinuli pravilo prema kojem crnci ne mogu postati članovi reda pa je 1603. položio svečane redovničke zavjete.

Zanimljivo je da je sv. Martin jednom prilikom, kad je samostan bio u dugovima, rekao svojoj braći dominikancima: “Ja sam samo jadni mulat, prodajte me!” Naravno, nisu ga prodali u roblje, unatoč njegovoj želji. O njegovoj samilosti najbolje svjedoči sljedeća zgoda: jednom prilikom kad je došao stari prosjak prekriven čirevima, sv. Martin mu je dao svoj vlastiti krevet. Kad ga je jedan brat zbog toga opomenuo, rekao je: “Suosjećanje je, brate, važnije od čistoće.”

Od Gospodina je bio obdaren izvanrednim karizmatičkim darovima, proroštvima, zanosima, lebdenjem, bilokacijama, liječenjem bolesnika, sporazumijevanjem sa životinjama. Osnovao je sirotište, dječju bolnicu i sklonište za napuštene pse i mačke. Čudotvorac, strogi pokornik i isposnik (nikada nije jeo meso), glasovit kao „Milosrdni Martin“ i „Martin od metle“ (zbog svoje radinosti), prijatelj svete Ruže Limske, savjetovao je biskupe, teologe i vladare. Preminuo je u Limi na današnji dan 1639., a njegov se pogreb pretvorio u pravi trijumf.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan od najpopularnijih svetaca Latinske Amerike, prvi američki crni svetac, blaženim je proglašen 1837. od pape Grgura XVI, a svetim 1962. od pape Ivana XXIII. Zaštitnik je Perua, Afroamerikanaca, crnaca, mješanaca, mulata, brijača, međurasnih odnosa, socijalne pravde, frizera, gostioničara, hotelijera, bolničara, siromaha, državnih škola, televizije, životinjskih utočišta i mnogih naselja, biskupija, župa i crkva diljem svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.