U gradiću Enns – Lorch u Gornjoj Austriji je oko god. 200. sagrađen je rimsko-keltski hram, pogansko svetište grada Lauriacuma. U pogansko svetište bio je za Dioklecijanova progonstva doveden sv. Florijan, i to pred suca Akvilina.
Florijan je bio veteran rimske vojske, a tada u obližnjem gradu Cetium (danas Zeiselmaur) visoki državni činovnik. U poganski je hram doveden da ondje na žrtveniku žrtvuje bogovima. Okrivljen je što je kršćanin, što je u Lauriacumu posjećivao i bodrio na ustrajnost u vjeri tamošnje pozatvarane kršćane. Pozvan je da se i sam odrekne svoga kršćanskoga uvjerenja. Florijan o tome nije htio ni čuti, a kamoli izvršiti otpad od vjere. Stoga je stavljen na muke i nemilo izbijen. Akvilin je pokušao nagovoriti Florijana da se odrekne kršćanske vjere što je ovaj hrabro odbio.
Razjareni Akvilin dao je Florijana najprije bičevati,a potom mučiti željeznim kliještima. Konačno mu je dao svezati o vrat mlinski kamen i baciti ga s mosta u rijeku Enns. Bilo je to 4.svibnja 304.godine. Napokon je osuđen na smrt i bačen u rijeku Enns te tako slavno završio svoje mučeništvo. Bilo je to 4. svibnja 304. Tijelo mu je kasnije pronađeno, a pokopala ga je neka udovica, po imenu Valerija.
Mučenikovo je tijelo pokopano nedaleko od Lauriacuma, današnjega Ennsa, a nad grobom mu nastade slavna opatija St. Florijan.
Blagdan svetog Florijana, sveca kojemu se kršćanski narod kroz duga stoljeća molio za pomoć protiv pogibelji ognja, poplava i drugih nepogoda, slavi se u 4. svibnja.
MOLITVA SVETOM FLORIJANU – zaštitniku vatrogasaca
Slavom i čašću krunio si ga, Gospodine. (Aleluja).
I postavio si ga nad djela ruku svojih. (Aleluja).
Moli za nas sveti Florijane. (Aleluja).
Da od svih ognjenih pogibelji očuvani, postanemo dionici obećanja Kristovih. (Aleluja).
Gospodine, usliši molitvu moju.
I vapaj moj k tebi da dođe.
Tekst se nastavlja ispod oglasa