8. siječnja 1873. Italija – kako je jedna Crnogorka postala kraljica Etiopije i Albanije?

Foto: snimka zaslona/wipedija.hr/Autor URL: http://www.danas.co.yu/20041231/img/vikend3_1.jpg, Javno vlasništvo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2523026

Bila je kći prvog i jedinog crnogorskog kralja – poznatog Nikole Petrovića-Njegoša. Njen otac uspio je pet svojih kćeri izvrsno udati za europske kraljeve i prinčeve i dobio ime “punac (tast) Europe”!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji dan 1873. rođena je princeza Jelena Petrović-Njegoš od Crne Gore. Bila je kći prvog i jedinog crnogorskog kralja – poznatog Nikole Petrovića-Njegoša. Njen otac uspio je pet svojih kćeri izvrsno udati za europske kraljeve i prinčeve, zbog čega je dobio nadimak “punac (tast) Europe”. Najbolje se udala upravo princeza Jelena. Naime, u dobi od 23 godine ušla je u brak s budućim talijanskim kraljem Viktorom Emanuelom III. od Savoje. Da bi se obavilo to vjenčanje, Jelena je morala sa svoje pravoslavne vjere prijeći na katolicizam, koji je prakticirala talijanska kraljevska obitelj.

U Italiji je Jelena promijenila ime u Elena. Postala je talijanska kraljica kad je njen suprug naslijedio prijestolje od oca. Zanimljivo je da je njen suprug 1936. godine proglašen čak i carem Etiopije, koja je u to vrijeme bila talijanska kolonija, a 1939. i kraljem Albanije. Taj je vladar, sukladno tome, koristio titulu “kralj i car” (talijanski “re imperatore”). Elena je od tada koristila i titulu carice Etiopije, te kraljice Albanije.

Tijekom Drugog svjetskog rata talijanski je kralj, zajedno s kraljicom i obitelji, pobjegao iz zemlje kad su Nijemci 1943. godine preuzimali vlast u njoj. Obitelj se smjestila u Aleksandriji u Egiptu, gdje se u to doba zatekla i prognana jugoslavenska kraljevska obitelj. Kraljica Elena umrla je u francuskom gradu Montpellieru na obali Sredozemnog mora, u 80. godini života.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.