Dan kada je u Križevcima podlo ubijen hrvatski ban i cvijet hrvatskog plemstva

Na današnji dan, 27. veljače 1397. u hrvatskom gradu Križevci podlom i nečasnom prijevarom ubijen je hrvatski ban Stjepan Lacković, veliki vojskovođa i prisutno hrvatsko plemstvo. Ubio ih je urotom i prijevarom, prekršivši zadanu riječ, ugarsko –hrvatski kralj Žigmund (Sigismund).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se ustvari dogodilo u Križevcima ?

1396. dogodila se velika bitka kod Nikopolja u današnjoj Bugarskoj gdje je ususret nadirućoj osmanlijskoj vojsci stala kršćanska vojska. Tu vojsku vodio je kralj Žigmund, a desno krilo su osiguravali hrvatski ban Lacković i hrvatski velikaš Nikola Gorjanski. Na strani turskih snaga bilo je i vazalnih kršćana, kao npr. srpski despot Lazarević sa 5000 srpskih oklopljenih konjanika.
Strašan poraz kod Nikopolja omogućio je Turcima brz prodor u centralnu Europu, osobito na područje današnje Slavonije i Ugarske sve do Slovenije.

Nakon bijega i poraza, Žigmunda saziva sabor u Križevcima jer je među hrvatskim narodom i plemstvom vladalo nezadovoljstvo zbog njegove nepravednosti i okrutnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vjerujući kraljevoj riječi, kao i mnogi u hrvatskoj povijesti prije i poslije njega, Lacković je čete i naoružanje ostavio dalje od mjesta održavanja sabora. U početku je sve bilo u redu, ali s vremenom je došlo do žestokog – prvo verbalnog, a potom i fizičkog – sukoba između Lackovićevih i kraljevih privženika. Hrvatskog su bana optužili za izdaju te na njega i njegovu goloruku pratnju podigli oružje i poubijali ih. Epilog ovog krvavog događaja bio je izbacivanje mrtvih tijela hrvatskih velikaša kroz prozor sabornice i ubojstvo još tridesetak Hrvata, koji su na vijest o pokolju krenuli u obračun sa Žigmundovim pristašama.

Nakon krvoprolića u Križevcima diljem Hrvatske i Bosne, osobito u Podravini, podignute su bune hrvatskog puka, pa se kralj sklanja preko Drave u Ugarsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.