‘HOS-ovci su nadljudskim naporima branili Sajmište i ginuli jedan za drugim’

Foto: fah

Braniteljska glazbeno scenska predstava “Bitka za Vukovar – kako smo obranili Grad i Hrvatsku” autora Damira Plavšića i Damira Markuša biti će održana u subotu 24. listopada u Gradskom kazalištu Komedija (Kaptol 9) s početkom u 19 sati. Svakako treba istaknuti da ulaz biti slobodan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“S namjerom da gledateljima ponudimo nešto više od klasične promocije knjiga, osmislili smo i napravili nešto drugačije. Naime, u našoj predstavi na gledatelja djeluju: svjetlosni efekti koji izviru iz potpuno zamračenog prostora, zvukovi sirene opće opasnosti, detonacije granata, prelijetanja zrakoplova, urlika i laveža pasa. Na njega djeluju mirisi svijeća i dima, glasovi glumaca koji se isprepliću sa zvukovima i svjetlosnim efektima, a istovremeno prate video sadržaj koji se projicira na video zidu”, otkrio je detalje predstave Damir Plavšić.

Istovremeno se u simfoniju zvukova, mirisa, svjetla i tame, ubacuju pomno odabrane pjesme koje izvodi folklorni sastav te tako narušava strukturu sjetnih i neugodnih osjećaja pretvarajući sve negativno u optimizam, poštovanje i Domoljublje.

U predstavi sudjeluju djeca i odrasli članovi KUD-a “Dragutin Domjanić“ iz Vugrovca, a dijelove iz knjiga čitaju glumci: Goran Malus, Šiško Horvat Majcan i Lucija Dujmović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz predstavu bit će promovirane i dvije knjige

U sklopu predstave bit će promovirane dvije nove knjige: “58“ HOS u obrani Vukovara i Bogdanovaca, autora Damira Markuša i Ne plači, moj dobri Anđele, autora Damira Plavšića te će biti postavljena izložba ratnih fotografija nastalih na prvoj liniji obrane grada Vukovara (Sajmište).

Navedene knjige imaju iznimnu dokumentarističku vrijednost i donose nam vrijedne informacije koje se sada prvi puta otkrivaju javnosti. Knjige opisuju obranu najkrvavijeg dijela vukovarskog ratišta – Sajmište, presijecanje komunikacije Vukovar – Borovo, predaju Borova naselja i način preživljavanja u srpskim koncentracijskim logorima: Stajićevo kod Zrenjanina, Niš i Sremska Mitrovica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Damir Markuš, autor je knjige “58“ HOS u obrani Vukovara i Bogdanovaca u kojoj opisuje grupu od 58 Dragovoljaca HOS-a koji su samoinicijativno i dragovoljno došli braniti grad Vukovar.

Knjiga Damira Plavšića “Ne plači, moj dobri Anđele“ kroz deset kratkih priča opisuje ratne akcije na zapadnom dijelu Sajmišta, uništenje prvog tenka u gradu Vukovaru, presijecanje komunikacije Vukovar – Borovo, ratne akcije u Borovu naselju, predaju Borova naselja (20. studenoga) te preživljavanje i mučenja u srpskim koncentracijskim logorima.

Braniteljska glazbeno scenska predstava “Bitka za Vukovar – kako smo obranili Grad i Hrvatsku” autora Damira Markuša i Damira Plavšića nakon Zagreba održati će se 04. studenoga u Kutini, 06. studenoga u Sinju, 07. studenog u Imotskom, 08. studenoga u Omišu, 11. studenog u Splitu te nakon toga u gradovima lijepe naše Slavonije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.