Hrvatski će se pisci od 8. do 10. travnja predstaviti na Londonskom sajmu knjiga gdje Hrvatska drugu godinu za redom ima svoj nacionalni štand.
Program organiziraju Ministarstvo kulture i Hrvatsko društvo pisaca (HDP) u suradnji s britanskim izdavačem Istros Books, a obuhvaća brojne diskusije i događanja na samom štandu i nekoliko drugih lokacija u Londonu s ciljem promidžbe hrvatske književnosti u Velikoj Britaniji.
Među književnicima koji će svoja djela predstaviti britanskoj publici su Daša Drndić te pjesnik, prozaik, esejist i prevoditelj Dinko Telećan.
Prvog dana sajma 8. travnja u sklopu posebnog događanja pod nazivom “Tulum dobrodošlice hrvatske kratke priče”, kojemu je cilj umrežavanje i predstavljanje pisaca, u londonskom Grove Baru predstavit će se hrvatski pisci Edo Popović, Roman Simić Bodrožić, te sjevernoirska dramatičarka i spisateljica Lucy Caldwell.
Na hrvatskom štandu o mogućnostima u hrvatskom izdavaštvu govorit će kultni njujorški urednik Richard Nash, nakon čega će biti predstavljen književni festival “Lit Link/Književna karika”, prošle godine prvi puta održan u Puli, Rijeci i Zagrebu i poseban po tome što osim predstavljanja inozemnog književnog stvaralaštva domaćoj publici ima za cilj promidžbu hrvatske književnosti u inozemstvu.
Dan poslije, 9. travnja, hrvatsko veleposlanstvo u Londonu bit će domaćin rasprave s temom “Literarni kvartet – večer posvećena hrvatskome pismu” u londonskom Europe Houseu. Događanje će voditi pisac, književni kritičar, prevoditelj i scenarist Nikola Petković, predsjednik HDP-a. U toj “večeri riječi i ideja” sudjelovat će Daša Drndić, Edo Popović, Dinko Telećan i Kristian Novak.
Isti dan, Roman Simić-Bodrožić na hrvatskom će štandu predstaviti posebno izdanje književnog časopisa “Relations” HDP-a na engleskom jeziku. Posebno izdanje predstavit će neke od autora koji su oblikovali hrvatsku literarnu scenu u 90-tim godinama prošloga stoljeća a nastavljaju to činiti i danas, te niz autora čije su kratke priče osvojile nagrade i priznanja, kao i brojnu i vjernu čitateljsku publiku.
Časopis se tiska dvaput godišnje i to jednom na engleskom, a jednom na njemačkom jeziku. Posvećen je hrvatskoj suvremenoj prozi i financiran sredstvima Ministarstva kulture i Grada Zagreba. Nije u prodaji već se distribuira kao promidžbeni materijal koji se šalje po književnim sajmovima diljem svijeta, te na slavističke odsjeke sveučilišta i fakulteta u inozemstvu.
Među ovogodišnjim gostima Londonskog sajma knjiga su i mladi pisac Ivan Sršen te urednik nakladnika Algoritam Kruno Lokotar, kao samo jedan od niza predstavnika hrvatskih nakladnika koji će se ove godine predstaviti u Londonu.