Hrvatski muzej arhitekture HAZU na izložbi “Budimir Pervan – iz arhiva arhitekta”, koja je od srijede postavljena u tom zagrebačkom muzeju, predstavlja dio vrijedne donacije dobivene od obitelji tog istaknutog splitskog arhitekta, urbanista i prostornog planera.
“Elaborati projekata, fotografije maketa nastalih za vrijeme studija u Pragu i snimke objekata realiziranih po povratku u Split, uz iscrpnu osobnu dokumentaciju, zajednički otvaraju nove uvide u razvoj i značajke opusa u razdoblju od 1929. do 1977. godine”, ističe se u najavi izložbe.
Hrvatski muzej arhitekture HAZU je, kao baštinska institucija posvećena prikupljanju, stručnoj obradi i prezentaciji opusa zaslužnih hrvatskih arhitekata, 2000. i 2015. godine primila donaciju iz Pervanove ostavštine koja po formaciji i izričaju pripada vrhunskim ostvarenjima modernizma srednjoeuropskog kruga.
Tom se izložbom predstavlja izbor projekata zastupljenih slijedom klasifikacijskih cjelina grafičke, fotografske i pisane dokumentacije kao dijela muzejskog fundusa koji, ocijenjeno je, postaje prilog poznavanju i zalog daljnjem istraživanju Pervanova života i djela.
Sadržajne cjeline izložbe obuhvaćaju razdoblje studija u Pragu; povratak u Split i gradnju obiteljske kuće; stručno djelovanje u Dubrovniku gdje vodi vlastito građevno poduzeće i realizira niz novogradnji, te razdoblje rada u Uredu za urbanizam i regulaciju Splita koji pod njegovim vodstvom prerasta u Urbanistički zavod Dalmacije.
Pervan je sudjelovao i na više arhitektonsko-urbanističkih natječaja, te u suradnji s kolegama iz Ureda izrađuje urbanističke planove i regulacije za obnovu naselja, iz-među kojih se ističe revitalizacija stare jezgre Primoštena.
Uz projekte i realizacije javnih administrativnih građevina, nastaje niz stambenih kuća, te kuća za odmor, kao i preuređenja objekata različitih namjena.
Na izložbi se izdvaja skupina fotografija ranih radova nastalih za vrijeme studija na praškoj Akademiji likovnih umjetnosti koja sadrži snimke maketa Pervanovih završnih radova, a posljednji projekt Škole za tjelesni odgoj ujedno je diplomski rad koji nastaje 1934. godine i veže se uz zadatak prenamjene Sustipana s područjem staroga groblja u sportski centar budućega Splita.
Kao vrijedna istaknuta je i dokumentacija obiteljske kuće u Splitu iz 1936. godine, a koja nastavno na praški utjecaj postaje primjer čistoće, minimalizma i funkcionalizma. Iz dubrovačkog raz-doblja predstavljene su fotografije realiziranih gradnji – kuća Deutsch, kuća Vierde i kuća Mladinov koje Pervan ostvaruje u zajednici s Tomislavom A. Žuanićem.
U splitskom razdoblju ističu se poslovne zgrade: Direkcija jadranskih brodogradilišta u Splitu te administrativna zgrada Skupštine općine Split. Šezdesetih i sedamdesetih radi niz kuća za odmor u manjem mjerilu, pretežito izvedenice vlastite kuće za odmor u Postirama na otoku Braču.
Budimir Pervan (Split, 1910. – 1982.) studirao je na Arhitektonskom odjelu Tehničkog fakulteta u Pragu, a potom i na tamošnjoj Specijalnoj školi arhitekture pri Akademiji likovnih umjetnosti. S Tomislavom A. Žuanićem vodio je građevno poduzeće u Dubrovniku gdje je realizirao značajan broj novogradnji, pretežito obiteljskih kuća, a od 1944. do 1947. je radio u više gradskih i državnih institucija na poslovima organizacije građevinske službe.
Od 1949. do umirovljenja 1970. godine bio je upravitelj Urbanističkog za-voda Dalmacije. Bio je aktivno uključen u niz projektantskih i planerskih zadataka, te je aktivno sudjelovao na više arhitektonsko- urbanističkih natječaja.
U suradnji s kolegama iz Zavoda izradio je regulacije za obnovu naselja i urbanističke planove za niz dalmatinskih gradova, izradio projekte i planove razvoja Splita, Trogira i Omiša, te plan revitalizacije stare jezgre Primoštena.
Projektirao je i realizirao objekte stambene, poslovne i javne namjene u Splitu, hotelsko naselje Pharos na Hvaru, te niz kuća za odmor. Nagrada “Viktor Kovačić“ za životno djelo dodijeljena mu je 1970. u Zagrebu.