Mimohodom u Tisnom odana počast vatrogascima poginulima na Kornatima

Foto: Snimka zaslona

Mimohodom sjećanja u Tisnom u utorak navečer obilježena je 10. godišnjica kornatske tragedije, najveće mirnodopske tragedije u kojoj je, tijekom rutinske vatrogasne intervencije 30. kolovoza 2007., smrtno stradalo 12 vatrogasaca iz Šibenika, Vodica i Tisnog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U povorci od vatrogasnog doma DVD-a Tisno do crkve sv. Duha i križa podignutog u spomen stradalim vatrogascima, uz obitelji poginulih i mještane, počast stradalim kolegama u Tisno su došli odati i vatrogasci iz okolnih gradova i mjesta, ali i iz ostatka Hrvatske i susjedne Slovenije.

“Sutra se navršava deset godina od najveće tragedije koja je pogodila cijeli naš kraj. Taj dan vrijeme je stalo. Još uvijek je u naša sjećanja i naša srca duboko urezano ono poslijepodne, ona večer, ona noć strepnje, tuge, nadanja… Dani i godine prolaze, puno je neodgovorenih pitanja i dalje nam nije potpuno jasno što se dogodilo tog 30. kolovoza 2007. na otoku Kornatu. Nadam se da ćemo jednog dana, iako će to biti jako teško, pronaći mir, smisao svega, da će nam postati jasnije kako i zašto”, rekao je Zvonimir Čorkalo, predsjednik DVD-a Tisno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ime DVD-a i svih vatrogasaca, Čorkalo je obećao da stradale nikada neće zaboraviti.

“Cijele godine ste u našim mislima, a pogotovo u ove ljetne dane kad se bliži godišnjica. Također, veliki broj intervencija ovih dana budi mnoge uspomene i vraća nas u vrijeme kada smo se zajedno borili protiv vatre, zajedno s osmjehom išli na svaku intervenciju. Mi smo ostali tu, a za vas znam da ste gore na sigurnom mjestu i da nas čuvate i da bdijete nad nama kod svake nove intervencije. Nikad vas nećemo zaboraviti. I ovaj dostojanstveni mimohod je dokaz za to. I ovaj križ. Križ žrtve i nade koji je podignut da bude vječni spomen na jednu žrtvu, na jednu mladost, na ljubav koju smo imali od vas, ali i na ljubav koju mi svi osjećamo prema vama”, rekao je predsjednik DVD-a Tisno.

Prije 10 godina na otoku Kornatu živote su izgubili Dino Klarić, Ivan Marinović, Gabrijel Skočić, Karlo Ševerdija, Marinko Knežević, Hrvoje Strikoman, Ante Juričev Mikulin, Ivica Crvelin, Ante Crvelin, Tomislav Crvelin, Josip Lučić i Marko Stančić, a preživio je samo tišnjanski vatrogasac Frane Lučić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Deset godina bez istine

Obitelji poginulih vatrogasaca najviše boli zakašnjela akcija spašavanja u koju je poslan helikopter bez dizalice i liječnika. Izgubljeni su dragocjeni sati, a za to, uvjereni su, nije kriv Slavica, navodi HRT.

O satima patnje na Kornatu jedini preživjeli Frane Lučić nerado i malo kad govori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sjećam se zapomaganja. Pili smo vodu. Kada nam je nestala bila je najpotrebnija, a pomoć nije dolazilla, kaže Lučić.

A kad je pomoć došla, nije bila kompletna. Bez dizalice, fiksiranom užadi, prevozili su ih do uvale Šipnata, zatim brodom do Biograda.

Oni su uz tri ispravna helikoptera voženi u Zagreb autom, umjesto helikopterom, u KBC koji je navodno 6 sati bio pripremljen i ima odjel za opekotine, pita se Igor Marinović, otac poginulog vatrogasca Ivana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.