Patetično kukanje Feral bojne: od 200 bogatih obitelji do ‘Točke na U’

Kao u ona dobra stara Feralova vremena započela je borba protiv vlade. Ona se trenutno vodi preko ministra kulture dr. Zlatka Hasanbegovića. Iskusni čitatelji s razvijenijim njuhom koji dopire do 1990-ih mogu primijetiti iste metode pisanja kao u proslavljenom Feral Tribuneu te u nekadašnjem Globusu i Nacionalu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prisjetimo se famoznih dvjesto bogatih Tuđmanovih obitelji. Roman Domović otkriva u članku kojeg se može pronaći na Hrčku kako je ta sintagma praktički nepostojeća sve do 1994. godine, što je svakako znakovit podatak. Upravo se te godine u medijima pokreće rasprava o ‘Tuđmanovim obiteljima’. One variraju od njih pedeset do petsto a njihov je zadatak, što god to značilo, vladati Hrvatskom.

Mladen Pleše u Nacionalu 1998. piše o „sto poslovnih imperija“. Istu brojku 1997. spominje i Radimir Čačić u intervjuu s Davorom Butkovićem.

Za Globus 1999. Đurđica Klancir i Slavica Lukić također pišu o sto obitelji. Tih godina Srećko Jurdana u Nacionalu tvrdi da se ipak radi o dvjesto Tuđmanovih bogatih obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najneodlučniji je bio, čini se, Stipe Šuvar: on primjećuje 1994. da se radi o „dvjesto, sto, njih nekoliko obitelji“ koje bi trebale „kupiti Hrvatsku“. S njima se ne slaže Zdravko Tomac koji 1998. primjećuje opasnost da čak „petsto obitelji zagospodari s više od pedeset posto bogatstva Hrvatske“.

Ipak, kako to primjećuje Domović, 2000-ih brojka se stabilizira na dvjesto obitelji, a Feral postaje glavni u širenju sintagme. Nakon promjene vlasti Srđan Kaić ekskluzivno nam otkriva kako su te obitelji birane „brižljivo po kriteriju odanosti Vrhovniku i državotvornoj ideji odabrani Hrvati, novovjeki feudalci pripravnici koji su se kasnije pretvorili u familije organizirane na mafijaškim principima“.

Brojku od dvjesto obitelji, tvrdi Domović, preuzimaju i nekadašnji ustaški zjevač Stjepan Mesić, Berislav Jelinić (Nacional), a i dandanas priču vrte naši moralni gurui kao što su Boris Dežulović, Viktor Ivančić, autor teksta ‘Lijepa naša haubico’ Nikola Bajto te suautori lažne biografske knjige Gotovina – stvarnost ili mit, Ivica Đikić i Boris Pavelić, protiv kojih je Gotovina podnio tužbu Općinskom sudu u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nevjerojatno je kako i u znanstvenom svijetu preživljava mantra o ‘dvjesto bogatih Tuđmanovih obitelji’. Pokojni je profesor Zoran Malenica u svojoj knjizi Ogledi o hrvatskom društvu napisao „Tuđman je taj zadatak u više navrata [sic!] definirao kao potrebu stvaranja 200 – 300 bogatih obitelji koje će biti okosnica nove kapitalističke klase“, bez da je dao ijednu referencu koja bi mogla pojasniti u kojim okolnostima i u koliko navrata. Ne treba napominjati da takvu knjigu čitaju tisuće hrvatskih studenata. Čak su znanstvenici s Princetona objavili studiju o korupciji u Hrvatskoj u kojoj navode podatak o dvjesto obitelji pozivajući se na izliječenog Feralovca profesora Ivu Banca, Tvrtka Jakovinu i Josipa Kregara.

Naravno, u nijednom radu nema nikakve poveznice koja bi izravno odvela do takve Tuđmanove izjave. Darko Petričić, poznati mafijolog, u svojoj knjizi Hrvatska u mreži mafije, kriminala i korupcije piše da Tuđman svoju ideju o 200 bogatih pojedinaca nije „najavio, već ju je objavio. Dakle, nije mogao izdržati da ne informira javnost o svojem planu (…) kad je mrežna struktura organiziranoga kriminala već bila postavljena“. Opet, bez reference.

Jedni te isti autori vrte tezu o Tuđmanovom ustaštvu i volji za širenjem nad BiH. Uporno ponavljaju da je gledajući kartu Hrvatske jedanput izrekao nešto poput „zar i sami ne vidite da tu nešto nedostaje?”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Identična stvar se događa danas. Kleveta i blaćenje su standardna pojava, primjerice, u Novostima. Tako je Petar Glodić u svom članku „Acid party“ aludirajući na Nenada Bakića u uvodu postavio retoričko pitanje „Je li ulijevanje akumulatorske kiseline u usta manje opasno od pretakanja H2SO4 u mozak, recimo putem sadističkih novinskih tekstova?

Je li pak stvaranje sloja potkoženih kapitalista u izravnoj relaciji s opisanim tretmanom mučenja, tj. bi li njih danas uopće bilo da nije bilo akumulatorske kiseline i selotejpa? Uostalom, nije li čak i kiselina zdravija od papira po kojem netko učestalo vrši ideološku veliku nuždu?“. Bakić je u istom članku zaradio epitet mešetara i šmrkača kokaina.

Slavna pera si uzimaju za pravo svakodnevno klevetanje, vađenje iz konteksta i širenje lažnih informacija. Tako je ustaška kapa ustaška jer su to rekle Novostlije. Ionako je istina za naivne.

Koga još briga za razliku između ustaških znakova i znakova regularnih postrojbi HOS-a. Istinu određuju pera spomenute pješadije, a legalizira je Milorad Pupovac, inače poznat kao i izvanredni zacjelitelj rana. Posebno ih dobro zacjeljuje pojavama sa selotejpom u Saboru, govorom o slanju verbalnih metaka i „tuče“ te nemilosrdnom borbom za ćirilicu u Vukovaru. Zanimljivo, kao da spomenuti huškači koji kontinuirano šalju verbalne metke, nesmetano ruše ugled javnih osoba, iritiraju javnost širenjem kleveta ili se izruguju državnim simbolima nisu pod njegovim nadzorom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zato Pupovčeve riječi u Saboru djeluju kao huškanje ili su, u najmanju ruku, krajnje licemjerne.

Demokracija donosi slobodu, ali sloboda ne može postojati bez odgovornosti. Cinkanje, vađenje iz konteksta, klevete i druge slične metode ne doprinose građenju slobode. Tko istinski želi živjeti demokraciju to zna i tomu teži. Ispada da etnobiznismeni to baš i ne žele.

* Ivan Pepić, rođen je i rastao u Švicarskoj, s adresom u okolici Zagreba, trenutačno na diplomskom studiju politologije i međunarodnih odnosa u Ženevi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.