Petir u Portugalu predstavila hrvatska marijanska svetišta

Foto: petir.eu

Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir sudjelovala je danas na konferenciji „Vjerski turizam i fatimski putovi“ u portugalskom gradu Viseu, a uoči sutrašnje proslave stote obljetnice Gospina ukazanja u Fatimi. Govoreći o mogućnostima i perspektivama razvoja vjerskog turizma u Hrvatskoj, Petir je u Portugalu predstavila hrvatska marijanska svetišta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Petir je rekla kako i hrvatski narod njeguje posebnu pobožnost prema Blaženoj Djevici Mariji, te istaknula kako se i u Hrvatskoj ove godine slavi jedna veoma važna i velika obljetnica i to u najstarijem hrvatskom svetištu sa sedam stoljetnom tradicijom – Trsatu, gdje se čudotvorna slika Gospe od Milosti nalazi već 650. godina.

Prisutne je upoznala i s povijesti nacionalnog svetišta Majke Božje Bistričke gdje se čuva kip crne Gospe – kraljice Hrvata, a koje je u protekloj godini, prema podatcima Turističke zajednice posjetilo više od milijun posjetitelja. Govoreći o vjerskom turizmu u Mariji Bistrici, Petir se dotaknula i njegovanja starih zanata i marijanskog hodočasničkog puta te zaključila kako su u Mariji Bistrici tradicija i vjera spojene na izniman način koji doprinosi lokalnom razvoju, a identitet cijele općine gradi se upravo na svetištu.

Priča o slavnoj pobjedi nad Turcima pripisanoj Gospi Sinjskoj i alci koja se u Sinju već tristo godina trči upravo Gospi na čast izazvala je posebno zanimanje prisutnih, a nikoga nije ostavila ravnodušnim ni povijest svetišta Gospe od Utočišta u Aljmašu, posebnom s obzirom na uništenje aljmaške crkve u Domovinskom ratu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudionici su sa zanimanjem slušali kako je Gospa hrvatski narod kroz njegovu dugu povijest očuvala i spasila od brojnih nedaća i neprijatelja, a dokaz posebne pobožnosti koju hrvatski narod njeguje prema Majci Božjoj su i 1162 vjerska objekta i 8 katedrala posvećena upravo njoj. Tijekom izlaganja zastupnice Petir prikazane su i fotografije hrvatskih marijanskih svetišta, katedrala i crkava posvećenih Majci Božjoj te procesija na Veliku Gospu kada hrvatski narod preplavljuje marijanska svetišta.

„Hrvatska nije samo sunce i more, već zemlja bogate sakralne baštine“, kazala je Petir te istaknula kako je vjerski turizam u Hrvatskoj još u razvoju, no kako on turistima daje duhovnu dimenziju. Istovremeno, vjerski turizam otvara mogućnosti za život lokalnog stanovništva te može biti pokretač za razvoj poduzetništva, ugostiteljstva, otvaranje novih radnih mjesta. No, kako ističe Petir, on nikada ne smije sam sebi biti svrha te u svom razvoju zanemariti upravo tu duhovnu dimenziju koja mu daje smisao. „Smatram da je od iznimne važnosti da lokalne vlasti blisko surađuju s crkvenim vlastima i da se projekti razvijaju u sinergiji jer uz doprinos lokalnom razvoju, moramo očuvati sakralnu baštinu i vjersku tradiciju hrvatskoga naroda“, zaključila je Petir.

Na poziv portugalskog zastupnika Fernanda Ruasa, Petir će s kolegama iz Portugala, Španjolske i Litve, članovima radne grupe za puteve sv. Jakova i ostale europske kulturne rute, danas tijekom poslijepodneva prohodati kratku rutu portugalskog dijela Puta sv. Jakova, a sutra sudjelovati i na svečanoj svetoj misi koju će u svetištu Gospe Fatimske predvoditi Sveti Otac papa Franjo, a na kojoj se očekuje više od 400 tisuća hodočasnika. Sveti će Otac sutra u Fatimi proglasiti svetima dvoje malih vidjelaca, brata i sestru Franju i Jacintu Marto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.