Udruga producenata optužila DHFR da netransparentno dijeli novce, iz Društva sve demantiraju

Foto: HMS

Strukovna udruga producenata (SUP) optužila je u četvrtak Društvo hrvatskih filmskih redatelja (DHFR) da, kao nositelj licence za prikupljanje sredstava iz tzv. digitalne retransmisije, ta sredstva netransparentno raspoređuje, dok iz DHFR-a te tvrdnje ocjenjuju neistinitima i utuživima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slaven Knezović, koji je na čelu SUP-a kaže kako je DHFR posljednjih desetak godina netransparentno prikupljao i dijelio sredstva koja se zakonski od kabelskih operatera moraju raspodijeliti nositeljima autorskih prava, među ostalim i na području audiovizualnih djelatnosti.

SUP smatra da DHFR taj novac “protuzakonito i bez ikakve osnove zadržava za sebe i nenamjenski troši, a radi se o desetinama milijuna kuna”, te kaže kako je to Društvo do prošle godine tvrdilo da taj novac ne postoji, što su pokazivale bilance od 2014. do 2016. godine, dok se u bilanci za 2017. u stavci 129 ‘odjednom’ pojavilo 29 500 000 kuna.

Knezović: Zamračio se ogroman novac

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zamračio se ogroman novac i nije došao do onih kojima je potreban, puno ljudi na taj je način zakinuto za svoja prava”, rekao je za Hinu Knezović, čija udruga, napominje, zastupa oko 3,5 tisuće audiovizualnih djela.

Dodao je kako bi nekoj drugoj zemlji, poput Francuske ili Njemačke, on kao glumac s 53 filma i pedesetak serija mogao živjeti samo od tih prava, no bliži primjer je i BiH. “Ako se u Bosni to moglo riješiti, zašto ne može u Hrvatskoj”, zapitao se.

Njegova udruga stoga poziva sva nadležna tijela da odmah naprave uvid u financije i isplate u DHFR-u, a ako se nastavi “protuzakonita isplata tuđeg novca” poduzet će, najavljuje, sve pravne radnje, internacionalizirati cijeli slučaj i podići kaznene prijave i zahtjeve za naknadu štete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šerbedžija: DHFR nikada nije skrivao nikakav novac

Iz DHFR-a još nisu službeno reagirali na te optužbe, no Danilo Šerbedžija, bivši predsjednik Društva, rekao je Hini da je priopćenje SUP-a puno neistinitih tvrdnji i klevetničkih navoda, koje su stoga i utužive. “DHFR nikada nije skrivao nikakav novac. SUP je iskoristio situaciju promjene zakona da bi napao i oklevetao društvo isključivo radi osobne koristi”, istaknuo je Šerbedžija.

Po njegovim riječima, istina je vrlo jednostavna – do 2017. DHFR je svoj financijski izvještaj objavljivao po tadašnjem zakonu, od 2017. po novom zakonu, te novac iz stavka 129 nije nikada skrivan nego je prijašnjih godina, sukladno tadašnjem zakonu, iskazivan u drugim dokumentima društva koja također podliježu godišnjoj reviziji i kontroli, pa nikakva malverzacija nije moguća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sve je to objašnjeno na više skupština društva te članovima koji su Društvu poslali upit u vezi tih novaca”, istaknuo je.

Šerbedžija dodaje kako ne zna koga zastupa SUP, jer “na internetskim stranicama ih nema (toliko o njihovoj ozbiljnosti ako se uopće može koristiti množina u ovom slučaju), što je čudno budući da se pozivaju na tisuće članova”.

“SUP-ovsko nepoznavanje materije vrišti iz svake rečenice. Ovo SF štivo objavjuje se namjerno u ovom času, u vrijeme javnog natječaja za ravnatelja HAVC-a, kao što je nedavno sličan napad izveden u vrijeme promjene AV zakona, ili još ranije napadajući Hrvoja Hribara”, ustvrdio je.

“To što je naknadno DORH potvrdio nepostojanje kriminalnih aktivnosti nije ništa pomoglo Hribaru. Ista ekipa se vjerojatno nada sličnom rezultatu, na SUP-ovu žalost DHFR nije HAVC, a Zemlja nije ravna ploča”, zaključio je Šerbedžija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.