(VIDEO) 4. lipnja sveti Kvirin – mučenik postao zaštitnik grada Siska i Krčke biskupije

Foto: wikipedia

Krčka Biskupija svetog Kvirina slavi kao svojeg glavnog zaštitnika, a jednako tako i grad Sisak gdje je bio biskup.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon smrtne presude, biskupu su svezali mlinski kamen oko vrata i bacili ga u rijeku Savu. Bilo je to oko 305. godine. Kršćani su pronašli njegovo tijelo i dostojno ga ukopali.

Iz njegova životopisa, djelomice legendarnog, poznato je da je upravitelj grada Siska, Maksim, dao uhititi biskupa Kvirina koji je bježao pred progoniteljima kršćana. Kad ga je Maksim upitao zašto je htio pobjeći, biskup mu je odgovorio da je to učinio po zapovijedi svojega Gospodina koji je rekao: „Ako vas budu progonili u jednom gradu, bježite u drugi.“

Upravitelj je zahtijevao od biskupa da ostavi kršćansku vjeru te štuje rimske bogove i njima u čast stavi tamjan na oltar. Budući da je Kvirin ustrajao u svojoj vjeri, Maksim ga je dao izbičevati i baciti u tamnicu. Legenda govori da se Kvirin u tamnici molio za druge utamničenike da bi se obratili na kršćanstvo. Oko ponoći zasjala je velika svjetlost oko biskupa. To je milosno potreslo i čuvara zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kvirin ga je poučio u vjeri i pokrstio.

Nakon smrtne osude, biskupu su svezali mlinski kamen oko vrata i bacili ga u rijeku Savu. Bilo je to oko 305. godine. Kršćani su pronašli njegovo tijelo i dostojno ga ukopali. U ono doba vjernici su se gotovo otimali za relikvije svetih, osobito slavnih mučenika. Tako su i njegove relikvije nosili iz jednoga grada u drugi. U petom ili šestom stoljeću prenesene su u Rim, u katakombe uz crkvu sv. Sebastijana, a 1140. prenesene su u crkvu Majke Božje preko Tibera gdje se nalaze i danas.

Krčka Biskupija svetog Kvirina slavi kao svojeg glavnog zaštitnika, a jednako tako i grad Sisak gdje je bio biskup.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Sisak – grad bedem Hrvatske u vrijeme turskih ratova i Domovinskog rata:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.