Papa Franjo izrazio je u petak “sram” što ostavlja mladim naraštajima “svijet razjedinjen podjelama i ratovima” u molitvi održanoj na tradicionalnom Križnom putu ispred Koloseuma u Rimu.
“Naše generacije ostavljaju mladima svijet razjedinjen podjelama i ratovima, svijet proždiran egoizmom u kojemu su marginalizirani mladi, djeca, bolesni, stari ljudi”, izrazio je žaljenje Papa.
Poglavar Katoličke crkve kojoj pripada 1,3 milijarde vjernika u svijetu predvodio je pobožnosti Velikog petka skrušeno, meditativno, zatvorenih očiju ispred osvijetljenog Koloseuma.
U molitvi kojom je završen Križni put u trajanju 90 minuta, Franjo je pozvao katolike da pogledaju u Isusa pogledom “punim srama, pokajanja i nade”.
“Neka naša sveta Crkva, koju čine grješnici, nastavi… unatoč svim pokušajima da je se diskreditira, biti svjetlo koje ohrabruje, olakšava i svjedoči prosvijećenu ljubav”, rekao je Papa.
Nakon što je ministar unutrašnjih poslova Marco Minniti potvrdio ovog tjedna povišenu opasnost od atentata u Italiji, 10.000 policajaca osiguravalo je pobožnosti u Rimu.
Križ između 14 postaja nosili su sirijski par i njihovo troje djece, zatim iračke dominikanke te mladi ljudi.
Meditacije na ovogodišnjem Križnom putu napisalo je 15 mladih ljudi, između 16 i 27 godina, čime Papa podsjeća da ovu godinu želi posvetiti mladima.
Profesor Andrea Monda, vjeroučitelj, novinar i pisac, dobio je zadaću da izabere skupinu mladih i prikupi njihova razmišljanja – kazao je ravnatelj Tiskovnoga ureda Svete Stolice Greg Burke, kako prenosi Vatikanski radio na hrvatskom jeziku.
U godini u kojoj Crkva poseban prostor posvećuje mladima, na sinodi koja će se održati u listopadu, Papa želi da o Kristovoj muci razmišljaju novi naraštaji, piše Vatikanski radio.
Citira profesora Mondu koji je savjetovao mlade neka ne pišu teološke tekstove, već budu ono što jesu.
“Tako su neki u Isusu lišenom odjeće vidjeli stvarnost migranata, jadnika koji su lišeni svega, ali koji ne gube dostojanstvo, jer se dostojanstvo ne može oduzeti nijednom čovjeku; i na kraju, u otajstvu Isusove smrti na križu vidjeli su tvrdnju da je smrt nešto što ne želimo vidjeti, što uklanjamo”, objasnio je prof. Monda.
Maksimalne mjere opreza vrijediti i u nedjelju tijekom mise na Trgu svetog Petra, a za pristup su predviđene kontrole senzorima metala i pretraživanja. Snage reda će se oslanjati i na videonadzor.
Papa Franjo predvodio je obrede na Veliki petak, pa je prije početka procesije održao misu u Bazilici sv. Petra.
Franjo će na Veliku subotu u bazilici predvoditi Vazmeno bdijenje, a vrhunac svečanosti bit će na uskrsnu nedjelju na Trgu sv. Petra kada će se obratiti tradicionalnom porukom i blagoslovom “Urbi et Orbi” (svijetu i gradu).
Tekst se nastavlja ispod oglasa