ZagrebDox 2018.: Biografski filmovi o umjetnicima, alpinistima, ekolozima, arhitektima

Foto: Fah

Međunarodni festival dokumentarnog filma ZagrebDox u svom će ovogodišnjem programu Biografski dox prikazati filmove koji otkrivaju poznate ili manje poznate ljude čiji su hvalevrijedni, revolucionarni ili samo neobični životi bili dovoljno zanimljivi da privuku pažnju filmskih autora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među sedam biografskih filmskih priča je i “Jane” o primatologinji Jane Goodall, prvoj osobi koja je proučavala život čimpanzi u divljinama Tanzanije. U osamdeset i trećoj godini Jane se s redateljem prisjeća svog života, uz pomoć snimki Huga van Lawicka koji je za National Geographic 1960. snimao njezin rad, a snimke se smatralo izgubljenima sve do 2014. godine.

Redatelj filma “Jane” je Brett Morgan čiji su filmovi s uspjehom prikazivani na Cannesu, Sundanceu, imao je i nominaciju za Oscara i Emmy te Nagradu Peabody. Njegov film “Kurt Cobain: Montage of Heck”, prikazan na ZagrebDoxu 2016., bio je proglašen najinovativnijim i najintimnijim dokumentaracem svih vremena. 

Bit će tu i njemački dokumentarac “Beuys”, u režiji Andresa Veiela, filmski portret vizionara i njemačkog avangardnog umjetnika Josepha Beuysa, aktivista, revolucionara i jednog od najkontroverznijih umjetnika svog vremena. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako se ističe u najavi programa, redatelj stvara asocijativni portret iz neobjavljenih zvučnih zapisa i videosnimki koje, poput samog umjetnika, ne donose sudove nego otvaraju prostor za ideje. “Veielov film razotkriva suprotnosti i napetosti koje su iznjedrile Beuysov gesamtkunstwerk. Njegov koncept proširene umjetnosti izravno je utkan u suvremene društvene, političke i moralne debate”, dodaje se. 

Film “Princ i dibuk” je filmsko putovanje u potrazi za Michałom Waszynskim, tajanstvenim poljskim redateljem i utjecajnom osobom europske filmske scene, koji je producirao velike holivudske hitove sa Sophijom Loren i Claudiom Cardinale u glavnim ulogama. 

Ipak, njegovom se najspektakularnijom kreacijom smatra njegov život, bio je nevjerojatan ljudski kameleon, majstor pretvaranja koji je bježeći od netolerancije stalno mijenjao svoj identitet, odbacujući židovsko porijeklo i skrivajući svoju homoseksualnost.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Film potpisuju poljski redatelji Piotr Rosolowski i Elwira Niewiera, poznati po radu na filmu “Rabbit a la Berlin” koji je nominiran za Oscara, a osvojio je Nagradu Venezia Classici na prošlogodišnjoj Mostri.

U fokusu kratkometražnog ruskog dokumentarca “Bulgakovština” Ane Jurtajeve je kuća koja se ponajviše identificira s Mihailom Bulgakovim, posebice s njegovim romanom “Majstor i Margarita”.  

To je bilo okupljalište moskovske alternativne mladeži osamdesetih i devedesetih godina, slikara i pjesnika, pankera i hipija, književnih kritičara i ostalih ljubitelja Bulgakovljeva romana. Susjedi su bili nezadovoljni njihovim prisutstvom, a bitka oko vlasništva kuće u Ulici Boljšaja Sadovaja još traje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dokumentarni film “Moderan muškarac” utjecajne danske redateljice Eve Mulvad, dobitnice brojnih nagrada uključujući dva Srebrna vuka na IDFA-i i nagradu žirija na Sundanceu, portretira Charliea Siema, bogatog nasljednika, međunarodno priznatog violinista i novopečenog modela za Hugo Boss. 

Opsjednut je uspjehom i željom za priznanjem, voli luksuzne automobile, raskošne hotele, odjeću krojenu po mjeri i fanatično se brine za svoje tijelo, a u kameru bez ironije izjavljuje da želi biti nadčovjek i zadovoljan je jedino savršenstvom. Redateljica otkriva što se krije iza besprijekorne vanjštine, zavodljivog osmjeha i savršeno isklesanog tijela.  

Prikazat će se i film “Kapetan utopije” ekologinje, fotografkinje i filmske autorice Sarah Del Ben koja na nevjerojatnim mjestima bilježi biološku raznolikost, a 2016. se pridružila ekspediciji na Grenland i Françoisu Bernardu, alpinistu i altruistu koji više od trideset godina istražuje najudaljenija mjesta svijeta i mijenja živote drugih ljudi.  

Danski redatelj Kaspar Astrup Schröder u svom novom filmu “Big Time” donosi priču o Bjarkeu Ingelsu, jednom od najcjenjenijih suvremenih mladih arhitekata, kojeg je časopis Time proglasio jednim od sto najutjecajnijih ljudi na svijetu.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Film podsjeća na njegovu karijeru, od rodnog Kopenhagena, do New Yorka, gdje je počeo mijenjati arhitektonski pejzaž idejama o pametnim kućama, a prikazuje i prekretnicu u njegovom životu s obzirom na zdravstvene probleme koji bi mogli utjecati i na njegov posao. 

Ovogodišnje, četrnaesto izdanje ZagrebDoxa održat će se od 25. veljače do 4. ožujka u Zagrebu i od 2. do 4. ožujka u kinima CineStar u Osijeku, Rijeci i Splitu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.