Kapetan švicarske reprezentacije Granit Xhaka kaže da će na Svjetskom prvenstvu igrati nogomet, a ne “dijeliti lekcije”. Naime, poručio je kako njegova momčad neće sudjelovati u prosvjedima Njemačke na Svjetskom nogometnom prvenstvu i da on nije u Katru da “ikome dijeli lekcije” zbog duginih boja.
Odluka njemačke reprezentacije da pokriju usta prije utakmice protiv Japana u znak prosvjeda zbog toga što je FIFA zabranila nošenje pro-LGBT “OneLove” traka privukla je pažnju medija. Naime, Nijemci su tijekom uobičajenog grupnog fotografiranja uoči početka utakmice, svih 11 igrača, rukama prekrili svoja usta, na taj način odgovarajući na zabranu podrške projektu “OneLove”.
Arsenalov veznjak Xhaka pozvao je na poštivanje pravila natjecanja i katarske kulture. Xhaka je također trebao nositi traku OneLove za Švicarsku, ali nakon što je FIFA zabranila traku, rekao je da igrači “trebaju poštovati pravila”.
“Mislim da ne trebamo ništa učiniti kao švicarski tim. Moramo poštovati pravila i koncentrirati se na naš nogomet, to je sve što namjeravam učiniti. Ovdje smo da igramo nogomet, a ne da ikome držimo lekcije”, istaknuo je.
Nametanje LGBT agende u zemlji koja krši prava mnogih
Već i sama činjenica da je Katar dobio domaćinstvo Svjetskog nogometnog prvenstva izazvala je brojne osude. Mnoge demokratske države pozvale su na bojkot prvenstva jer se po njihovu mišljenju u Katru krše osnovna ljudska prava. Doduše pobunili su se najviše zbog kršenja prava radnika tijekom izgradnje stadiona.
U Katru vlada šerijatski zakon. Sam Katar je uveo određena pravila ponašanja navijačima pred početak Mundijala. Nije dozvoljeno javno iskazivati seksualnost i pravila su stroga prema homoseksualcima.
Ali u Katru se krše brojna prava, ponajprije prava žena, Human Rights Watch dokumentirao je kako diskriminirajući koncept “muškog skrbništva”, koji je ugrađen u katarski zakon, propise i praksu, i dalje ženama uskraćuje pravo da donose mnoge ključne odluke o svojim životima. Ženama je čak zabranjeno da budu skrbnici svoje djece, otežavajući im razvod, bez obzira na najbolji interes djeteta. Katar nema zakon o obiteljskom nasilju niti mjere za zaštitu preživjelih i kazneni progon njihovih zlostavljača. Nijedan zakon izričito ne zabranjuje ni tjelesno kažnjavanje djece.
> Svjetsko prvenstvo u Katru: Zašto se nogomet iskorištava za LGBT agendu u zemlji u kojoj se krše prava žena, obitelji, vjeroispovijesti, stranih radnika?
Strogo se kriminalizira izvabračni seks. Zakoni neproporcionalno utječu na žene, budući da trudnoća služi kao dokaz izvanbračnog seksa, a žene koje prijave silovanje mogu biti kazneno gonjene zbog dobrovoljnog seksa.
Kaznom zatvora od deset godina (čl. 288.) propisana je i kazna za dobrovoljnog spolnog odnosa s osobom starijom od šesnaest godina izvan braka, što se može primijeniti i na sporazumni istospolni odnos između žena, muškaraca ili heteroseksualnih partnera.
Katar je većinski muslimanska nacija. Vlada koristi sunitski zakon kao temelj svojih kaznenih i građanskih propisa. Strani radnici i turisti mogu se slobodno pridružiti drugim vjerama “sve dok su diskretni i ne vrijeđaju javni red ili moral”.
Katar je prošle godine okončao pauzu od dva desetljeća u primjeni smrtne kazne, usmrtivši nepalskog radnika migranta, objavljeno je u izvješću Amnesty Internationala.
Kršila su se prava radnika tijekom izgradnje stadiona, ali i drugih stranih radnika.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.